20. února 2018 12:04 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda

Polibek gayů v přímém přenosu aneb jak olympiáda bourá tabu

Polibek mezi akrobatickým lyžařem Gusem Kenworthym a jeho přítelem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Polibek mezi akrobatickým lyžařem Gusem Kenworthym a jeho přítelem. | foto: Reuters

PCHJONGČCHANG Na svahu tentokrát na rozdíl od minulé olympiády v Soči nezazářil, přesto na sebe americký akrobatický lyžař Gus Kenworthy strhl pozornost celého světa. To když v přímém přenosu televize NBC políbil svého přítele.

„Nevěděl jsem, že jsme byli v přímém přenosu, ale jsem rád, že to tak bylo,“ napsal šestadvacetiletý Kenworthy na Twitter poté, co v cíli kvalifikaci slopestylu políbil přímo před kamerami svého přítele, herce Matthewa Wilkase.

Jeden ze symbolických momentů letošních her byl na světě. Záběry hned obletěly svět a zaznamenaly obrovský ohlas v LGBT komunitě (lesby, gayové, bi a transsexuálové). „Přitom o co jde?“ ptá se s úsměvem Američan.

19.února 2018 v 04:06, příspěvek archivován: 20.února 2018 v 11:05

Didn't realize this moment was being filmed yesterday but I'm so happy that it was. My childhood self would never have dreamed of seeing a gay kiss on TV at the Olympics but for the first time ever a kid watching at home CAN! Love is love is love. https://t.co/8t0zHjgDg8

O hodně. Přiznání homosexuality stále není u amerických sportovců ničím samozřejmým a u freestylistů, jak přiznal sám Kenworthy, je situace ještě obtížnější. „Každý tu nosí kšiltovku RedBull, Monster nebo Rockstar, každý nosí tričko a džíny. Všichni řídí ta samá auta a poslouchají stejnou muziku, není tu prostor pro odlišnost,“ popsal Kenworthy prostředí svého sportu.

Jeho tzv. coming-out se odehrál v říjnu 2015, tedy v době, kdy měl Kenworthy už více než rok a půl doma olympijské stříbro ze Soči. Dnes přiznává, že svého tehdejšího přítele chtěl hned po závodě políbit už v Rusku, ale prý „ještě nebyl připravený“. Nyní sice ve finále slopestylu skončil až na posledním dvanáctém místě, za polibek se ale už nestyděl.

Minule stříbro, teď nic. A co má být?
Americký freestylový lyžař Gus Kenworthy.

Kenworthy je jednou z nejvýraznějších sportovních tváří LGBT komunity a pro CNN nyní uvedl, že doufá v povzbuzení dalších mladých sportovců, aby se za svou sexuální orientaci nestyděli. Na svém Twitteru jej podpořila i zpěvačka Britney Spears. 

17.února 2018 v 21:02, příspěvek archivován: 20.února 2018 v 11:57

So proud of #TeamUSA!! Hey @guskenworthy, gimme, gimme more on the slopes today!! #ItsGusBitch

„Jediný způsob, jak změnit vnímání, zlomit homofobii a zničit bariéry je reprezentovat, ukazovat vzory. A to já jako dítě určitě neměl,“ říká Kenworthy. „Rozhodně jsem v televizi neviděl dva mužské sportovce, jak se líbají. Kdyby ano, bylo by pro mě všechno jednodušší,“ přiznává fenomenální lyžař.

PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano
PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano

Přítel na mě tlačí že chce druhé dítě synovi je 6 let a že by to už chtělo druhé. Jenže já druhé nechci. Když mu řeknu důvody ( jsem na vše sama nemáme ani hlídací babičku, přítel s námi nikam nechce výlet, dovolená vše sama se synem.) On si stejně mele svou ale že by něco změnil to ne.