22. února 2018 11:00 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda

Tady nemáte co dělat. Češi zabránili ruským televizím natáčet trénink hokejistů

Václav Prospal a Josef Jandač při rozboru hry. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Prospal a Josef Jandač při rozboru hry. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

kangnung Poklidný úvod čtvrtečního tréninku české hokejové reprezentace před semifinálovým zápasem olympijských her v Pchjongčchangu narušily ruské televizní štáby, kterým zástupci národního týmu zabránili v natáčení.

Češi si totiž na direktoriátu turnaje prosadili, že jejich přípravu na zápasy zahraniční televize nesmějí snímat a redaktoři mohou pouze natáčet rozhovory ve vyhrazených prostorech.

Český tým se v semifinále utká právě se sbornou, řada zástupců ruských televizí a médií proto přišla na trénink. 

Manažer Jan Černý a tiskový mluvčí Zdeněk Zikmund tak několikrát museli upozorňovat kameramany i redaktory, že trvají na dodržení pravidel.

Vojtěch Mozík byl u mantinelu nekompromisní.
Čeští hokejisté se radují z gólu Michala Řepíka.

„Na direktoriátu jsme se dohodli, že necháme tréninky pro média i ostatní otevřené, že to nebudeme selektovat. Natáčet se ale nesmí. A dvakrát nebo třikrát jsme to během olympiády zdůraznili,“ řekl Černý, který hned v úvodu ruské televizi zabránil v nahrávání i svým tělem.

„Samozřejmě, že je to psychologická válka. Dělají, že tomu nerozumí. Přitom doteď tady nebyli, naše tréninky si nikdo nenahrával. Jak jsem řekl, není to povolené,“ podotkl Černý s tím, že trenéři soupeřů mohou přípravu bez problémů osobně sledovat.

Dva členové ruského realizačního týmu také na tribuně byli. „Mohou si klidně dělat zápisky. Ale aby to natáčela televize? Pak jim to klidně může dát,“ řekl.

Češi nastoupí v pátek proti ruským hokejistům v červených dresech a stejně jako ve všech čtyřech předešlých zápasech budou mít levou střídačku. 

Jako lépe postavený tým v základní části totiž měli právo volby. Rusové se to ale ráno pokoušeli změnit.

„Přišli s tím, že si vyměníme dresy i střídačku. Sedíme vedle sebe a on na mě: Máte pěkné bílé dresy. Tak říkám: A co? On, a co pravá střídačka?“ popsal Černý ranní sezení, ve kterém mu kolega v nadsázce za výměnu nabídl i 100 eur. „Tak jsme se ho zeptal, jestli nemají v Rusku krizi,“ pousmál se.

Trenér Josef Jandač bral dění na tribuně s nadhledem. „Já to neřeším. Nemělo by se to natáčet. Ale Rusáci si to natáčí, skautují, každé mužstvo to dneska řeší,“ řekl Jandač.

ČTK