23. února 2018 12:52, aktualizováno  13:33 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda

Češi rozjeli štafetu skvěle a vedli. Po trestných kolech Soukupa a Krčmáře skončili sedmí

Michal Šlesingr | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michal Šlesingr | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Kangnung Poslední sadu biatlonových medailí ze zimních her v Pchjongčchangu posbírali v mužské štafetě Švédové, Norové a Němci. České kvarteto ve složení Ondřej Moravec, Michal Šlesingr, Jaroslav Soukup a Michal Krčmář nakonec dokončila závod na sedmé příčce se ztrátou více jak čtyř minut na senzační vítěze ze Švédska.

Jako první vyrazil do štafetového závodu biatlonistů Ondřej Moravec, který dorazil na úvodní střeleckou položku na čele balíku. Jenže na jednu chybu potřeboval tři dobíjení a pořadím se propadl, na první předávku pak přijel sedmý.

Do druhého úseku vyrazil Michal Šlesingr a také on na první střelbě jednou chyboval. Rychle dobil a vyrazil stíhat soupeře, které vedl Němec Doll. Ten postupně najel na českého biatlonistu přes 40 vteřin.

Michal Šlesingr na svém úseku biatlonové štafety mužů na ZOH 2018.

Michal Šlesingr na svém úseku biatlonové štafety mužů na ZOH 2018.

Ondřej Moravec na první střelbě štafety mužů na ZOH 2018.

Ondřej Moravec na první střelbě štafety mužů na ZOH 2018.

Jenže na druhé střelbě totálně selhal, musel na dvě trestná kola. A chybovali také další. Vyjma Šlesingra! Ten se tak dostal do čela a v něm také setrval až do předávky veteránovi Jaroslavu Soukupovi. 

Ten do svého posledního závodu kariéry vyjel se šestnáctivteřinovým náskokem na druhé Rakušany a byť na první střelecké položce jednou chyboval, i díky rychlému dobití vedení udržel. Byť s těsným náskokem na norskou štafetu, za kterou jede  Johannes Boe.

Muži - štafeta (4x7,5 km)

1. Švédsko (Femling, Nelin, Samuelsson, Lindström) 1:15:16,5 (0 trest. okruhů + 7 dobíjení), 2. Norsko (Birkeland, T. Bö, J.T. Bö, Svendsen) -55,5 (1+12), 3. Německo (Lesser, Doll, Peiffer, Schempp) -2:07,1 (3+10), 4. Rakousko -2:52,5 (2+11), 5. Francie -3:26,6 (3+12), 6. USA -3:50,2 (2+14), 7. ČR (MORAVEC, ŠLESINGR, SOUKUP, KRČMÁŘ) -4:07,1 (2+13), 8. Bělorusko -4:49,5 (3+12), 9. Ukrajina -5:00,8 (2+9), 10. Slovinsko -5:00,8 (1+10).

Na druhou střeleckou položku dorazil Soukup už na čtvrtém místě, ovšem v těsném závěsu za Nory, Rakušany a Švédy. Jenže poslední střelba kariéry mu příliš nevyšla, čtyřikrát chyboval a byť tři dobíjení trefil, trestnému okruhu se nevyhnul. Ze střelnice tak odjel pátý s 82vteřinovou ztrátou na vedoucí Nory.

Michalu Krčmářovi nakonec předával Soukup na šesté příčce, ten si na první střelbě i přes dvě chyby polepšil na pátou příčku.

Při poslední stojce se ale na střelnici opět pořádně rozfoukalo, což kromě Krčmáře, který musel na jeden trestný okruh, nadělalo problémy také Norům a Němcům. Na prvním místě tak vstříc senzačnímu zlatu vyrazil Švéd Lindström.

A svůj úkol zvládl na výbornou a Švédové tak mohou slavit nečekaný triumf. Vždyť do letošních her měli z biatlonových tratí na kontě pouze bronz z OH 1968. Z Koreje odjedou domů se dvěma zlaty a stejným počtem stříbrných medailí.

Za švédskou štafetou dorazila do cíle ta norská, která na vítěze ztratila téměř minutu. O dalších 71 sekund později dorazili bronzoví Němci.

Michal Krčmář na své druhé střelbě netrefil první tři ze svých pokusů, totální kolaps nakonec odvrátil a musel pouze na jedno trestné kolo. V cíli byl sedmý s více než čtyřminutovou ztrátou na vítěze.

Antonín Vavrda

Autor

Antonín Vavrdaantonin.vavrda@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz