27. října 2015 11:06 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda

Olympijský výbor dává šanci uprchlíkům. Budou moci startovat na hrách v Riu

Olympijské kruhy (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Olympijské kruhy (ilustrační foto). | foto: ČTK/AP

NEW YORK Přední sportovci z řad uprchlíků, kteří nemohou reprezentovat žádnou zemi, budou moci startovat na olympijských hrách v Riu de Janeiro. Řekl to předseda Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach na pondělním zasedání Valného shromáždění OSN. Rezoluce, kterou podpořilo 180 ze 193 členských zemí OSN, rovněž žádá dodržení olympijského příměří od 29. července (týden před začátkem her) do 25. září (týden po skončení paralympiády).

„Olympijské hry jsou obdobím, kdy se mají uskutečňovat v praxi hodnoty jako tolerance, solidarita a mír,“ uvedl Bach.

„V olympijské vesnici jsou k vidění tolerance a solidarita v nejčistší formě. Sportovci ze všech 206 členských zemí MOV spolu žijí v harmonii bez známek diskriminace,“ dodal Bach v prohlášení, které přišlo v období uprchlické krize a válek na Blízkém východě, v Africe i Asii.

„V současnosti by žádný z těchto sportovců neměl šanci startovat na olympijských hrách, i kdyby se svými výsledky kvalifikoval. S uprchlickým statutem nemají mateřskou zemi ani národní olympijský výbor, které by reprezentovali,“ řekl předseda MOV.

„Tito sportovci z řad uprchlíků budou na hrách závodit pod olympijskou vlajkou a olympijskou hymnou. Domov najdou spolu s ostatními 11.000 sportovci z 206 členských zemí v olympijské vesnici,“ dodal Bach.

ČTK

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?