13. února 2010 15:01 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda

Vancouver doufá, že na hrách neprodělá miliony

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Slavnostní zahájení Zimních olympijských her. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slavnostní zahájení Zimních olympijských her. | foto: ČTK

VANCOUVER/PRAHA Olympijské hry začaly. Bitva se nevede jen o medaile, ale také o alespoň vyrovnaný rozpočet. Poslední zimní olympiáda, na které pořadatelé neprodělali, byla v roce 2002 v Salt Lake City. Vancouver se snažil šetřit, ale rozpočet se stejně oproti prvním tvrzením organizátorů nafoukl.

Komorní, ohleduplné k přírodě, vyprodané a hlavně - bez finanční ztráty. Takové mají být zimní olympijské hry, které dnes brzy ráno začaly v kanadském Vancouveru.

Organizátoři počítají s rozpočtem 1,7 miliardy kanadských dolarů (zhruba 30,6 miliardy korun), a přestože se už loni vzdali plánu na zisk, stále věří, že jejich olympiáda skončí v černých číslech.

"Pro provincii Britská Kolumbie to bude skvělá chvíle. Až se jednou ohlédneme zpět, budou nám hry připomínat, co velkého jsme vytvořili," prohlásil vzletně kanadský premiér Stephen Harper.

Postoj obyvatel Vancouveru k olympiádě však zůstává rozporuplný. Většinou se sice na klání těší, ale podle posledních průzkumů také šedesát procent z nich považuje hry za plýtvání penězi. A třiašedesát procent oslovených je přesvědčeno, že hry nakonec skončí ztrátou. Důvod? Ještě v roce 2003, kdy Vancouver olympiádu získal, organizátoři tvrdili, že kompletní přípravy vyjdou na dvě miliardy dolarů. Dnešní odhady však hovoří už o trojnásobné částce.

Vstup do olympijské vesnice ve Vancouveru

Rekonstrukce nebo výstavba sportovišť a stadionů vyšla na 580 milionů dolarů, dalších 800 milionů spolkla nová dálnice mezi Vancouverem a lyžařským střediskem ve Whistleru. Na zajištění bezpečnosti sportovců i diváků šlo ze státního rozpočtu rekordních 900 milionů.

Největší výdaj však nakonec představuje olympijská vesnice, která se stala přechodným domovem pro Sáblíkovou a spol.

Luxusní rezidenční komplex měl původně postavit výhradně soukromý investor, ale po jeho bankrotu muselo projekt zachránit město. Výstavba tisícovky bytů nakonec vyšla na více než jednu miliardu dolarů.

"Nárůst nákladů u akcí, jako je olympiáda, není výjimečný, ale Vancouver hodně zaskočil příchod finanční krize," citovala BBC profesora Simona Chadwicka z Coventry University.

Kolotoč zvyšování nákladů přitom neroztočila jen celosvětová hospodářská recese, ale v posledních týdnech i nezvykle teplé počasí. Rekordní teploty připravily Vancouver o sníh. Ten potom přepravovaly na zelenající se sjezdovky nákladní auta a vrtulníky, což se také promítlo do nákladů.

"Myslím, že to pořadatelé zvládnou. Jsem optimista," tvrdí místopředseda Českého olympijského výboru pro ekonomiku Jiří Kejval. "Vancouver měl výhodu, že spousta stadionů už stála dlouho před olympiádou," připomíná.

Zahájení olympijských her

Rozpočet her by měly pokrýt zejména prodej televizních práv, místní sponzoři nebo příjem ze vstupenek. Ty by pořadatelům měly vynést v přepočtu čtyři miliardy korun.

Cesta k vyrovnanému rozpočtu však vede jedině přes radikální šetření. Kanaďané proto seškrtali náklady na propagaci, zpoplatnili novou dálnici a zrušili medailový ceremoniál ve Whistleru.

Teď Vancouver čeká, jak moc se mu sedmnáctidenní akce vyplatí. "Pozornost dvou miliard lidí na celém světě bude upřena jen na Kanadu," pochvaluje si Susan Irisová z Kanadské turistické komise.

Odborníci však varují, že ekonomický přínos her nebude tak zásadní. Po zkušenosti z olympiády v Turíně, která skončila ztrátou 25 milionů eur (650 milionů korun), je jasné, že zimní hry už dávno nejsou strojem na peníze.

Ostatně Kanaďané už za sebou mají jednu podobně nepříjemnou zkušenost. Dluhy po letních hrách v Montrealu v roce 1976 totiž splatili teprve před čtyřmi lety.

Nejlépe vydělávající sportovci ve Vancouveru - příjmy za rok 2009

152 milionů korun Shaun White (23 let, USA) snowboarding V lednu vyhrál prestižní X-Games, neoficiální mistrovství světa v extrémních sportech, a teď touží po druhém zlatu z olympiády. Jeho jméno znají snowboardisté po celém světě.  Sponzoři: Burton, Target, Red Bull, Oakley, Ubisoft, AT&T

152 milionů korun Kim Ju-na (19 let, Jižní Korea) krasobruslení Mladá krasobruslařka se v Koreji bleskově stala marketingovou hvězdou. Například mobilní telefon Samsung pojmenovaný po mladé krasobruslařce okamžitě zlomil rekord v prodejnosti. Sponzoři: Hyundai, Procter & Gamble, Samsung, Nike, LG H&H, Universal Music

57 milionů korun Lindsey Vonnová (25 let, USA) sjezdové lyžování Lyžařská královna ovládla Světový pohár dva roky za sebou a v čele průběžného pořadí je i letos. Start americké hvězdy ve Vancouveru je však kvůli zranění nohy ohrožen. Sponzoři: Head, Under Armour, Red Bull, Rolex, Procter & Gamble

38 milionů korun Ted Ligety (25 let, USA) sjezdové lyžování Překvapivý olympijský vítěz v kombinaci z Turína je sice v americkém týmu dvojkou za Bodem Millerem, přesto si ročně vydělá více než jeho bohémský kolega.  Sponzoři: Shred, Rossignol, Booster, Slytech, Komperdell, Audi

28 milionů korun Apolo Anton Ohno (27 let, USA) short track V rychlobruslení na krátké dráze získal už pět olympijských medailí, ale v USA je celebritou i mimo ovály. V roce 2007 vyhrál americkou obdobu StarDance. Sponzoři: Coca-Cola, Alaska Airlines, AT&T, Procter & Gamble, Nestlé

7-9 milionů korun "Nejlepší" Čech Lukáš Bauer (32 let) Spolu s Martinou Sáblíkovou největší česká naděje na medaili z Vancouveru. Na vrcholu se drží už osm let, v letošní sezoně například získal tři miliony korun za vítězství v seriálu Tour de Ski. Sponzoři: Swix, Fischer, Adidas

Lukáš Bauer

PAVEL KALOUŠ
  • 0Diskuse

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz