23. února 2018 20:54 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda

Roztleskávačky z KLDR jsou sexuální otrokyně, tvrdí lidé, kteří uprchli ze země

Roztleskávačky ze Severní Koreje sedí na tribuně zimního stadionu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roztleskávačky ze Severní Koreje sedí na tribuně zimního stadionu. | foto: Reuters

PCHJONGČCHANG Během olympijských her v Pchjongčchangu rozdávali jen úsměvy, doma v KLDR je ale život severokorejských roztleskávaček a sportovců nejspíš dramaticky odlišný. O zástupcích izolovaného komunistického režimu, kteří na sebe na olympiádě strhli pozornost médií, s agenturou Bloomberg hovořili dva severokorejští „přeběhlíci“. Podle bývalé armádní hudebnice jsou roztleskávačky ve skutečnosti sexuálními otrokyněmi.

„Umělecký soubor Severní Koreje sem přijel a předvedl tance a písně a zvenčí se to může zdát jako výborná show. Také ale musí chodit na večírky a poskytovat sexuální služby,“ řekla dvaačtyřicetiletá Li So-jon, která z KLDR utekla před deseti lety. „Chodí na večírky politbyra a musejí tam s funkcionáři spát, i když nechtějí,“ uvedla.

Kim Hjong-so Severní Koreu opustil v roce 2009 společně se svým synem, který se závodně věnoval lyžování. „Jedním slovem, atleti jsou sportovními otroky Kim Čong-una. Stejně tak trenéři,“ řekl. „Protože v Severní Koreji je režim a Kim Čong-un celým světem. Sportovci a roztleskávačky jakbysmet. Všichni jsou otroci Kim Čong-una a Severní Koreje,“ dodal čtyřiapadesátiletý Kim.

Severokorejské fanynky nadšeně tleskají.
Roztleskávačky sborově zpívají národní písně na podporu sportovců.

Bloomberg podotýká, že výpovědi těchto osob jsou založeny na zkušenostech starých už nejméně deset let, zároveň „není důvod myslet si, že by se praxe severně od hranic dramaticky změnila.“

ČTK