8. února 2018 6:00 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda

VIDEO: Ikonické momenty zimních Her: neuvěřitelná jízda Bradburyho za zlatem

Steven Bradbury triumfuje před ležícími soupeři. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Steven Bradbury triumfuje před ležícími soupeři. | foto: Reuters

PRAHA Je to snad nejneuvěřitelnější olympijský příběh všech dob. Do té doby australského rychlobruslaře na krátké dráze Stevena Bradburyho nikdo prakticky neznal, od té doby je jedním z nejznámějších sportovců. Stačilo k tomu, aby muž z nerychlobruslařské země v závodě na 1500 metrů vyhrál v roce 2002 v Salt Lake City zlatou olympijskou medaili. Stylem, který ohromil celý svět a i po 16 letech si jej fanoušci připomínají.

Pankáč s blonďatým přelivem a výraznou náušnicí na levém obočí přijel do Salt Lake City už s tím, že jen kvalifikace je pro něj obrovským úspěchem.

Proto se nestresoval a říkal si před hrami, že si jede závody užít.

Mezi rychlobruslaři tehdy druhý nejstarší muž věděl, že nebude mladým soupeřům stačit a tak se rozhodl jet vždy na konci a zkusil taktiku, že všichni závodníci před ním popadají.

A tato taktika se mu ve všech třech rozjížďkách neskutečně vyplatila a senzačně postoupil do finále.

A tam se stejnou taktikou triumfoval. 

Všichni jeho čtyři fináloví soupeři totiž natolik lačnili po zlatu, že se v poslední zatáčce před cílem navzájem sestřelili k ledu.

A Bradbury, který jel až daleko za nimi, se zdviženýma rukama nad hlavou na znamení triumfu slavil neuvěřitelné zlato. Nejneuvěřitelnější v celé historii.

larJaroslav Šindelář