10. února 2010 18:38, aktualizováno  18:44 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda

Potvrzeno: Českým vlajkonošem ve Vancouveru bude Jágr

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Jaromír Jágr. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaromír Jágr. | foto: ČTK

PRAHA Největší česká hokejová postava na olympijských hrách – Jaromír Jágr – ponese na slavnostní 21. Zimních olympijských hrách ve Vancouveru českou vlajku. Jako první český hokejista v historii.

Český olympijský výbor (ČOV) tak z Vancouveru přinesl dlouho očekávanou zprávu.

Čeští vlajkonoši na zahájení OH (od rozdělení Československa):

Lillehammer 1994: Pavel Benc (běh na lyžích)
Atlanta 1996: Václav Chalupa (veslování)
Nagano 1998: Lubomír Buchta (běh na lyžích)
Sydney 2000: Martin Doktor (rychlostní kanoistika)
Salt Lake City 2002: Aleš Valenta (akrobatické lyžování)
Atény 2004: Květoslav Svoboda (plavání)
Turín 2006: Martina Sáblíková (rychlobruslení)
Peking 2008: Štěpánka Hilgertová (vodní slalom)

Jméno českého vlajkonoše patří totiž před hrami mezi nejžádanější informaci. Ovšem stejně jako předloni v Pekingu čekal ČOV s jeho zveřejněním až do poslední chvíle.

"Já jsem tak slabý, že jsem to chtěl oznámit již na konci prosince při zveřejnění hokejové nominace," naznačil František Dvořák, šéf olympijské mise, že jméno Jaromíra Jágra v hlavě již delší dobu.

A jeho krok je pochopitelný. Olympijské hry koná země zaslíbená hokeji, turnaj s hvězdami Ovečkinem či Crosbym bude jednoznačně nejsledovanějším sportovním odvětvím.

A Jaromír Jágr, nejproduktivnější Evropan v historii NHL, je stále největší českou hokejovou personou na možná posledním turnaji století (reálně hrozí, že v Soči za čtyři roky profesionálové z nejslavnější ligy světa startovat nebudou). Což ostatně Dvořák dnes potvrdil.

Anketa

Je Jaromír Jágr jako český vlajkonoš na slavnostním zahájení ve Vancouveru správnou volbou?

Ano, zaslouží si to, navíc je v Severní Americe z českých sportovců nejznámější 390
Ne, Lukáš Bauer by byl lepší volbou. Zase se vše točí kolem Jágra 55

"Jarda je olympijský vítěz a hry se konají v hokejové zemi. Není vhodnějšího kandidáta. Věřím, že to přinese štěstí nejenom hokejistům, ale celé výpravě," řekl LN šéf české olympijské mise. "Doufám, že nás tentokrát díky Jardovi zabere režisér slavnostního ceremoniálu na delší dobu," vtipkoval dobře naložený Dvořák. 

Nadšení neskrýval ani generální manažer hokejové reprezentace František Černík: "Je to dobrá zpráva pro českou misi. Jsem rád, že Jarda tuhle poctu přijal," doplnil.

Jaromír Jágr se raduje z další reprezentační trefy.

A co na to samotný Jágr? "Nést českou vlajku? Obrovská čest," těší se na svoji roli při slavnostním zahájení her slavná osmašedesátka. Jágr, kterému bude 15. února osmatřicet let, si zároveň touto volbou připsal další prvenství.

Ještě nikdy nebyl od roku 1994 českým vlajkonošem na zahájení olympijských her hokejista. Naposledy nesl, tehdy ještě československou vlajku, v Sarajevu 1984 hokejový brankář Jiří Králík.

Jaromír Jágr.

"Jágr by byl mezi kandidáty již dříve, ale vždy můžeme vybírat jen ze sportovců, kteří se mohou zahájení zúčastnit," řekl Dvořák. Přiznal tak, že Jágr se podobné pocty mohl dočkat již v Turíně, kdyby jej nevázaly v době zahájení klubové povinnosti v NHL.

Dvořák potvrdil, že hned za Jágrem byl v seznamu vyvolených běžec Lukáš Bauer. Původně se uvažovalo také o Martině Sáblíkové či Tomáši Vernerovi. "Někoho si ale musíme také nechat v zásobě pro vlajkonoše na závěrečný ceremoniál," dodal s úměvem Dvořák.

  • 1Diskuse
Antonín Vavrda

Autor

Antonín Vavrdaantonin.vavrda@lidovky.czČlánky
M. Weinmnová Dobrá volba 19:16 10.2.2010

Najdete na Lidovky.cz