25. února 2010 1:18 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda

Rodina Sáblíkové po zlaté pětce: Fantastické, úchvatné

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Eva Sáblíková a Milan Sáblík, bratr Martiny, fandí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eva Sáblíková a Milan Sáblík, bratr Martiny, fandí. | foto: ČTK

ŽĎÁR NAD SÁZAVOU V domově rychlobruslařky Martiny Sáblíkové ve Žďáru nad Sázavou v noci na dnešek už potřetí během vancouverské olympiády bouchalo šampaňské. Znovu na počest reprezentantky, která ovládla závod na pět kilometrů a stala se nejúspěšnější českou sportovkyní v historii zimních olympiád.

"Je to fantastické, úchvatné. Ani nemám slov," řekla matka rychlobruslařky Eva Sáblíková. Se svými blízkými se znovu sešla před televizní obrazovkou, aby své dceři na dálku držela palce. Stejně jako při předchozím zlatu na tříkilometrové a bronzu na poloviční distanci. Tentokrát se k fandění přidal i Milan Sáblík, mladší bratr Martiny a sám také člen české rychlobruslařské reprezentace.

VANCOUVER ON-LINE

"Marťa byla výborná, ale teď se musela hodně vytáhnout, protože soupeřky zajely skvělé čas a vůbec nebylo jednoduché to překonat," uvedl Sáblík, který nervózně sledoval finiš a cílovou rovinku, kde jeho sestra nakonec o necelou půlvteřinu uhájila zlato před druhou Němkou Beckertovou. "Ostatní holky nasadily laťku velmi vysoko," přidala se Eva Sáblíková.

Se svým synem trnuli, aby Martina protnula časomíru dřív. "Bylo to hrozné drama a nervy, na dálku jsem Marťu očima tlačil za cílovou čáru. Spadl mi ze srdce pořádný kámen. Marťu jsem povzbuzoval během celé olympiády, opakoval jsem jí, že na to má," líčil Sáblík.

"Věděla jsem, že Marťa pojede na úplné maximum, aby nezklamala své fanoušky. Celý závod jsem jí věřila. Sáhla si na úplné dno, ale to by nebyla ona, aby se tak nevyšťavila. Maximum dává do všech závodů bez rozdílu," konstatovala Sáblíková.

Sama prý nedělá mezi třemi olympijskými medailemi své dcery žádné rozdíly. "Vážím si všech úplně stejně," řekla Sáblíková. Nejúspěšnější rychlobruslařka her jela v poslední rozjížďce, takže tentokrát hned po jejím finiši bylo jasné, že má v kapse další zlato.

"Otevřeli jsme nějaké šampaňské, ale nebude to zase nic velkého. To spíš možná počkáme, až se vrátí Marťa z olympiády," řekl Sáblík, který doufá, že se na další hry do Soči podívá i on sám. "Když jsem viděl Marťu, tak to je pro mě obrovská motivace. Těžko asi navážu na její úspěchy, protože pro mě bude hlavní se tam vůbec dostat," dodal Sáblík.

Matka Sáblíkové pro svoji dceru ihned po jejím návratu z Kanady chystá překvapení v podobě tajného dárku. "Něco pěkného už pro ni mám, stejně jako pro Petra (trenéra Nováka). Ale nemůžu to prozrazovat dopředu. Jinak jí uvařím všechno, na co bude mít chuť," plánovala radostně Sáblíková. Před závodem dcery se naladila na vítěznou notu při sledování lyžařské štafety, v níž český tým zajistil svým finišem bronz Martin Koukal, také žďárský rodák. "Samozřejmě jsme to sledovali. Žďár má čtyři medaile z olympiády, to je také paráda," těšila se Sáblíková.

ČTK
  • 0Diskuse