19. prosince 2014 9:30 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda

Byznys na prvním místě. Plavci se zlobí, v Riu budou závodit i o půlnoci

Michael Phelps na Panpacifických hrách. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michael Phelps na Panpacifických hrách. | foto: ČTK/AP

RIO DE JANEIRO/PRAHA Cate Campbellová je plaveckou olympijskou vítězkou i mistryní světa, ale nyní naráží na soupeře, na nějž jen tvrdý trénink nepostačí. „Myslím, že je smutné, když peníze stojí v cestě tomu, abyste na olympiádě předvedli váš nejlepší možný výkon,“ uvedla.

Její kouč a šéftrenér australských plavců Jacco Verhaeren si pak přisadil: „Je to nedostatek respektu ke sportovcům. My ukážeme, co budeme moci, ale to neznamená, že nejde o špatné rozhodnutí. Jde. Jedinými dvěma důvody pro něj jsou americká televize a peníze.“

Páchnoucí zátoka

Organizátory olympijských her v Riu děsí i páchnoucí zátoka, kde plavou odpadky a ve vodě se rozmohla superbakterie.

A tady je důvod vzteku z bazénu. Na olympiádě v Londýně byl nejpozdější konec finálového závodu plavců navržen na 21.08 místního času. Finále her v Riu v roce 2016 naopak budou startovat po 22. hodině brazilského času a o některých zlatých medailích se rozhodne až po půlnoci. Celkový skluz oproti tradičním velkým plaveckým akcím = více než tři hodiny.

A je za tím spor, jenž je v současném sportu všudypřítomný – zda je byznys na prvním místě. Americká televize NBC zaplatila za práva na hry v Riu a v Tokiu 2020 horentních 4,4 miliardy dolarů,získala velmi silnou vyjednávací pozici. Plavání je tradiční šlágr, tudíž je logickou úvahou televize nasadit jej do amerického prime timu. Čili pozdě.

Měla by však být televize hlavním hybatelem dění? Na jednu stranu ano: kdo platí, ten rozhoduje. Na druhou stranu ne: jde o olympiádu, nikoli o soukromou akci NBC. „Američané jsou spokojeni a my bychom měli být také,“ prohlásil viceprezident olympijského hnutí John Coates, jenž vždy veřejně za svou „prioritu nade vše“ prohlašoval zájmy sportovců.

Plavci zvyklí na brzké ranní tréninky netuší, co čekat. „Na pokoj se dostanou po dopingových testech třeba ve dvě ráno a pak se stejně nehledě na čas potřebujete najíst. Jak se vyrovnat s tím, že zatímco oni půjdou na kutě, ostatní už budou ve vesnici vstávat?“ ptá se australský šéftrenér Verhaeren.

„Nebojím se, že bychom nepředvedli naše maximum. Jde o to, že z hlediska přípravy a zdraví je tu koncept, který nikdo nikdy nevyzkoušel.“

Špunty do uší a tmavé pokoje

Podle šampionky Campbellové už se připravují varianty, aby plavci bydleli v co nejtišší části olympijské vesnice, dostali špunty do uší, škrabošky na spaní a pokoje měli zatemňovací závěsy: „Máme kolem sebe skvělý tým, pomůže nám.“

To potvrzuje i šéfka národní výpravy Kitty Chillerová. „Nakonec to bude vždycky padesátimetrový bazén, v něm osm plavců, a kdo bude nejrychlejší, vyhraje,“ říká.

„Naši závodníci budou připraveni.“ Je to dobrá reakce na konkrétní problém. Na obecnou otázku, zda je pro olympiádu určující zájem televizí a byznys obecně, či zájmy a přání sportovců, však odpověď chybí. Je vůbec možné ji najít?

Miroslav Němý

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.