19. ledna 2010 16:01, aktualizováno  21:43 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda

Věčná optimistka Sudová se nevzdává a dál živí olympijský sen

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Boulařka Nikola Sudová přišla na tiskovou konferenci o berlích. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Boulařka Nikola Sudová přišla na tiskovou konferenci o berlích. | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Pajdá o berlích, na nohu téměř nemůže došlápnout. "Tohle je něco nového. Vždyť mně se dosud zranění vyhýbala," culila se akrobatická lyžařka Nikola Sudová. Když se v úterý ukázala veřejnosti, tvář jí opět zdobil nikdy nemizící úsměv.

Přitom do startu olympiády zbývá pouhých 23 dnů – a její závod je jako na potvoru na řadě hned v úvodu her.

Kdepak, Sudová závodí už dnes. S časem, který teď letí rychleji než lyže na boulařském svahu... Právě tam si předminulý víkend v americkém středisku Deer Valley přetrhla křížový vaz v koleni.

Riskne to
Od té doby pauza, sotva začala s lehkým cvičením. "Zatím pouze v bazénu a posilovně, ale už přidáme i kolo," popsala Anna Horáková, její fyzioterapeutka. "V pondělí pak uvidíme, co bude dál."

Teď ten nápad bláznivého šílenství: totiž Sudová se svého snu nevzdává a ve Vancouveru chce bojovat i přes smolné zranění. "Risknu to. A pokud mi to noha jen trochu dovolí, půjdu do toho!"

Pakliže ano, Česku ve hře zůstane další želízko v ohni. Byť při tom bude jeho závodnice nejspíše dost trpět. A byť se s jejím hendikepem šance na úspěch výrazně sníží. "To jo, ale ve sportu nikdy nevíte," uvažuje sedmadvacetiletá pohodářka.

"Já tam třeba můžu zajet průměrnou jízdu a ostatní holky mohou zazmatkovat. Pořád věřím, že naděje žije." Jenže dnes by zůstala vděčná jen za pouhý start...

Fyzicky je na tom Sudová prý výborně
Křížový vaz, to je dosti zvláštní zranění. Někdo se po něm týdny nemůže postavit na nohu. Jiní s ním zase v sebezapření sportují dál jako skikrosař Tomáš Kraus, když MF Dnes prozradil: "Lyžoval jsem s ním dva roky, než mi to doktoři zjistili." Česká akrobatka je něco mezi.

Tvrdí se o ní, že má překročený práh bolesti, vydrží víc než její vrstevnice. Vždyť také po svém zranění ještě sama sjela z kopce dolů – to pro jiné vyjíždí skútr s nosítky. "Fyzicky i svalově je na tom výborně," říká o ní Horáková. "Takže ztráta v tréninku by nemusela být zase tak velká."

Z přípravy je improvizace
Uplynulých deset dnů však Sudová musela spíš ležet v klidu. A až výsledek z vyšetření magnetickou rezonancí v dalších dnech napoví, kdy může znovu na lyže. Je to najednou jako svět naruby.

V novém roce si časovala formu, ještě krátce před osudným momentem skončila druhá a třetí v závodech Světového poháru. V tuhle dobu se s týmem měla připravovat na ten další v Lake Placid.
"Teď nikdo neví, co bude zítra," povzdechl si její trenér Radek Herot. "Měníme letenky, vymýšlíme náhradní plán, lékař je neustále na telefonu. Je to improvizace."

Meniskus je naštěstí v pořádku
Byly však i horší vyhlídky. Jako ta původní od ošetřujícího Vladislava Hospodára, který ještě nedávno upřímně přiznal: "Účast Nikoly na hrách vidím na patnáct procent."

Jenže k poškození menisku nedošlo a koleno se neplní krví tolik, jak primář sám očekával. "Takže doufám, že ta procenta bude jen přidávat," smála se Sudová.

Snad věčná optimistka, jako Haškův Švejk. Ze svého vozíčku přece křičel "Na Bělehrad!". Sudová pro změnu zápasí s berlemi. Připravena zvolat: "A na Vancouver!"

  • 0Diskuse