18. února 2018 17:29 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda

POHLED: Hlavně čistě, pánové. Fauly mohou hokejisty obrat o medaili

Čeští hokejisté se radují z gólu Michala Řepíka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čeští hokejisté se radují z gólu Michala Řepíka. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Pchjongčchang Parádní nástup národního mužstva bavil obecenstvo v Kangnung Hockey Center. Po Řepíkově bezvadné ráně Češi vedli nad Švýcary. Mohlo se zdát, že se mezi mantinely rozhostí nedělní idyla. Jenže pak se něco pokazilo.

Přísné vyloučení Kováře za nedovolené bránění. Zohornův zásah hokejkou do protivníkova obličeje. Další vysoká hůl a Mozíkův trest 2+2. Po pauze Radilovo podražení.

Převaha a pohoda se vypařila. Titěrný gólový náskok jakbysmet. Zhruba od třinácté do třicáté minuty si reprezentace sabotovala vlastní úsilí o třetí vítězství na turnaji a přímý postup do čtvrtfinále.

Radost sektoru českých fanoušků.
Václav Prospal a Josef Jandač při rozboru hry.

Krizovou pasáž naštěstí přečkala bez osudové újmy (za což zaslouží pochvalu) a ve zbytku utkání znovu Švýcary předčila. Podobná nekázeň by ovšem v play-off mohla zapříčinit její zkázu.

Též v předchozích partiích ji mnohdy zbytečné přestupky vyhazovaly z tempa.

Vyloučení mění plynutí zápasu. Nerovnoměrně zatěžují lajny a jejich členy - někteří dřou v oslabení, jiní stydnou na střídačce. Znamenají psychickou vzpruhu pro soupeře.

Jistě, ono není snadné objevit ve verdiktech olympijských rozhodčích nějaký jednotný metr. Hráči tápou. Co projde na jedné straně, se za deset vteřin na opačném konci kluziště píská.

Krev pění. V mozcích klíčí pocit křivdy. Jenže na pouti za medailí je potřeba překonat mnoho protivenství. Patří mezi ně bezpodmínečné dodržování pravidel a vnitřní kázeň.

Mazáci budou v kabině před dalšími zápasy určitě hučet do mančaftu: „Neoplácíme. Nefňukáme. Nevztekáme se.“

Neexistují „malé háčky“. I malé háčky jsou hákování. I malé háčky mohou vzít Česku medaili.

Jestliže se Jandačovi hoši dokážou vyhýbat trestné lavici, k úspěchu budou mít o krok blíž.

Češi budou hrát ve středu ve 4:10

Čeští hokejisté budou ve středečním čtvrtfinále na olympijských hrách v Pchjongčchangu bojovat o první účast mezi nejlepší čtyřkou od bronzu z Turína 2006 proti vítězi úterního osmifinálového duelu mezi Spojenými státy americkými a Slovenskem. Svěřenci trenéra Josefa Jandače nastoupí ke klíčovému souboji ve 4:10 SEČ v hale v Kangnungu.

V případě postupu by je čekal v pátek vítěz duelu mezi výběrem olympijských sportovců z Ruska a jedním z dvojice Slovinsko - Norsko.

Jako jediní z medailistů z minulých her v Soči v roce 2014 musejí do kvalifikace o čtvrtfinále obhájci bronzu Finové, kteří narazí na domácí Koreu. V případě postupu je čekají Kanaďané, kteří ovládli poslední dva turnaje pod pěti kruhy.

Už nyní je tak jisté, že všichni medailisté ze Soči své pozice neobhájí. Držitelé stříbra z roku 2014 Švédové narazí ve čtvrtfinále na úspěšnější tým ze souboje mezi Švýcarskem a Německem.

Play off: 

Úterý 20. února - osmifinále: 4:10 USA - Slovensko (Kangnung), 8:40 Slovinsko - Norsko (Kangnung), 13:10 Finsko - Korea (Kangnung), Švýcarsko - Německo (Kwantong). 

Středa 21. února - čtvrtfinále: 4:10 ČR - vítěz USA/Slovensko (Kangnung), 8:40 OSR - vítěz Slovinsko/Norsko (Kangnung), 13:10 Kanada - vítěz Finsko/Korea (Kangnung), Švédsko - vítěz Švýcarsko/Německo (Kwantong). 

Pátek 23. února (Kangnung): 8:40 semifinále 1, 13:10 semifinále 2.

Sobota 24. února (Kangnung): 13:10 o 3. místo.

Neděle 25. února (Kangnung): 5:10 finále.