17. února 2018 15:30 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda

Švýcarská lyžařka získal stříbro i přes otřes mozku. Vůbec nic si nepamatuje

Mathilde Gremaudová po těžkém pádu utrpěla otřes mozku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mathilde Gremaudová po těžkém pádu utrpěla otřes mozku. | foto: Reuters

PCHJONGČCHANG Ve čtvrtek s otřesem mozku v nemocnici, v sobotu se stříbrnou olympijskou medailí na krku. To je neuvěřitelný příběh švýcarské akrobatické lyžařky Mathilde Gremaudové.

Po pádu v tréninku slopestylu se silně udeřila do hlavy a přiznává, že si vůbec nepamatuje, co pak následovalo.

„Spadla jsem na záda a pořádně se udeřila do hlavy. Vím, že jsem brečela, ale jinak si na nic nevzpomínám. Když jsme se vrátili z nemocnice, bolela mě hlava, ale nebylo to tak zlé,“ popsala Švýcarka čtvrteční nehodu.

sarah höfflin

Mathilde Gremaudové (vlevo) na stupních vítězů.

Třicet šest hodin po těžkém otřesu nastoupila v Pchjongčchangu k závodu a v něm vybojovala stříbrnou medaili. 

Kdyby byla boxer, nesměla by po k.o. dlouho do ringu, ani v americkém fotbale nelze po tvrdém zásahu na hlavu hned nastoupit k dalšímu zápasu. Lyžování však má v tomto ohledu podstatně benevolentnější pravidla.

O způsobilosti závodit například nerozhoduje nezávislý expert, ale týmový lékař. A ten po vyšetření v nemocnici usoudil, že Gremaudová je v pořádku. 

sarah höfflin
From left

„Nezvracela, neměla silné bolesti hlavy ani problémy s viděním. Neztratila vědomí, to bylo pro mě důležité,“ řekl o švýcarské lyžařce lékař.

Její krajan snowboardista Iouri Podladtchikov kvůli otřesu mozku a poranění hlavy při pádu na X-Games obhajobu olympijského zlata v U-rampě vzdal. 

Sice dorazil do Koreje a trénoval, ale po lékařských testech konstatoval, že by závod byl příliš velké riziko.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz