11. února 2015 9:00 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda

Co bude se znečištěnou zátokou v Riu? Ekologům dochází trpělivost

V zátoce je koupání povoleno. Špatné kvalitě vody navzdory. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V zátoce je koupání povoleno. Špatné kvalitě vody navzdory. | foto: Reuters

RIO DE JANEIRO/PRAHA Brazilští ekologové apelují na úřady a organizátory olympijských her v roce 2016 v Riu de Janeiro, aby restartovali pozastavený projekt vyčištění vody od nečistot a splašků, které ohrožují systém jezer v budoucím Olympijském parku. Zároveň by měla být vyčištěná zátoka Guanabara, kde budou soutěže jachtařů.

Projekt za 250 milionů dolarů (více než šest miliard korun) měl začít už loni, ale vybraný dodavatel, který se měl postarat o vybagrování klíčové laguny Jacarepagua, nemohl zahájit práci kvůli nespecifikovaným právním sporům.

Zátoka Guanabara v Riu, kde řádí „superbakterie.“
V zátoce je koupání povoleno. Špatné kvalitě vody navzdory.
Jachty v Rio de Janeiru.
Pohřebiště lodí nedaleko zátoky

„Čas utíká,“ upozornil Andre Correa z úřadu pro ekologii, že hry začínají za 18 měsíců. „Laguny už nemohou déle čekat, potřebujeme udělat rozhodnutí,“ prohlásil.

Během úterý se byl osobně na lodi podívat po jezerech a ucítil páchnoucí zasolenou vodu ze shnilých vajec a spatřil bubliny z rozkládajících se organických materiálů. Ve společnosti biologa Maria Moscatelliho viděl také plovoucí zbytky odpadků z domácností, které vyplavou na povrch zejména při odlivu moře a poklesu vody.

Zázemím jachtařských soutěží bude přístav Glória Marina, kde měly být podle plánu vybudovány roury, jež by měly svést vodu do čističky. Sběrače dešťové vody jsou často kontaminovány splašky, neboť v Riu není více než polovina odpadních vod regulována.

ČTĚTE TAKÉ

Až 70 procent nezpracovaného komunálního odpadu tak končí v zálivu Guanabara, který závodníci označili za otevřenou stoku. Podle brazilských vědců může závodníky dokonce ohrožovat „superbakterie“, kterou objevili ve vzorcích vody. 

Tato bakterie se obvykle vyskytuje v nemocničním odpadu, nereaguje na antibiotika a léčba onemocnění je tak velmi složitá.

ČTK, Lidovky.cz

PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano
PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano

Přítel na mě tlačí že chce druhé dítě synovi je 6 let a že by to už chtělo druhé. Jenže já druhé nechci. Když mu řeknu důvody ( jsem na vše sama nemáme ani hlídací babičku, přítel s námi nikam nechce výlet, dovolená vše sama se synem.) On si stejně mele svou ale že by něco změnil to ne.