14. února 2010 0:23 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda

Skokan Koudelka se našel v pravý čas a zvedl si sebevědomí

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Roman Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roman Koudelka. | foto: Lidové noviny

VANCOUVER Celou sezonu se trápil, dokonce měl na hraně nominaci na olympijské hry, ale trenér mu věřil. Skokan na lyžích Roman Koudelka dnes ukázal, že skákat umí a na středním můstku ve Whistleru byl dvanáctý - nejlepší z Čechů.

"Chtěl bych strašně poděkovat Davidovi (trenéru Jiroutkovi), že za mnou stáli s Danem (fyzioterapeutem Švecem) a dostali mě na olympiádu, i když to bylo těžký a hodně lidí mi nefandilo. Děkuji jim za důvěru a doufám, že jsem se jim malinko odvděčil," řekl skokan z Lomnice nad Popelkou.

Jiroutek se před závodem rozmýšlel, zda postaví Koudelku nebo Martina Cikla, ale nakonec dal přednost Koudelkovi, ještě loni dvakrát devátému na mistrovství světa v Liberci. "Jsem rád, že jsem měl čuch, že 'Koudy' na malém můstku skočí. Potvrdilo se, že když chytí těžiště a bude moct použít svoji sílu ve správný směr a správný čas, tak patří k nejlepším na malém můstku," uvedl kouč.

Dvacetiletý Koudelka figuroval po prvním kole dokonce na devátém místě, ale horší podmínky ho celkově o tři místa srazily. I tak jde o jeho nejlepší výkon v sezoně, jímž bylo zatím devatenácté místo.

"Nejde říci, že je zpět starý 'Koudy'. To u skoku na lyžích nejde, ale určitě mám mnohem lepší psychickou pohodu, než když jsem sem přijel," řekl svěřenec trenéra Luboše Plecháče. Nedokázal přesně říct, jak se z krize dostal. "Kdybych to věděl, tak jsem třeba skákal dobře už dřív. Ale to jsou skoky, jednou jsi padesátý a druhý den vyhraješ o deset bodů," konstatoval Koudelka.

V průběhu sezony si stěžoval na bolesti zad a nechal si speciálně narovnat kostrč. "I ta se někdy musí uvolnit, a to i za pomoci měkkých tkání," řekl fyzioterapeut Švec. Problémem podle Jiroutka mohlo rovněž být, že Koudelka zhubl asi o jeden a půl kilogramu. "To je na jeho váhu strašně moc. Mohlo dojít k úbytku dynamické síly a v tu chvíli je rozhozené těžiště, které hraje ve skocích velkou roli," uvedl trenér.

Po dnu volna se skokani začnou připravovat na velký můstek a Koudelka doufá, že dokáže výkony zopakovat. "Není to moje specialita, ale stát se může cokoliv," usmál se skokan.

Pokud dokáže na vystoupení ze středního můstku navázat, ještě by mohl zachránit nepovedenou sezonu. "Neveze se na vlně euforie, ale má k tomu kousek. Sílu má, jde o uvolněnost a s tím se musí poprat," řekl Jiroutek.

"Je ještě mladej, a když si z toho vezme si ponaučení, tak se mu dál špatné věci budou zvládat daleko líp," doplnil.

ČTK
  • 0Diskuse

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz