15. února 2018 6:00 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda

Silný vítr narušil olympiádu, její pokračování (zatím) v ohrožení není

Silný vítr v Pchjongčchangu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Silný vítr v Pchjongčchangu. | foto: ČTK

PCHJONGČCHANG/PRAHA Silný vítr udělal ze čtvrtečního programu zimních olympijských her v Koreji trhací kalendář. Někteří se zlobí, někteří diví a jiní varují před nebezpečím. Hrozí, že by se olympiáda protáhla přes plánovaný konec v neděli 25. února?

Známé pořekadlo praví, že větru ani dešti neporučíš. V korejských olympijských městech Kangnungu a Pchjongchčangu jej matka příroda potvrzuje. Tedy minimálně co se větru týče. 

Ten se včera přihnal od moře místy až 115 kilometrovou rychlostí a způsobil v místě konání zimních her doslova paseku. 

Slalom žen – po několika odkladech zrušen. 

Vytrvalostní závod biatlonistek – zrušen. 

Závod sdruženářů na středním můstku? Start několikrát posunutý. 

„Trochu jsme se tomu zasmáli,“ řekl po desetikilometrovém běhu Ondřej Pažout, kterému ale stejně jako ostatním sdruženářům příliš do smíchu pochopitelně nebylo. 

Ono skákejte z můstku při poryvech větru ze všech stran. Ostatně první část závodu v severské kombinaci se kvůli počasí notně protáhla. „Mají tady sítě za miliony dolarů, které naštěstí fungují,“ pronesl jeho reprezentační kolega Miroslav Dvořák. 

„Točilo se to, byla to trochu loterie, ale nebezpečné to nebylo,“ dodal Pažout. Ne všichni sportovci jsou ale podobně shovívaví a klidní. 

„Už tolik lidí se tady kvůli větru zranilo,“ ulevila si šestadvacetiletá rakouská snowboardistka Anna Gasserová. Ona sama skončila ve slopestylu patnáctá, těsně před Češkou Šárkou Pančochovou, která si ve vichru dvakrát neužívala především jízdy lanovkami na start. 

Petr Dvořák, tiskový mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ)

„Co mohu vidět v celosvětové databázi, tak souhlasí, že v pondělí 12. února a středu 14. února byl vítr v těchto oblastech hodně přes 60 km/h. A to se bavíme o poledních časech, později mohl ještě zesílit. Na další dva dny jsou předpovědi takové, že se má zmírnit někam k 12 km/h, což by neměl být výrazný problém. O víkendu ale bude opět větrno... Nemyslím si, že jde pro tuto oblast specifikovat, že právě v tuto dobu tam budou mít problémy s větrem. Jistě, v monzunových oblastech to lze, tady si to nemyslím. Je to hodně členité místo, které ovlivňuje tlaková výše, která se tvoří nad Sibiří a která zasahuje až k Japonsku. Obecně z toho, co vidím na satelitech a v databázích nic nenasvědčuje tomu, že by tam mělo být v lednu a únoru více větrno než jindy.“

Gasserová ale poukazovala hlavně na zranění sedmnáctileté Australanky Tess Coadyové – ta si při tréninku potrhala kolenní vazy. Na vině byl právě vítr. „Je to loterie s naším zdravím,“ směřovala Rakušanka kritiku na světovou lyžařskou federaci FIS. 

A nebyla jediná. Podobně kritická byla její britská soupeřka Aimee Fullerová či krajan Jenny Jones. 

„Hlavní prioritou je bezpečnost sportovců a FIS by nikdy nezačal závod, pokud by ji nebylo možné zajistit. Porota FIS pravidelně sledovala povětrnostní podmínky,“ stálo v oficiálním stanovisku. 

Tehdy se psalo datum pondělí 12. února a bylo zřejmé, že další dva dny nebude nad olympijskými městy lépe. Ve středu byl dokonce uzavřený olympijský park v Kangnungu a novinářské centrum v Pchjongčchangu. Ještě předtím byly zrušeny zmíněné závody ve slalomu a biatlonu žen. 

A někteří začali poukazovat na podcenění počasí v této oblasti v průběhu února a zmatky organizátorů. Informace meteorologické databáze AccuWeather označují Pchjongčchang za celosvětově nejchladnějším místo na této zeměpisné šířce. 

Silný vítr v Pchjongčchangu.
Silný vítr v Pchjongčchangu potrápil i japonské sportovkyně.

Únor je pak zde nejchladnějším měsícem roku. A také největrnějším. Hrozí snad, že by se olympiáda proti původním plánům protáhla? 

„Máme spoustu času, máme v soutěžích rezervy, všechny federace mají s něčím podobným zkušenosti. Jsme na startu her. S podobnou otázkou se vraťte příští pátek,“ citoval The Guardian mluvčího MOV Marka Adamse. Předpovědi na čtvrtek a pátek by mu mohly lehce ulevit, vítr se má opět uklidnit. 

Na jak dlouho ale?

Antonín Vavrda

Autor

Antonín Vavrdaantonin.vavrda@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz