13. února 2010 12:27 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda

Tragédie přistřihla nejrychlejší dráze křídla. Trať bude kratší

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Gruzínský sáňkař Nodar Kumaritašvili | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Gruzínský sáňkař Nodar Kumaritašvili | foto: ČTK

WHISTLER/PRAHA Vážné debaty nad bezpečností bobové dráhy ve Whistleru rozvířila tragická nehoda jednadvacetiletého gruzínského sáňkaře. Nodar Kumaritašvili na pátečním tréninku v 16. zatáčce ztratil nad sáňkami kontrolu, vyletěl z dráhy a narazil do jednoho z pilířů. S vážnými zraněními byl helikoptérou převezen do nemocnice, kde zemřel.

Dráha, na níž v trénincích vytvořil rakouský reprezentant Manuel historický rychlostní rekord (154 km/h), budila řadu obav hned od počátku. Ale řada karambolů - nehodu měl i Čech Ondřej Hyman nebo olympijský šampion Armin Zoeggeler - a hlasy upozorňující na nebezpečnost organizátory nevyburcovaly.

K činu se funkcionáři odhodlali až po srmtelné páteční nehodě Nodar Kumaritašviliho.

Čtěte také

Organizátoři zkrátili trať, na níž budou muži bojovat o olympijské medaile. Několik hodin před startem soutěží rozhodla komise světové federace FIL, že sáňkaři pojedou z nižšího startu pro ženy.
Před prvním ze čtyř soutěžních kol, jež je na programu v neděli ve 2:00 SEČ, absolvují muži z nového startovního prostoru dva tréninky.

Federace také podle agentury APA zvažuje, že pošle ženy a dvojice na trať z nižšího startu pro juniory.

Sáňkaři nebudou tak rychlí
Mužská trať se po posunutí startu zkrátí zhruba o 200 metrů a přijde o dvě zatáčky. Sáňkaři tak nebudou dosahovat takových rychlostí jako například Kumaritašvili, jenž se podle odhadů řítil v závěru rychlostí 145 km/h. "I z ženského startu vyhraje ten nejlepší," uvedl po změně německý šéftrenér Norbert Loch.

Už ve čtvrtek přitom zástupce sáňkařské federace agentuře Reuters řekl, že by měly být dráhy zpomaleny. "Budeme muset nastavit rychlostní limity na dráhu, která se bude stavět pro příští olympijské hry," uvedl Wolfgang Harder poté, co rakouský reprezentant Manuel Pfister dosáhl na dráze rychlosti 154 km/h, vůbec nejvyšší rychlosti, která kdy byla sáňkaři naměřena.

"Myslíme si, že že 155 km/h by měla být maximalní povolená rychlost na dráze. Musíme dbát na bezpečnost sportovců," dodal Harder.

Zvýšené zábrany
Dráha ve Whistleru, která na čtrnácti stech metrech klesne o výšku odpovídající 48poschoďové budově, nabízí zatáčky přezdívané 50:50 nebo Shiver (z anglického "třást se") a byla už před startem tréninků hlavním tématem diskuzí o bezpečnosti nadcházejících sáňkařských klání.

Jednadvacetiletý Kumaritašvili nezvládl poslední 16. zatáčku zvanou Thunderbird a zadní částí těla byl vymrštěn na ocelové nosníky vedle ledového koryta. Z preventivních důvodů nechají organizátoři zvýšit v tomto místě zábrany.

Jezdecká chyba
Tragédií mladého Gruzínce vyvrcholila série nehod na whistlerské dráze, kterou někteří závodníci a trenéři od jejího postavení kritizovali jako příliš rychlou a nebezpečnou. Po fatální nehodě, k níž došlo jen několik hodin před slavnostním zahájením her, nebylo dokonce jasné, zda sáňkařské soutěže opravdu dnes začnou.

Federace FIL po vyšetření havárie označila za příčinu jezdeckou chybu, nikoli závadu na dráze, a potvrdila naplánovaný program.

Lidovky.cz, ČTK
  • 0Diskuse

Vyhrály nový vysavač. Jak jsou spokojené?
Vyhrály nový vysavač. Jak jsou spokojené?

Během září jste na eMimino.cz měli možnost zúčastnit se soutěže o vysavač Electrolux Pure D9. Tři výherkyně už mají nového pomocníka na úklid doma. Jak s ním jsou spokojené a doporučily by ho i vám?

Najdete na Lidovky.cz