12. ledna 2010 17:17 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda

Olympijská horečka vrcholí, na plnění kritérií mají sportovci pět dní

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Lukáš Bauer. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lukáš Bauer. | foto: ČTK

PRAHA/VANCOUVER Už pouze pět dnů zbývá českým sportovcům k plnění kritérií pro účast na zimní olympijské hry. Posledním dnem k vybojování letenky do Vancouveru bude neděle a do té doby je stále ještě několik otazníků k rozřešení. Český olympijský výbor (ČOV) schválí nominaci příští středu, v současnosti "pracuje" s 90 sportovci.

"S číslem devadesát pracujeme z hlediska logistického," řekl místopředseda ČOV pro sport František Dvořák třicet dnů před zahájením olympiády. Podle jeho slov se číslo stále vyvíjí a posledních pět dnů může ještě hodně věcí na velikosti výpravy změnit. "Jestli to budou napínavé dny? To určitě," podotkl Dvořák.

VANCOUVER HLÁSÍ "LETNÍ" POČASÍ

Měsíc před startem olympijských her panuje ve Vancouveru spíše jarní počasí - deset stupňů Celsia a prší. V samotném městě na západním pobřeží Kanady není mírná zima ničím neobvyklým, ale teplo je nečekaně také v horách Whistler, které budou dějištěm závodů v klasickém a sjezdovém lyžování, a biatlonu.

V areálech vzdálených 125 kilometrů od Vancouveru v nadmořské výšce pouhých 670 metrů je v současnosti zhruba šest stupňů Celsia. A organizátory trápí i déšť, který ničí zásoby sněhu. Pořadatelé však obavy nemají. "I kdyby zůstalo tohle počasí, tak máme dostatečné rezervy sněhu. Závody bychom bez potíží uspořádali," citovala agentura AP viceprezidenta sportovní komise organizačního výboru Tima Gaydu.

"Nemyslím, že je důvod k panice. Ale situaci s organizátory řešíme," uvedl mluvčí areálu ve Whistleru Kent Rideout. "Sjezdovky jsou pořád ve skvělém stavu a až se počasí trochu umoudří, opět začneme vyrábět sníh," dodal s tím, že momentálně jsou na olympijských sportovištích zhruba dva metry sněhu.

Jasněji bude v pondělí 18. ledna, kdy musí sportovní svazy odevzdat na ČOV nominace. V úterý pak zasedne výkonný výbor ČOV, který na středečním plenárním zasedání předloží ke schválení český tým.

Ani za týden ale nemusí být nominace konečná. Třeba sjezdaři mají díky FIS konečné "kvótování" pro národní svazy až 25. ledna. To znamená, že třeba Češi mají aktuálně sedm míst, ale teoreticky by mohli dostat ještě jedno dvě navíc. "Pan předseda Jirásek dostane mandát po plénu někoho doplnit nebo i vyřadit," řekl Dvořák.

Sjezdaři zatím počítají se sedmi jmény v čele se Šárkou Záhrobskou, ale zamotat nominaci může ještě slalomářka Petra Zakouřilová, pokud by dokázala na poslední chvíli bodovat v SP. Vedení úseku řeší i doprovod a vymýšlí, jak mezi omezený počet vměstnat doktora Jiřího Beznosku. "Doufám, že se najdou cesty, jak ho do Vancouveru dostat," řekl místopředseda úseku Jaroslav Máše.

Vyjet si olympijské místo chtějí do neděle dálkoví běžci na lyžích Stanislav Řezáč a Petr Novák, kteří pojedou po neúspěchu v Rogle zkusit štěstí v sobotu do estonského Otepää. "Na nominaci si musíme počkat do pondělí, kdy nám FIS řekne přesné kvóty. Já bych chtěl, aby to bylo jedenáct lidí," řekl portovní ředitel běžců Čestmír Skrbek. Úsek podle něj počítá s obsazením obou štafet.

Naplnit svoji představu o dvou dvojbobech a dvou čtyřbobech ještě touží bobisté. Pilot Ivo Danilevič má místo jisté, v případě dobrých výsledků o víkendu ho může doplnit Jan Vrba. "Je na hranici," uvedl místopředseda svazu bobistů Petr Horn. K účasti ve Vancouveru bude potřeba splnit dvě hlediska. Češi musí být v pořadí národů do desátého místa a Vrba v pořadí dvoj- a čtyřbobů do padesátky světového pořadí FIBT. "A ve dvojkách je místo za a ve čtyřkách padesátý," doplnil Horn.

Rozšířit pole nominovaných mohou akrobatičtí skokani. Loni si na jméno vyjela účast Martina Konopová, ale ta letos ještě nezávodila, takže na hry asi nepojede. Lukáš Vokatý bojuje na SP v Deer Valley a musel by skončit do 16. místa, aby si vyjel olympijské místo. Šanci mají i boulaři a rozšířit své počty chtějí také snowboardisté. "Pár lidí máme pod čarou a je možnost počty navýšit, tak uvidíme," řekl ČTK generální sekretář lyžařského svazu SLČR Petr Graclík.

V krasobruslení mají jistotu startu ve Vancouveru Tomáš Verner, Michal Březina a taneční pár Lucie Myslivečková, Matěj Novák. Teoreticky je může doplnit i česká krasobruslařka. Česko má díky Nelle Simaové první místo pod čarou v žebříčku ISU. "Mezinárodní bruslařská federace by měla rozhodnutí sdělit do 17. ledna. Je to ale složité," řekl generální sekretář krasobruslařů Karel Oubrecht.

A není jisté, že by na olympiádu jela Simaová. Kvóta totiž není na konkrétní jméno, ale na zemi a Simaová letos nemá formu - na nedávném českém mistrovství byla až sedmá a nejede na mistrovství Evropy.

Rychlobruslení počítá s Martinou Sáblíkovou, kterou doplní Karolína Erbanová. Na krátké dráze je jistá Kateřina Novotná a jen teoreticky ji doplní jeden muž. "Čekáme na zprávu od mezinárodní federace, která požádala svazy, aby do 10. ledna oznámily, zda nevyužijí účastnické místo, které si zajistily. Moc reálně to ale nevypadá," řekl reprezentační trenér krátké dráhy Jaroslav Pařík.

Biatlonisté mají jistých pět mužů a pět žen a Světový pohár v Ruhpoldingu rozhodne o konečné nominaci. Z šestice mužů tak jeden vypadne a nyní má "černého Petra" bývalý mistr světa Roman Dostál. "Vše se ale může změnit," řekl šéf svazu Václav Fiřtík.

Sáňkaři počítají s tím, že si účast vyjela dvojice Luboš Jíra, Matěj Kvíčala a jednotlivci Ondřej Hyman a Jakub Hyman. Zahájení olympiády se uskuteční 12. února a oheň zhasne 28. února. Pokud do Vancouveru pojede přes 85 sportovců (tolik jich bylo v Turíně 2006), bude to rekordní česká účast na zimních hrách.

ČTK
  • 0Diskuse

On-line reportáž | FOTBAL

Polsko - Česko
0:1
90
Skončil druhý poločas utkání. Zápas byl ukončen 0:1.
90
Hodně netakticky si počínal Klich, který fauloval Daridu. Místo autového vhazování pro Poláky tak budou hosté rozehrávat přímý kop.
90
Domácí hráči i fanoušci si přejí odpískání pokutového kopu, sudí Klossner je však jiného názoru. Kalas nezahrál rukou, ale hrudí.

Aby dětem nepopraskaly rty: Vyberte správný balzám
Aby dětem nepopraskaly rty: Vyberte správný balzám

Každého z nás někdy před odchodem na hřiště odchytla máma, aby nám namazala pusu ještě před tím, než nás ošlehá vítr. My jsme jen zakouleli očima a chtěli mít tuhle proceduru co nejrychleji za sebou. Ale jak se říká, maminka má vždycky pravdu.

Najdete na Lidovky.cz