7. února 2018 17:30 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda

Střevní virus se v Pchjongčchangu šíří, počet pacientů stoupl na osmdesát šest

Virus zatím nepostihl žádného sportovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Virus zatím nepostihl žádného sportovce. | foto: Reuters

Pchjongčchang Nákaza střevním virem se mezi pracovníky zajištujícími organizaci olympijských her v Pchjongčchangu dál šíří. Počet pacientů s příznaky norovirové infekce stoupl podle šéfa zdravotnického centra dva dny před začátkem soutěží na 86, zatím ale virus nepostihl žádného sportovce.

„Dne 6. února jsme evidovali 32 případů, dnes ale přibylo dalších 54, takže dohromady už to je 86 případů,“ řekl ředitel centra pro zdravotní dohled a prevenci Kim Hjon Čun. 

Mezi příznaky norovirové infekce patří mimo jiné zvracení, průjem a křeče v břiše a virus je vysoce nakažlivý.

Organizátoři her se snaží, aby se infekce dál nerozšířila, především mezi olympioniky. 

Izolováno bylo zhruba 1200 lidí a všichni se podrobí testům. Místo nich na bezpečnost dohlíží 900 povolaných vojáků. Úřady se zaměřily také na rozbor vody a potravin, zda nejsou zdrojem infekce.

Zimní olympijské hry v Pchojngčchangu
Zimní olympijské hry v Pchojngčchangu

„Zatím nemáme žádný potvrzený případ mezi sportovci a to je nejdůležitější. Uděláme vše, co bude možné, abychom sportovce uchránili před nákazou,“ řekl Kim Hjon Čun.

Na loňském mistrovství světa v atletice se v Londýně nakazilo více sportovců z různých zemí a žaludeční problémy některé z nich vůbec nepustily na start. 

Potíže měl mimo jiné i běžec z Botswany Isaac Makwala, jenž přišel o finále na 400 metrů, kde měl být adeptem na medaili.

ČTK

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na Lidovky.cz