19. listopadu 2009 13:58 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda

Olympijská sezona běžců na lyžích začne bez Bauera

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Martin Koukal vítězně dobíhá do cíle štafety na Světovém poháru v Davosu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Koukal vítězně dobíhá do cíle štafety na Světovém poháru v Davosu | foto: AFP

Beitostölen Bez Lukáše Bauera odstartuje o víkendu Světový poháru v běhu na lyžích. Nejlepší český závodník posledních sezon dohání tréninkové manko zaviněné nemocí, proto úvodní díl seriálu v Beitostölenu vynechá.

V Norsku se v sobotu pojedou distanční závody volnou technikou, v neděli jediné štafety SP před olympiádou ve Vancouveru.

Celková prvenství v sezoně s vrcholem na OH obhajují Švýcar Dario Cologna a Polka Justyna Kowalczyková.

Na sever Evropy odjelo pět českých mužů a stejný počet žen. K Martinu Koukalovi, Jiřímu Magálovi, Milanu Šperlovi, Dušanu Kožíškovi a Aleši Razýmovi by se mohli už o týden později připojit i Martin Jakš a Bauer.

Ženy mají v Norsku Kamilu Rajdlovou, Ivu Janečkovou, Kláru Moravcovou, Evu Nývltovou a Evu Skalníkovou.

Mužský tým po loňské sezoně v přípravě přibrzdil. Kouč Miroslav Petrásek připustil, že závodníky před šampionátem v Liberci přetrénoval, proto letos sáhl k menším tréninkovým dávkám. "Více odpočíváme, ubrali jsme," řekl před sezonou Petrásek. Ocenil i skutečnost, že není jeho tým tak pod tlakem.

"Loni to bylo neúnosné, letos je to víc v klidu. Tým v létě v přípravě neuvěřitelně táhl," pochvaloval si.

Vedle olympijských her budou mít běžci druhý vrchol na Tour de Ski na přelomu roku, kdy se pojede také jediný závod SP v Čechách - sprint v Praze. "Od roku 2003 vozíme z každé velké akce medaili, určitě by byla hodnocením úspěchu i po Vancouveru," prohlásil Petrásek. "A vzhledem k nominaci se kluci musejí předvést hned na začátku sezony," dodal. Jeho tým odjede do Kanady k závěrečné přípravě 20. ledna.

Jeho svěřenci jsou zdraví až na pár drobností. "Jen Lukáš to trochu přehnal s tou délkou volna," vtipkoval Petrásek v narážce na Bauerovu takřka měsíční nucenou pauzu. I proto doufá ve vzkříšení štafety. "Byl jsem na posledním soustředění mile překvapen," uvedl kouč.

Volnější přípravu zvolil i Koukal, jehož Petrásek osobně netrénuje.

"Nastoupil jsem do přípravy ve velké pohodě a odpočatý jako už dlouho ne," řekl někdejší mistr světa v maratonu na 50 km, kterému se vydařily víkendové závody. "Výsledky ukazují na velmi slušnou formu. Rád bych atakoval hned v prvním závodě elitní desítku," uvedl.

Stejně jako Bauer měl zdravotní komplikace i Cologna. Závěrečnou fázi přípravy mu narušilo zranění stehna z přelomu září a října, ale v tréninku se již cítil dobře. "Jsem sice pořádně unavený z tréninku, ale moc se těším a jsem dost zvědavý, jak na tom budu v porovnání se soupeři," řekl Cologna.

V norském táboře se krátce před úvodem sezony neřešila otázka výkonnosti, ale rozhořel se spor mezi svazem a Petterem Northugem. Trojnásobný mistr světa z Liberce podepsal kontrakt s osobním partnerem, což vzbudilo vlnu nevole. Na jeho stranu se ale postavil například Björn Dählie a klid pro syna žádala i jeho matka.

Třiadvacetiletý Nor se snaží nezaobírat spory a tvrdí, že je na olympiádě ve Vancouveru schopen vyhrát medaili v každém závodu. "Zlepšil jsem se v klasice i v intervalových bězích, proto můžu uspět skoro vždy. Jdu na start s tím, že vyhraju," řekl Northug.

Mezi běžkyněmi čeká těžká úloha Polku Kowalczykovou. Vítězka SP bude čelit útoku severských běžkyň a Slovinky Petry Majdičové. "Trénovala jsem v létě tvrdě a všechno mi vyšlo, takže se sezony nebojím. Záležet bude jen na mé hlavě. Potřebuji se rozjet a pak mě nemůže nic překvapit," řekla Kowalczyková. "Nemám obavy z výkonů, hlavně musí zůstav zdravá," dodal trenér Alexander Wierietielny.

Po letech strádání je, zdá se, opět ve formě Norka Marit Björgenová. "Moc jsem sama na sebe tlačila a nejezdila uvolněně," uvedla vítězka Světového poháru z let 2005 a 2006 v Beitostölenu. "Dlouho jsem se toho nemohla zbavit, ale letos v létě se to snad povedlo. Pracovala jsem tvrdě, lyžování mě baví a cítím se skvěle," řekla Norka.

ČTK
  • 1Diskuse

Najdete na Lidovky.cz