19. února 2018 18:40 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda

‚Už hodně let čeká Česko na medaili, chtěl bych přispět k ukončení téhle série,’ říká Erat

Čeští hokejisté se radují z gólu Michala Řepíka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čeští hokejisté se radují z gólu Michala Řepíka. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Kangnung V partii s Kanadou schytal ležící hokejista Martin Erat krosček do obličeje. Žádné nářky, jen vstal a odjel na střídačku. Už v pouhém přípravném zápase proti Finsku skočil rybičku v oslabení, aby vypíchl puk z obranného pásma. Kapitán je vzorem pro ostatní a zatím spokojeně sleduje marš národního mužstva olympijským turnajem. Leč zůstává ve střehu.

Eratův korejský příběh hezky ukazuje, že by se výkony hokejistů neměly posuzovat pouze podle počtu gólů a asistencí. Šestatřicetiletý forvard si v úvodních třech partiích připsal jen jednu nahrávku.

A přece zdárně navazuje na slavné předchůdce Reichela, Růžičku nebo Plekance. I díky němu Češi třikrát vyhráli a skočili přímo do čtvrtfinále.

„Zkušený borec, co maká pro mančaft. Umí promluvit v kabině. Jsme rádi, že ho tady máme,“ prohlásil kouč Josef Jandač.

Erata, jenž odsloužil třináct sezon v NHL, využívá v přesilovkách i v oslabení. Tahoun brněnské Komety působí v Kangnungu koncentrovaně, zodpovědně. V každém střídání je vidět, jaký má přehled, jak mu to stále bruslí, jak se snaží.

Jde příkladem, i co se týče vztahu k sudím. Hráči mohou být z jejich nevyrovnaných verdiktů leckdy poněkud zmatení, ba dokonce naštvaní.

„Snažím se na ně moc nesoustředit. Každý je jiný. Bohužel musíme přijmout, co na ledě zapískají,“ konstatoval.

Nabízí se řada dalších otázek. Například zda muži v pruhovaných dresech snesou srovnání s kolegy v NHL. Nebo proč překvapivý hvizd ukončil pekelný tlak národního mužstva ve druhé třetině partie se Švýcarskem.

„Já už se k rozhodčím nechci víc vyjadřovat,“ říká skoro omluvně.

Debatami s nimi přitom stráví při utkáních drahnou dobu. „Pozitivní je, že chtějí mluvit, vysvětlí svoje rozhodnutí, což se mi líbí,“ chválí je.
Ale? „Fakt už nic dalšího říct nechci,“ opakuje.

Vzkaz je jasný: Nestěžujeme si. Nezahlcujeme se pocitem křivdy.
Soustředíme se na sebe.

Mužstvo zatím v aréně na pobřeží Japonského moře příkladně bojuje. Vyzařuje z něj vnitřní síla, což Erata může blažit na vůdcovské duši.

„V play-off hraje podstatnou roli každý sprint, každý souboj. My starší kluci dbáme na to, aby nasazení bylo stoprocentní.“

Pokud lze jeho partě něco vytknout, jsou to příliš častá vyloučení. „Tohle musíme vypilovat,“ přikyvuje. „Jestli budeme sbírat fauly i ve čtvrtfinále, dostaneme dva góly a jedeme domů. Musíme se jich vyvarovat, jestli chceme medaili.“

Přitom právě kvůli lesklé kulaté odměně v přípravě dřel a uprostřed sezony se trmácel přes půl světa.

„Už hodně let čeká Česko na medaili, chtěl bych přispět k ukončení téhle série. Nejsou tu hráči z NHL, ale olympiáda je pořád olympiáda.“

Josef Jandač a spol se rozčilují po jednom z výroku rozhodčích.
Roman Červenka dává pojišťující gól do prázdné brány.

Našlápnuto mají Erat a spol. docela slušně. Nemusejí se mořit v osmifinále, odpočinou si a v klidu počkají, zda jim osud do středečního mače pošle Slovensko, nebo USA.

„Každý den v programu a každý ždibec sil je hrozně důležitý. Splnili jsme první cíl, udělali jsme důležitý krok.“

Ještě jich pár zbývá. Češi ovšem nepostrádají odhodlání. A pod vedením svého kapitána vkročí do závěrečné fáze v takřka ideální pozici.