19. února 2010 2:40, aktualizováno  6:06 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda

Překvapení: Pljuščenko prohrál, olympijským vítězem se stal Lysacek

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Evan Lysacek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Evan Lysacek. | foto: Reuters

VANCOUVER Fenomenální Rus Jevgenij Pljuščenko neobhájil olympijské zlato z Turína. Na nejvyšším stupínku totiž překvapivě stanul americký mistr světa Evan Lysacek, který Rusa porazil o jeden bod. Zazářil český reprezentant Michal Březina, který nakonec skončil na skvělém desátém místě.

Naopak zklamal opět Tomáš Verner, který opět spadl, a neposunul se z 19. místa po krátkém programu.

"Pokud nespadne na hlavu, tak vyhraje Pljuščenko," řekl těsně po svém vystoupení český mladík Michal Březina.´

Rozhovor serveru lidovky.cz s Březinou čtěte zde

Ruský fantom na hlavu nespadl, přesto se vytoužené obhajoby olympijského zlata, kvůli kterému se vracel na amatérský led, nedočkal. Předčil jej totiž úřadující světový šampion - Američan Evan Lysacek, po krátkém programu těsně druhý.

VANCOUVER ON-LINE

Celou krasobruslařskou soutěž poznamenal až překvapivě vysoký počet pádů, který se nevyhnul ani celkově třetímu Japonci Daitsuke Takahašimu. Jeho krajan Oda po jednom z pádů dokonce přetrhl tkaničku u svých bruslí.

Nobunari Oda si zavazuje tkaničku.

Sedmadvacetiletý Pljuščenko při volných jízdách nejspíše doplatil na nejistotu při skocích. Po trojitém axelu dokonce hrozilo nevídané - jeho pád. Vše nakonec ale ustál. Přesto jeho výkon nebyl úplně dokonalý, což nakonec potvrdili i rozhodčí svými body.

"Se starým systémem bodování bych musel vyhrát, v tom novém se bohužel čtverné skoky nezhodnocují. Přitom by to krasobruslení a jeho atraktivitě jen prospělo. Se svojí jízdou jsem spokojený, ale s výsledkem samozřejmě ne," řekl Rus po závodě, ve kterém nevyloučil, že byl jeho posledním na amatérském ledě. "Osobně si připadám jako vítěz," dodal Pljuščenko již se stříbrnou medailí na krku.

Jevgenij Pljuščenko.

To o tři roky mladší elegán Lysacek, američan s českými kořeny, předvedl jistější jízdu, ve které navíc dokázal strhnout diváky v nabité hale. Za svůj volný program získal 167.37 bodu, čímž si vylepšil svůj osobní rekord. Pak ale musel dlouho čekat jak na jízdu Takahašiho, který byl po první části o 5 setin za ním, tak i na Pljuščenka.

Oba favorité zaváhali a Lysacek společně s bouřící halou mohl začít slavit největší triumf ve své kariéře.  "Když jsem viděl stoupat americkou vlajku, nemohl jsem uvěřit, že to je pro mě. V pravý čas se mi povedla volná jízda. Byla nejlepší v této sezoně, konečně byla čistá," zářil po závodě vysoký Američan.

Evan Lysacek.

A jak si vedli čeští reprezentanti? Verner začal svou jízdu nadějně a zvládl i kombinaci čtverného a trojného toeloopa, jenže o pár okamžiků později si "hrábnul" při trojitém axelu a nepovedenou jízdu zakončil pádem při své excelentní "disciplíně" - krokové pasáži. Za volnou jízdu dostal třiadvacetiletý Verner slabých 119.42 bodu a z 19. místa po krátkém programu se výše neposunul.

To druhý český závodník, Michal Březina zasáhl do programu jako poslední ze své skupiny, a svou jízdou musel nezaujaté diváky zaujmout. Nakonec sice nezařadil do programu čtverný skok, přesto jeho tanci na ledě nešlo téměř nic vytknout.

Tedy až do dvou třetin volného programu, kdy Březina nezvládl dopad po trojitém lutzu a stejně jako většina závodníků před ním upadl. "Musím ještě zapracovat na fyzické kondici. Je co zlepšovat," vysvětlil důvod pádu Březina exkluzivně pro LN.

SLEDOVALI JSME KRÁTKÝ PROGRAM

Následoval pouze jednoduchý axel, přesto se českému mladíkovi následně povedla trojkombinace skoků i závěr. A jak Březina, tak diváci napjatě sledovali, co na jeho vystoupení po kritice krátkého programu řeknou rozhodčí.

Devatenáctiletý Čech dostal 137.93 bodu a přestože i podle odborníků ve studiu České televize to mohlo být ještě o něco lepší, tentokrát se Březinův odchod z lavice obešel bez naštvaných gest. "Já jsem spokojený. S umístěním určitě, s jízdou méně. Ale body jsou tentokrát v pořádku. Mám co zlepšovat," řekl spokojený Březina.

Johny Weir.

Český šampion a čtvrtý muž nedávného mistrovství Evropy má ke spokojenosti důvod. Jeho desáté místo je nejlepším individuálním ziskem českého krasobruslaře od rozdělení Československa. Navíc byl jeho výkon třetím nejlepším mezi evropskými krasobruslaři.

A na nadcházejícím světovém šampionátu, konaném od 22. března v Turíně, chce ještě výše. "Doufám, že již zařadím čtverný skok a chci se pořád zlepšovat," dodal Březina, který je při slabší sezoně Tomáše Vernera nečekaným českým trumfem a příslibem do budoucnosti.

VÝSLEDKY - KRASOBRUSLENÍ - MUŽI

1. Lysacek (USA) 257,67 b., 2. Pljuščenko (Rus.) 256,36, 3. Takahaši (Jap.) 247,23, 4. Lambiel (Švýc.) 246,72, 5. Chan (Kan.) 241,42, 6. Weir (USA) 238,87, 7. Oda 238,54, 8. Kozuka (oba Jap.) 231,19, 9. Abbott (USA) 218,96, 10. Březina 216,73, ...19. Verner (oba ČR) 184,74.

  • 1Diskuse
Antonín Vavrda

Autor

Antonín Vavrdaantonin.vavrda@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz