28. července 2016 13:14, aktualizováno  13:17 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda

Šestnáctiletá plavkyně Seemanová: ‚Olympiáda je lepší než dovolená s rodiči‘

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 3Diskuse
Plavkyně Barbora Seemanová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plavkyně Barbora Seemanová. | foto: ČTK

PRAHA Podruhé za sebou bude nejmladším českým účastníkem letních olympijských her plavec. Před čtyřmi lety v Londýně tento primát držel tehdy sedmnáctiletý Jan Micka, žezlo po něm nyní převzala talentovaná kraulařka Barbora Seemanová, která 1. dubna oslavila teprve šestnácté narozeniny.

Seemanová je obrovskou nadějí. I přes nízký věk už dokázala vytvořit český rekord na trati 200 metrů volný způsob, na které se kvalifikovala na OH. Z letošní sezony má doma dvě stříbra z juniorského mistrovství Evropy právě na kraulařských tratích 100 a 200 metrů. „Měla jsem být s rodiči na dovolené v Řecku na Zakynthosu, ale tohle je lepší,“ smála se plavkyně po nominační jistotě.

Už je v Brazílii, odletěla minulý týden v neděli večer, ale zatím ještě nebydlí v olympijské vesnici. Plavci jsou na závěrečném soustředění ve městě Aracaju. „Hrozně se těším na to prostředí, atmosféru a vůbec na to, jak olympiáda funguje. Snad se podívám i někam do Ria a po okolí,“ řekla před odletem Seemanová.

Plavci před odletem do Ria.
Plavecká výprava do Ria: Pavel Janeček, Jana Pechanová, Barbora Závadová, Lucie Svěcená, Barbora Seemanová, Martina Moravčíková, Simona Baumrtová, Jan Micka.

Že je v týmu benjamínkem, to zatím slýchá jen od novinářů, nejspíš si to ale v Riu vyslechne i od členů výpravy. Micka to měl v Londýně podobné. „Já tam byl jen tři dny, takže mě to moc nezastihlo. Ale něco se určitě vymyslí,“ plánoval s úsměvem Micka. „Až se otrká, zjistí, co to obnáší,“ uvedl plavec. „Prý budu muset opékat buřty,“ usmála se Seemanová.

V Riu se chce přiblížit osobnímu rekordu, ale je jasné, že bude hlavně sbírat zkušenosti. „Dolehlo to na mě. Ten pocit se nedá popsat, je to neuvěřitelné dostat se v šestnácti na olympiádu. A já si začínám čím dál víc uvědomovat, že je to pravda,“ uvedla před odletem. „Do letošního ledna mě to ani nenapadlo. Tajně jsem doufala v Tokio 2020. Že to klapne už do Ria, tak to ani ve snu,“ přiznala.

Má tak velkou šanci potkat u olympijského bazénu slavné Američany Michaela Phelpse a Ryana Lochteho. „Ale chci vidět další sportovce,“ těšila se. Stejně jako Micka. „Asi s Boltem a kterýmkoli sportovcem, se kterým se seznámím a zjistím, že je to dobrý člověk a ne hlupák,“ pousmál se Micka.

Sám chce posunout hranice svých českých rekordů, což by mu mohlo zajistit účast ve finále zejména na patnáctistovce. „Už se těším hrozně moc, až to vypukne. Nervozita mírná bude, ale nebudu to víc prožívat. Pro mě je to závod jako každý druhý. Jdu do toho s čistou hlavou,“ prohlásil Micka.

ČTK
  • 3Diskuse
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní rozpočet financoval dětské skupiny a nově také mikrojesle. Do nich chodí hlavně děti, které nezískaly místo ve státní školce, ale jejich rodiče nastupují do práce dřív než po třech letech mateřské dovolené.