16. února 2018 19:35 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda

Visserová: Je neuvěřitelné, že jsem dokázala porazit Sáblíkovou, kterou obdivuji

Esmee Visserová z Nizozemí slaví společně se svým koučem olympijské zlato z ZOH... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Esmee Visserová z Nizozemí slaví společně se svým koučem olympijské zlato z ZOH... | foto: ČTK/AP

Kangnung Esmee Visserová je vycházející hvězdou dlouhých tratí na rychlobruslařském oválu. I když měla velké olympijské plány až pro příští hry v Pekingu, už dnes v Kangnungu porazila dlouholetou vládkyni Martinu Sáblíkovou i zbývající soupeřky a ve 22 letech získala zlatou medaili. Je další z řady nizozemských zázraků na dlouhých nožích.

„Je to pro mě taky překvapivé. Věděla jsem, že jsem dobrá, ale nikdy jsem nesoutěžila proti velkým jménům. Bylo to poprvé a jsem překvapená. O tomhle jsem snila,“ řekl Visserová poté, co si o šest vteřin zlepšila osobní rekord a Sáblíkovou odsoudila ke stříbru o 1,62 sekundy.

Maximum dosud měla z prosincové národní kvalifikace 6:56,60. Ve Světovém poháru absolvovala zatím jediný závod - v listopadu ve Stavangeru. Chyběla v divizi A, ale v „béčku“ suverénně vyhrála a dosáhla lepšího času než třetí Sáblíková v áčku.

Česká vítězka pětky na olympiádách ve Vancouveru i v Soči stejně jako její kouč Petr Novák i proto považovala Visserovou za favoritku. A odmítla, že by byl její triumf velkým překvapením.

Esmee Visserová z Nizozemí je novou rychlobruslařskou královnou na trati 5000...
Martina Sáblíková slaví stříbro na 5000 metrů na ZOH 2018.

„Nevím, jestli o ní nikdo nevěděl... Ve Stavangeru jela super, 6:56. Je to prostě Holandsko. Mají tolik lidí, že nikdo neví, kdo vyleze nahoru. Když od nich někdo přijede na závody, tak musíte počítat, že jede na placku. Kdo se kvalifikuje, jede na medaili,“ řekla Sáblíková.

A Visserová přikyvovala. „V Nizozemsku je tvrdé soutěžit a každá se nutíme dosahovat nových levelů, takže rychleji a rychleji. Jsme prostě jiný tým a to je asi důvod úspěchu,“ řekla.

Cíle měla jiné, než stát se novou královnou her v Pchjongčchangu v závodě na 5000 metrů. „Můj cíl byl v této sezoně hlavně se dostat do Světového poháru, což pro mě byl velký úspěch ve Stavangeru. A další cíl byl dostat se na olympiádu 2022,“ přiznala.

„Je to neuvěřitelné. Plánovala jsem, že to nejlepší by mohlo přijít až za čtyři roky. Martinu velmi dobře znám, ještě vloni jsem ji viděla v televizi a říkala jsem si: ‚Wow, ta je dobrá‘. Ona fakt jezdí hrozně krásně a dobře. Takže to, že jsem ji porazila, jsem si vlastně nedokázala představit,“ dodala.

ČTK

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.