14. ledna 2010 18:21 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda

Tohle bolelo i mě, přiznala zraněná boulařka Sudová

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Nikola Sudová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nikola Sudová. | foto: ČTK

PRAHA Říká se o ní, že má posunutý práh bolesti, ale tentokrát to bylo i na Nikolu Sudovou moc. Když jí křuplo v levém koleni při tréninku jízdy v boulích, věděla česká olympijská medailová naděje, že je zle. Hodně zle. "Tohle bolelo i mě," řekla dnes v rozhovoru pro ČTK Sudová.

 V americkém Deer Valley si přetrhla křížový vaz v levém koleni a je jasné, že pokud vůbec pojede na OH do Vancouveru, bude se potýkat s velkým omezením.

Jako jedné z mála špičkových lyžařek v boulích se jí deset let vážnější zranění vyhýbala. První zásadnější problém nemohl přijít v nejnevhodnější chvíli - měsíc před startem jejího olympijského závodu. "První minuty po zranění byly šílené. Věděla jsem, že to nebude jen nějaké malé nebo obyčejné zranění," uvedla Sudová.

Trénovala na dlouhém a náročném kopci s ledovatými boulemi. Možná trochu cítila únavu, ale žádné velké bolesti. "Trochu mě bolely zadní úpony, ale to se mi stává už tak tři roky, když jezdím víc v záklonu," hledala možnou příčinu zranění. Před osudným momentem potřebovala ale zabrat, neboť se dostala do velkého záklonu. "Naskočila jsem si tu bouli, která byla extrémně ledová, a křuplo to," popsala.

Úmyslně spadla na zem, aby noze ulevila. Tři minuty ležela a netušila, co bude dál. Kolegové jí pomohli z lyží a přezkáčů, které má velmi pevně dotažené. Vypadalo to, že ji horská služba bude muset svézt dolů na kanadských saních. "Nechtěla jsem, tak jsem to ještě sjela, ale věděla jsem, že to není vůbec dobré. To nebyla normální bolest," uvedla bývalá vicemistryně světa a držitelka bronzu z loňského MS. "Samozřejmě, že člověku nějaká nadávka ujede, ale spíš to mrzí," dodala.

Už loni měla se stejným kolenem problémy, pobolíval ji vnější meniskus. Ale souvislost s tímto zraněním prakticky vyloučilo vyšetření na začátku sezony i lékaři. Před skoro třemi měsíci byla Sudová na magnetické rezonanci, která prokázala, že koleno je v pořádku. "Od té doby nic, ani jsem neměla žádný pád," ujistila. Zranění přisoudila těžkému kopci. "Na takových se stávají podobná zranění a bohužel jsem toho letos součástí já," řekla smutně vítězka dvou závodů Světového poháru.

Koleno jí oteklo a možná i proto trochu přestalo bolet. "Spala jsem celou noc s nohou nahoře, ale moc to nepomohlo," popsala svůj aktuální stav. "Ale napuchlé to je extrémně," uvedla. V pátek by měla přiletět do České republiky, podrobit se vyšetření u lékaře Vladislava Hospodára a minimálně týden až deset dní ji čeká naprostý klid. Potom uvidí své olympijské šance jasněji. "Teď je to předčasné, ale budu bojovat, když to jen trochu půjde," měla jasno. Koleno si při zátěži pořádně zpevní a bude muset překonat nejen bolest, ale také skutečnost, že pojede poprvé v kariéře s ortézou. "Podle mých pocitů si myslím, že si na tu ortézu budu hodně dlouho zvykat a toho času moc není," upozornila.

Sudová chce s kariérou vydržet až do olympiády v Soči za čtyři roky. "Takže pokud budu cítit, že to extrémně bolí a mohla bych riskovat zranění druhého kolena, tak tam nepojedu. Protože potom bych nemohla závodit, jen bych to odjela a mohla bych se zničit úplně," prohlásila sedmadvacetiletá lyžařka.

ČTK
  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz