Sobota 15. srpna 2020svátek má Hana 25 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Olympiáda

Třetí olympijské zlato: Svobodova satisfakce za minulost

David Svoboda se zlatou medailí z Londýna. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Svoboda se zlatou medailí z Londýna. | foto: ČTK

Do cíle zbývalo ještě čtyři sta metrů. On už ale dobře věděl, že je konec. Zlatý konec. Když míjel vedoucího čínského závodníka Cchao Čung-žunga, problesklo Davidu Svobodovi hlavou: "Jsi olympijský vítěz."

Blízko vavřínu pod pěti kruhy byl přitom už před čtyřmi lety v čínském Pekingu. Na domácí půdě svého největšího londýnského soka. Při hymně si na stupních vítězů užíval zlaté pocity. Konečně. Zavřel oči a přemýšlel o kariéře.

Olympijská zlata

I o tehdejším pokaženém závodu v Pekingu. Moderní pětiboj, který vymyslel sám zakladatel novodobých her Pierre de Coubertin, je zrádná disciplína a Svoboda na to před čtyřmi lety doplatil.

Před parkúrem si tehdy vylosoval neposlušného koně a naděje na úspěch se v tu ránu vypařily. V Londýně měl proto motivaci navíc. Chtěl všechno napravit a obětoval tomu, co jen mohl. I když se během té doby potýkal se ztrátou motivace a vyhledal pomoc psycholožky.

"Rozhodující bylo, že tohle byl jediný závod, na který se soustředil," měl jasno kouč Jakub Kučera. "David byl už mistrem Evropy i světa. Má rád velké závody."

Fotogalerie

Pětibojař David Svoboda

Začal impozantně – olympijským rekordem v šermu. Když si v čele průběžného pořadí ještě vylepšil osobní rekord v plaveckém bazénu, přemýšlel stále hlasitěji:

"Byla by škoda tenhle závod ztratit." Bez větší chyby zvládl i nevyzpytatelný parkúr. Byla před ním už jen jedna disciplína – běh se sportovní střelbou. Právě tam se mělo rozhodnout mezi ním a Číňanem, před něhož se dostal až v posledním kilometru.

"Často jsem myslel na to, že vyhraju olympiádu," svěřil se po závodě. "Poslední rok jsem neměl důvod být na vrcholu. Ani jsem nechtěl. Chtěl jsem vyhrát hlavně tady, v Londýně."

Po závodě svému kouči oznámil, že končí a vrátí se až v době, kdy zase dostane chuť závodit.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...