24. února 2010 3:50 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda

'Sněžný leopard' opět přišel o účast na hrách, tentokrát kvůli chybě svazu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Ghaňan Kwame Nkrumah-Acheampong. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ghaňan Kwame Nkrumah-Acheampong. | foto: Reuters

WHISTLER Nejznámější sjezdař z exotických zemí Ghaňan Kwame Nkrumah-Acheampong, přezdívaný "Sněžný leopard", prožil na hrách ve Vancouveru velmi smutný den. Byl připraven nastoupit do obřího slalomu, ovšem nakonec startovat nemohl, neboť kvůli chybě ghanského olympijského výboru nesplnil kvalifikační kritéria.

"Udělali jsme chybu, když jsme ho přihlásili do obřího slalomu, přestože neměl potřebný počet bodů. Nevěděli jsme totiž, že byla změněna kvalifikační kritéria," vysvětlil mluvčí ghanského olympijského výboru Vanpee Vanderpuye-Orgle.

Podobná chyba přitom stála pětatřicetiletého rodáka ze Skotska i start na minulých hrách v Turíně. Tehdy mu také chyběly potřebné body pro start ve slalomu. O svůj olympijský debut ve Vancouveru by však neměl přijít, jelikož jeho sobotní start ve slalomu již byl potvrzen.

Zatímco Nkrumah-Acheampong na startu obřího slalomu chyběl, hned několik lyžařů z exotických zemí si sjezdovku ve Whistleru vyzkoušelo. Vůbec nejvíce času na trati strávil Ind Džamjang Nangial, který v součtu obou kol do cíle dojel s téměř minutovou ztrátou na vítězného Carla Janku.

Ghaňan Kwame Nkrumah-Acheampong se fotí s turisty.

Obsadil tak sice až 81. pozici, ale může se radovat z toho, že porazil trojnásobného medailistu z Vancouveru Američana Bode Millera, který byl mezi 22 lyžaři, kteří nedorazili do cíle. Druhý od konce dojel Marino Cardelli ze San Marina a ztrátu v cíli přes 40 sekund měl i Pákistánec Muhammad Abbas, který se učil jezdit na vyřezaných borových prknech.

Těsně před ním skončil olympijský veterán Hubertus von Hohenlohe z Mexika, který je v jednapadesáti letech nejstarším olympionikem ve Vancouveru. Na kontě má start již na pátých hrách, když poprvé se zúčastnil sportovního svátku v roce 1984 v Sarajevu. Od roku 1994 však na další olympijský start čekal až do úterka. "Mohl jsem jet ještě rychleji, ale musel jsem si rozložit síly, abych měl ještě nějaké i do slalomu. Přece jen už nejsem nejmladší," žertoval Von Hohenlohe v cíli.

Sen o účasti na olympijských hrách si splnil i Maročan Sámir Azzímání, který dojel na 74. pozici. "Jsem opravdu hrdý na to, že tu mohu reprezentovat svou zemi. Jsem důkazem, že je to možné i bez kupy peněz. Nenechte si nikým ukrást své sny," vzkázal Azzímání. Toho porazil mimo jiné i šestnáctiletý Peruánec Manfred Oettl Reyes, jenž jezdí v kombinéze zdobené lamami.

Reprezentanta Kajmanských ostrovů Dowa Traverse zas překvapila přátelská atmosféra ze strany sjezdařských hvězd. "Všichni okolo na nás byli velmi milí. Bál jsem se, aby to nebylo jako ve filmu Kokosy na sněhu, kde jamajským bobistům všichni naznačovali, že na olympiádě nemají co dělat. Nic takového jsem tu však nezažil. Spíše naopak," uvedl Travers.

ČTK
  • 0Diskuse

Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže
Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže

Doba, kdy v žádné domácí lékárničce nechyběl klasický rtuťový teploměr, už je dávno pryč. Nahradila ho celá řada inovativních nástupců, které se liší způsobem i přesností měření, ale také cenou. Žádná domácnost, především pak s malými dětmi, by bez teploměru zůstat neměla.

Najdete na Lidovky.cz