14. února 2018 6:00 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda

Seoul Sisters: na olympiádě ‚řádí‘ sestry. Hokejistky ale hájí barvy jiných zemí

Hannah (vpravo) a Marissa Brandtová v olympijské vesnici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hannah (vpravo) a Marissa Brandtová v olympijské vesnici. | foto: Reprofoto

PRAHA Olympijské hry dokáží napsat mnohé příběhy. Ty letošní kromě jiného píší o dvou amerických sestrách, které ale v korejském Pchjongčchangu reprezentují na hokejovém turnaji dvě různé země. Marissa Brandtová hájí domácí barvy, Hannah pak ty americké.

Dvanáct let se snažili Greg a Robin Brandtovi o dítě. Marně. A tak se na začátku 90. let minulého století rozhodli pro adopci, na doporučení Gregovy sestry se rozhodli pro dítě z Jižní Koreje.

Papírování není snadné v Česku, ani za velkou louží a tak se čekání protahovalo. Vše se povedlo vyřešit na začátku roku 1993 a pár žijící v Maplewoodu v Minnesotě se začal těšit na tehdy čtyřměsíční Pak Jung-čong.

„Nemohli jsme být šťastnější, protože jsme se zároveň týden před jejím příletem dozvěděli, že je Robin těhotná. Jako bychom měli dvojčata,“ žertoval před pár dny pro CNN Greg Brandt.

Starší adoptované dceři dali jméno Marissa, mladší narozené v listopadu Hannah. Obě dívky vyrůstaly bok po boku opravdu de facto coby dvojčata. „A stále je mým nejlepším přítelem,“ tvrdí i dnes Hannah. Společné procházky po olympijské vesnici v korejském Inčchonu budiž důkazem.

A právě jejich účast pod pěti olympijskými kruhy dělá z „obyčejného“ příběhu ten neobyčejný.

V dětství přešly od krasobruslení k hokeji, když si jako první tento sport zamilovala Hannah. A od začátku bylo zřejmé, že má velké ambice. Zatímco ona zářila v dresu minnesotské univerzity, Marissa hrála nižší soutěž za Gustavus Adolphus College.

Hannah (vpravo) a Marissa Brandtová v olympijské vesnici.
Hannah a Marissa Brandtová v olympijské vesnici.

Když Hannah zamířila do profesionálního hokeje a začala sbírat i mezinárodní úspěchy (je dvojnásobnou mistryní světa), její sestra se pomalu chystala na konec sportovní kariéry.

Jenže to by nesměl v roce 2015 přijít jeden nečekaný telefonát. Ze sluchátka se ozval hlas jihokorejské brankářky žijící nedaleko od Brandtové. Slovo dalo slovo a začala nová éra jejího života.

Poprvé od adopce se v roce 2016 vrátila zpět do vlasti a získala korejské občanství, se kterým se vrátila ke svému rodnému jménu. „Neznala jsem jazyk, nic, bylo to zpočátku trochu děsivé, ale jsem šťastná, že jsem tento krok učinila,“ vrací se ve vzpomínkách Marissa.

„Naši rodiče nás s Hannah jednou nechali v korejském táboře, kvůli sžití se s kulturou. Je zajímavé, že moje sestra si zamilovala jídlo mé rodné země více než já,“ usmívá se 171 centimetrů vysoká hráčka, která nechala v zámoří celou svoji rodinu včetně manžela.

Nyní se všichni znovu setkávají. Díky olympiádě. „Je to neskutečné, něco podobného prostě nevymyslíte,“ řekla ABC News Marissa. „Být v rodné zemi se svojí sestrou, rodiči, manželem, sdílet tuto cestu, to je něco neuvěřitelného,“ přidává.

Hannah (vpravo) a Marissa Brandtová v olympijské vesnici.

Hannah (vpravo) a Marissa Brandtová v olympijské vesnici.

Ta se díky svému životu v zámoří stala tváří a mluví společné korejské hokejové ženské reprezentace. V něm jí patří číslo 23 a její původní korejské jméno. „Bylo to úsměvné vidět sestru se jmenovkou Pak Jung-čong,“ řekla k této změně její sestra hrající za Spojené státy.

Nabízí se celkem pochopitelná otázka: Šetřily by se sestry, pokud by proti sobě nastoupily v olympijském turnaji?

„Ani náhodou,“ odpovídá důrazně Hannah, která už proti sestře nastoupila v přípravě. Ta souhlasně pokývala hlavou. Že se obě reprezentace v Koreji utkají, je již nyní nemožné.

Pak Jung-čong ale má se svými spoluhráčkami na hrách jiné poslání, než vybojovat medaili. Společný tým tvoří také dvanáct hokejistek ze Severní Koreje.

Hannah Brandtová (vlevo) slaví jeden z gólu amerického týmu na olympiádě v...

Hannah Brandtová (vlevo) slaví jeden z gólu amerického týmu na olympiádě v Pchjongčchangu.

„Jsou dychtivé se učit, jsou disciplinované, mají skvělý přístup. Nemohly jsme dostat lepší spoluhráčky. Navíc se umí skvěle vyrovnat s tlakem a dohledem, pod kterým jsou,“ chválí parťačky.

„Obě píší neuvěřitelný příběh. Myslím, že obě ukazují, že olympijská myšlenka není o výhrách, ale o rodině a soudržnosti,“ nechala se slyšet pro zámořské novináře Meghan Dugganová, která vede Američanky coby kapitánka v cestě za ukončením kanadské olympijské nadvlády trvající už dvacet let.

Komu bude po posledním duelu základních skupin fandit Pak Jung-čong, není třeba dodávat. „Zlato je pro nás hlavním motorem. Já si ale chci společně s rodinou vychutnat každou vteřinu na turnaji. A to bez ohledu na výsledky,“ dodává Hannah Brandtová.

Jen stěží lze jejím slovům nevěřit.

Antonín Vavrda

Autor

Antonín Vavrdaantonin.vavrda@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz