15. února 2010 19:12, aktualizováno  21:17 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda

Švýcar Defago vyfoukl slávu favoritům, stal se králem sjezdu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Švýcar Didier Defago v cíli sjezdu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Švýcar Didier Defago v cíli sjezdu. | foto: ČTK

WHISTLER Švýcarský lyžař Didier Défago vyhrál ze soboty odložený sjezd ve Vancouveru a získal pro alpskou velmoci první olympijské zlato v královské disciplíně po 22 letech. Druhý skončil Nor Lund Aksel Svindal a bronz vybojoval Američan Bode Miller.

Defago předvedl nečekaně vynikající výkon zejména ve spodní, rozhodující části olympijské sjezdovky.

Na hrbolaté, náročné trati se bojovalo o setinky, cílové rozdíly byly minimální. Druhý Svindal ztratil na Švýcara pouhých 7 setin, třetí Miller 9 setin vteřiny.

Právě Miller a Defago, kteří prožívají ve sjezdu nepříliš výraznou sezonu, nešetřili úsměvy, Defago je navíc doprovázel hurónským řevem. Americký bouřlivák Miller, který se na minulé olympiádě v Turíně coby největší favorit věnoval víc večírkům než lyžování, dlouho vedl, zejména díky famózně zajeté vrchní části sjezdovky - po zbytek sjezdu na nejlepší ztrácel - a v cíli zcela netypicky zatínal šťastně pěsti.

Bode Miller.

Totální zklamání naopak čišelo z tváře největšího aspiranta na zlato  Didiera Cuche. Trať projel protřelý Švýcar téměř bezchybně, dlouho jel na úrovni Defaga, ale na posledních dvou skocích ztratil a skončil šestý.

Čeští lyžaři si před kombinací osahali závodní svah, nejlepší z nich byl Ondřej Bank na slušném třicátém místě.   

OLYMPIÁDA ŽIVĚ

Podmínky na sjezdovce byly po několika deštivých dnech příznivé. Trať vydržela i díky nižším teplotám tvrdá po celou dobu závodu, viditelnost i díky sluníčko byla dobrá.

Naprázdno vyšli silní Rakušané, jejichž čest zachraňoval na čtvrtém místě Mario Scheiber. Nedařilo se Michaelu Walchhoferovi, obhájce stříbra z Turína se musel spokojit s desátou pozicí.

Poražený Michael Walchhofer.

Dvaatřicetiletý Défago se stal nejstarším olympijským vítězem ve sjezdu. Ve Světovém poháru dosud vyhrál tuto disciplínu dvakrát, loni triumfoval během týdne na slavných svazích ve Wengenu a Kitzbühelu. Na OH v Turíně byl šestadvacátý, o čtyři roky dříve v Salt Lake City skončil jednadvacátý.

Letos potvrdil dobrou formu i ve Wengenu a v Kitzbühelu, kde byl v elitní desítce. Dosud posledním Švýcarem, který vyhrál sjezd na OH, byl Pirmin Zurbriggen v Calgary 1988.

Martin Prachař

Autor

Martin Prachařmartin.prachar@lidovky.czČlánky