7. března 2014 19:51, aktualizováno  20:29 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda

Putin zahájil paralympiádu v Soči. Ukrajinec dorazil jen jeden

Putin zahájil paralympiádu v Soči. Ukrajinec dorazil jen jeden | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Putin zahájil paralympiádu v Soči. Ukrajinec dorazil jen jeden | foto: ČTK

SOČI V Soči byly zahájeny XI. zimní paralympijské hry. Otevírací formuli pronesl stejně jako před měsícem při ZOH ruský prezident Vladimir Putin.

Všichni s napětím očekávali, jak se zachová sportovní delegace Ukrajiny. Nakonec se zahajovacího ceremoniálu zúčastnil jediný sportovec Michail Tkačenko. Jeho úkolem bylo nést vlajku a skutečnost, že byl sám, měla symbolizovat agresi Ruska vůči Ukrajině, a zároveň měla upozornit na bojkot ostatních ukrajinských sportovců. 

Ze strany publika však došlo k nedorozumění. Přítomní si totiž mysleli, že Tkačenko se svými kolegy nesouhlasil a jako jediný se vzepřel bojkotu. Proto ho ocenili potleskem ve stoje. Na ruských serverech se nyní vede diskuze o tom, jak si akt ukrajinských sportovců vykládat. 

Sportovní akce pro handicapované sportovce z 45 zemí potrvá do 16. března a odehraje se ve stínu politického konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou. Bojovat se bude o 72 sad medailí v alpském a klasickém lyžování, biatlonu, snowboardingu, sledge hokeji a curlingu.

Putin zahájil paralympiádu v Soči. Ukrajinec dorazil jen jeden

Slavnostního nástupu na stadionu Fišt se zúčastnily všechny výpravy včetně ukrajinské, která několik hodin před zahájením paralympiády oznámila, že nebude kvůli krizi na Krymu hry bojkotovat. Ceremoniál se před zraky předsedy MOV Thomase Bacha a šéfa mezinárodního paralympijského výboru (IPC) Philipa Cravena obešel bez protestů. Pouze členové dvou týmů (Řecka a Číny) ale mávali vedle svých i ruskými vlaječkami.

České paralympioniky přivedl na plochu stadionu v roli vlajkonoše lyžař Stanislav Loska. Výpravu tvoří 18 sportovců, z nichž většinu tvoří tým sledge hokejistů.

VELKÁ FOTOGALERIE

Zahajovací ceremoniál paralympiády v Soči 2014.
Lidovky.cz, ČTK