12. února 2010 5:59 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda

Olympijské sjezdovky čeká hi-tech revoluce

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Lindsey Vonnová v nové kombinéze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lindsey Vonnová v nové kombinéze. | foto: Reuters

PRAHA Když před dvěma lety plavci poprvé oblékli plavky Speedo LZR Racer, způsobilo to v ­bazénech po celém světě poprask. Kontroverzní plavky kladly ve vodě neuvěřitelně malý odbor a­ Phelps a spol. v nich pak lámali jeden rekord za druhým.

Podobný příběh by se teď mohl opakovat i na sjezdovkách. A sportovní revoluci dost možná zažijí už olympijské hry ve Vancouveru. Američtí a kanadští sjezdaři totiž mají ve výbavě speciálně vyvíjenou kombinézu od společnosti Spyder, která údajně dokáže z času lyžaře ubrat až jednu vteřinu.

"Slyšela jsem o ní skvělé věci, prý je neuvěřitelně rychlá. Pokud by mi pomohla ušetřit pár setin, bude to perfektní," rozplývala se Američanka Lindsey Vonnová. Lyžařská královna sice možná kvůli zranění nohy nakonec o olympiádu přijde, ale tajemnou kombinézu tak či tak uvidíte. Závodit by v ní měl třeba i Bode Miller.

Lindsey Vonnová v nové kombinéze.

Kdo další? To Spyder úzkostlivě tají. Stejně jako celé tajemství kombinézy. "Je to takový Louis Vuitton mezi kombinézami," prohlásil třeba Steven Nyman, který jako jeden z mála kombinézu vyzkoušel. Spoléhat se pouze na vlastní schopnosti už dávno nestačí. V moderním sportu o úspěchu stále častěji rozhodují hi-tech technologie.

A ­na zimní olympiádě to v porovnání s tou letní platí dvojnásob. Důkazem je i doutnající skandál kolem německých skeletonistů. Ti jsou totiž podezříváni, že ve svých sáních používají zakázané magnetické části, které pomáhají redukovat otřesy a tím zvyšují rychlost.

Každá nová technologie musí být důkladně testována.

Vraťme se ale k technologiím, které povolují pravidla. Příkladů je i tady hodně. Kombinézy, lyže nebo nože, které se používají ve všech sportech v ledovém korytu. "Náš sport stále stojí na atletických schopnostech, ale mě kromě toho zajímá i věda a fyzikální zákonitosti," tvrdí americká sáňkařská hvězda Mark Grimmette.

Kdo ví, k vysněnému úspěchu na jeho šesté olympiádě mu možná pomůže i větrný tunel v San Diegu, kde se obvykle testuje aerodynamika letadel nebo vojenských raket. Právě tam se Grimmette vypravil na začátku února. Po tři dny pak v tunelu ležel na svých sáních, kolem něj proudil vzduch o rychlosti 130 km/h a tým vědců za sklem sledoval, která ze zkoušených kombinéz klade nejmenší odpor.

TECHNOLOGIE NA OLYMPIÁDĚ

Kombinézy: Údajně revoluční kombinéza od společnosti Spyder, kterou má ve Vancouveru obléknout Lindsey Vonnová nebo Bode Miller, je vyrobena ze třívrstvého polyesteru. Odpor vzduchu redukuje až o tři procenta, což by podle výrobce mělo lyžaři v cíli ušetřit až jednu vteřinu.

Lyže: Závodní lyže se složením, sklonem hran a tvrdostí výrazně liší od těch, co se prodávají v obchodech. Lyžařské firmy investují do výzkumu nových materiálů obrovské částky, ale k těm nejlepším modelům se pak dostanou jen největší hvězdy. "Dobrá lyže udělá rozdíl i vteřinu, což je v lyžování velký rozdíl," říká český sjezdař Ondřej Bank.

Nože u bobů: Nikde jinde nehraje technologie takovou roli jako u bobů. A klíčovou součástí jsou nože. Důkaz? V roce 2007 si česká dvojice Danilevič-Gomola půjčila špičkové nože od Němců a senzačně vyhrála mistrovství Evropy. O rok později na starých nožích byla opět na chvostu...

"Nejdůležitější je mít ten nejlepší materiál," vysvětloval spokojeně Grimmette. Na olympiádě, kde v­ mnoha sportech o vítězích a poražených rozhodují setiny vteřiny (v­ případě bobů dokonce tisíciny), je klíčová aerodynamika. Tedy co nejvíce minimalizovat odpor vzduchu. A třeba nová lyžařská kombinéza pro Vonnovou snižuje odpor až o tři procenta.

Výsledek? Podle výrobce až minus jedna vteřina, což je v lyžařském světě propastný rozdíl. Vždyť před čtyřmi lety v Turíně dělilo v­ cíli mužského sjezdu prvního a ­druhého jen 0,72 vteřiny. "Budeme mít ve Vancouveru výhodu, protože máme lepší kombinézy," tvrdí sebejistě Nyman.

Ultrarychlý oblek je vyroben ze třívrstvého polyesteru a na dotek je hladký jako mramor. Část lyžařů ho už podle Spyderu v utajení používala během letošní sezony Světového poháru, sama Vonnová však kombinézu oblékla jen při reklamním fotografování. Celý svět se teď proto ptá: pojedou v ní lyžaři skutečně rychleji?

V takovém případě by se totiž i­ v ­lyžování mohla opakovat situace, kterou zažilo plavání: v revolučních plavkách padlo přes 250 světových rekordů a Mezinárodní plavecká federace je raději zakázala. V případě kombinézy Spyderu však prý nic podobného nehrozí. "Myslím, že k tomu FIS nebude mít žádný důvod," prohlásil ředitel společnosti Phil Shettig.

Koneckonců může jít mnohem více o psychologickou výhodu. Na rozdíl od plavání. "Občas na svahu slyším: Moje kombinéza je pomalá. My tohle v hlavách mít nechceme," dodává Nyman.

  • 0Diskuse

V soutěži Nastartujte se uspěl nápad na originální Priessnitzovy zábaly
V soutěži Nastartujte se uspěl nápad na originální Priessnitzovy zábaly

V již šestém ročníku grantového programu Komerční banky a Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) zvítězil výrobek Mamavis – univerzální zábal, který přináší nemocnému komfortní využití tradiční léčebné metody Vincence Priessnitze.