Neděle 5. července 2020Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 26 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Sport > Olympiáda

Šestnáctiletá plavkyně Seemanová: ‚Olympiáda je lepší než dovolená s rodiči‘

Plavkyně Barbora Seemanová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plavkyně Barbora Seemanová. | foto: ČTK

PRAHA Podruhé za sebou bude nejmladším českým účastníkem letních olympijských her plavec. Před čtyřmi lety v Londýně tento primát držel tehdy sedmnáctiletý Jan Micka, žezlo po něm nyní převzala talentovaná kraulařka Barbora Seemanová, která 1. dubna oslavila teprve šestnácté narozeniny.

Seemanová je obrovskou nadějí. I přes nízký věk už dokázala vytvořit český rekord na trati 200 metrů volný způsob, na které se kvalifikovala na OH. Z letošní sezony má doma dvě stříbra z juniorského mistrovství Evropy právě na kraulařských tratích 100 a 200 metrů. „Měla jsem být s rodiči na dovolené v Řecku na Zakynthosu, ale tohle je lepší,“ smála se plavkyně po nominační jistotě.

Už je v Brazílii, odletěla minulý týden v neděli večer, ale zatím ještě nebydlí v olympijské vesnici. Plavci jsou na závěrečném soustředění ve městě Aracaju. „Hrozně se těším na to prostředí, atmosféru a vůbec na to, jak olympiáda funguje. Snad se podívám i někam do Ria a po okolí,“ řekla před odletem Seemanová.

Plavci před odletem do Ria.
Plavecká výprava do Ria: Pavel Janeček, Jana Pechanová, Barbora Závadová, Lucie...

Že je v týmu benjamínkem, to zatím slýchá jen od novinářů, nejspíš si to ale v Riu vyslechne i od členů výpravy. Micka to měl v Londýně podobné. „Já tam byl jen tři dny, takže mě to moc nezastihlo. Ale něco se určitě vymyslí,“ plánoval s úsměvem Micka. „Až se otrká, zjistí, co to obnáší,“ uvedl plavec. „Prý budu muset opékat buřty,“ usmála se Seemanová.

V Riu se chce přiblížit osobnímu rekordu, ale je jasné, že bude hlavně sbírat zkušenosti. „Dolehlo to na mě. Ten pocit se nedá popsat, je to neuvěřitelné dostat se v šestnácti na olympiádu. A já si začínám čím dál víc uvědomovat, že je to pravda,“ uvedla před odletem. „Do letošního ledna mě to ani nenapadlo. Tajně jsem doufala v Tokio 2020. Že to klapne už do Ria, tak to ani ve snu,“ přiznala.

Má tak velkou šanci potkat u olympijského bazénu slavné Američany Michaela Phelpse a Ryana Lochteho. „Ale chci vidět další sportovce,“ těšila se. Stejně jako Micka. „Asi s Boltem a kterýmkoli sportovcem, se kterým se seznámím a zjistím, že je to dobrý člověk a ne hlupák,“ pousmál se Micka.

Sám chce posunout hranice svých českých rekordů, což by mu mohlo zajistit účast ve finále zejména na patnáctistovce. „Už se těším hrozně moc, až to vypukne. Nervozita mírná bude, ale nebudu to víc prožívat. Pro mě je to závod jako každý druhý. Jdu do toho s čistou hlavou,“ prohlásil Micka.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!