13. února 2010 5:00 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda

Olympiáda českých nadějí začala, čeká se rekordní medailová žeň

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Česká výprava.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká výprava. | foto: Reuters

PRAHA Olympijské hry ve Vancouveru by se nám měly nezapomenutelně vrýt do paměti. Ještě nikdy jsme nečekali ze zimních her větší medailovou úrodu než právě letos.

Jsou to bláhové sny, nebo se z nich během dvou únorových týdnů stane skutečnost? V silách rekordní výpravy 92 sportovců je překonat zatím nejlepší výsledek z minulé olympiády v Turíně. Před čtyřmi lety vybojovali Češi čtyři medaile - stejného počtu dosáhla ještě československá výprava v Grenoblu 1968.

ČESKÉ OLYMPIJSKÉ NADĚJE

Martina Sáblíková: Věří jí čtyři z pěti Čechů. Rychlobruslařskému zázraku v Turíně první olympijská medaile těsně unikla, ve Vancouveru by si to měla bohatě vynahradit. V závodech na 3 a 5 kilometrů je jednoznačná favoritka na zlato.

Lukáš Bauer: Když diváci v Česku nemohli v lednu sledovat jeho vítězný finiš na Tour de Ski, vypukla kvůli tomu velká bouře. Kromě deseti hokejistů je to jediný člen české výpravy, který už má ve sbírce olympijskou medaili. Podle aktuální formy má potenciál získat cennější kov, než bylo stříbro z Turína.

Hokejisté: V ostré konkurenci není Růžičkův tým tradičně považovaný za největšího favorita, ale to nelze brát v žádném případě jako handicap. Tým kolem posledního pamětníka památného naganského úspěchu Jaromíra Jágra nemá důvod skrývat medailové ambice.

Tomáš Kraus: Škoda že se skikros dostal do olympijského programu poprvé až letos. Kraus mohl mít medaili už dřív, vždyť vládne v posledních letech vládne suverénně Světovému poháru, vyhrál čtyři z jeho pěti posledních ročníků. V probíhající sezoně tolik suverénní jako dřív není, ale na seznam největších favoritů určitě patří.

Šárka Záhrobská: Vyhlášená slalomářka se po Novém roce na stupně vítězů ve Světovém poháru nedostala, ale jak se ukázalo v minulosti, Záhrobská si umí velké výkony schovat na správnou chvíli – z mistrovství světa už má kompletní sbírku medailí.

Letos by měla být bilance každopádně lepší. Předpovědi se různí, mezi fanoušky se mluví až o osmi medailích, podle odhadu LN je reálných pět cenných kovů. První soutěž rozjeli skokané na lyžích už před slavnostním zahájením, které otevřelo hry v noci na dnešek středoevropského času. České úspěchy se ale čekají jinde.

Jedna z dvanácti zlatých medailí, které získají majitele o víkendu, by se mohla houpat na krku Martiny Sáblíkové. V závodě na tři kilometry je největší favoritkou a značná očekávání zatím rychlobruslařka snáší v klidu.

"Cítím se dobře a nemám si prakticky na co stěžovat. Vše jde snad podle plánu," prohlásila po jednom z posledních tréninků. Dvaadvacetiletá závodnice ze země, kde není jediný rychlobruslařský stadion, představuje v medailových prognózách největší jistotu.

Reálně by se dokonce mohla stát prvním českým sportovcem v historii, který získá na zimní olympiádě dvě zlaté medaile. Deset dní po prvním závodě ve Vancouveru může brát nejcennější kov také na pětikilometrové trati. U Sáblíkové totiž platí, že čím je závod delší, tím je v něm lepší.

Kdyby si udržel vynikající formu ze začátku roku, mohl by se rychlobruslařce rovnat klidně také Lukáš Bauer. Jenže po třítýdenní přípravě v Kanadě se běžci na lyžích nepovedl kontrolní závod, ve kterém ho porazili všichni tři jeho kolegové z českého týmu. "Teď to chce lehounce zatrénovat a k tomu akorát odpočinout," nepanikařil Bauer před úvodním pondělním vystoupením. Čeká ho 15 km volně.

Silnou skupinu medailových nadějí doplňují hokejisté. Výběr kolem Jaromíra Jágra mezi favority turnaje, nabitého hvězdami z NHL, odborníci nepočítají. Jenže podobná nálada vládla i před dvanácti lety v japonském Naganu, a hokejoví hrdinové se vraceli domů jako šampioni, kteří uhranuli celou republiku. V olympijské premiéře skikrosu patří mezi kandidáty na stupně vítězů i Tomáš Kraus, čtyřnásobný vítěz Světového poháru.

Tím seznam není u konce... Na medaili myslí slalomářka Záhrobská, sdruženář Churavý nebo i snowboardistka Pančochová.

OLYMPIÁDA V ČÍSLECH

9 hodin - Stejně jako u olympiády v Pekingu si čeští fanoušci musí zvyknout na časový posun. Dění ve Vancouveru bude mít devítihodinové zpoždění. Nejvíc závodů, kde má Česko naději na medaili, uvidí diváci mezi 22.00 a půlnocí středoevropského času. Ze tří zápasů českých hokejistů poběží pouze jediný (s Ruskem od 21.00) před půlnocí, zbývající buď uprostřed noci (s Lotyšskem od 1.30) nebo nad ránem (se Slovenskem od 6.00).

10 medailí - Tak velkou sbírku má zatím Česko z předchozích tří zimních olympiád od rozdělení federace. Polovinu jich tvoří stříbra, dvě mají bronzovou hodnotu, v Naganu, Salt Lake City i Turíně přidali čeští sportovci vždy jedno zlato. V medailovém žebříčku zemí patří Česku 17. místo.

22 let - Tak dlouho čekala Kanada na své druhé zimní hry. Hry v Calgary v roce 1988 zůstávají nejnavštěvovanější zimní olympiádou v historii, ve Vancouveru mají ambici rekord překonat. Dvakrát zimní olympiádu dosud hostilo pět zemí, ve Francii proběhl svátek zimních sportů třikrát, a ve Spojených státech dokonce již čtyřikrát.

86 vítězů - Dva olympijští vítězové navíc než před čtyřmi lety z Turína a o šest víc než ze Salt Lake City 2002 odjede letos z Vancouveru. Ačkoliv se jedná o historicky nejvyšší počet na zimních hrách, s letními hrami je nesouměřitelný – v Pekingu bylo před dvěma lety rozdáno celkem 302 zlatých medailí. Novou olympijskou disciplínou se stal skikros.

2000 testů na doping - Takřka dvojnásobek dopingových kontrol než loni v Turíně chystají antidopingoví komisaři ve Vancouveru. Organizační výbor oznámil, že plánuje provést zhruba dva tisíce testů a podvodníky bude hledat nejen na samotných sportovištích, ale i v tréninkových centrech, v olympijské vesnici, případně v soukromí, když mu sportovci při ubytování dají přednost. Největší "úroda" pozitivních testů se urodila v Salt Lake City před osmi lety, kdy antidopingovou sítí neprošlo sedm provinilců. Naopak v Turíně byla jedinou prokazatelně dopující sportovkyní ruská biatlonistka Pylevová.

7000 policistů - Až k pětinásobnému zvýšení plánované částky na zajištění bezpečnosti her museli sáhnout organizátoři oproti plánům. Dnes se vyšplhala na 900 milionů dolarů (asi 15 miliard korun). Riziko ohrožení je ale podle zástupců kanadské policie nízké.

  • 0Diskuse

On-line reportáž | FOTBAL

Polsko - Česko
0:1
90
Skončil druhý poločas utkání. Zápas byl ukončen 0:1.
90
Hodně netakticky si počínal Klich, který fauloval Daridu. Místo autového vhazování pro Poláky tak budou hosté rozehrávat přímý kop.
90
Domácí hráči i fanoušci si přejí odpískání pokutového kopu, sudí Klossner je však jiného názoru. Kalas nezahrál rukou, ale hrudí.

Najdete na Lidovky.cz