11. února 2018 12:00, aktualizováno  15:02 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda

Vítková si přebrala bronzovou medaili. Už mi málem přimrzla k zubům, smála se

Biatlonistka Veronika Vítková s bronzovou medailí na olympijských hrách v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Biatlonistka Veronika Vítková s bronzovou medailí na olympijských hrách v... | foto:  Michal Růžička, MAFRA

PCHJONGČCHANG Veronika Vítková přebrala jubilejní padesátou medaili pro Českou republiku či Československo ze zimních olympijských her. V neděli večer korejského času se navíc stala první biatlonistkou, která si v Pchjongčchangu přebrala cenný kov.

Bronzovou medaili jí pověsil na krk legendární sovětský sprinter Valerij Borzov, olympijský vítěz z her v Mnichově v roce 1972 na tratích 100 a 200 metrů. 

Poté ji blahopřál i šéf Mezinárodní biatlonové unie Nor Anders Besseberg.

Po Vítkové přišly na řadu i stříbrná Norka Marte Olsbuová a vítězná Němka Laura Dahlmeierová, která si stejně jako Vítková na stupních vítězů před přebráním medaile povyskočila.

Tři nejlepší biatlonistky ze sprintu na olympijských hrách v Pchjongčchangu...
Biatlonistka Veronika Vítková s bronzovou medailí na olympijských hrách v...

V mrazivém větru bronzovou v sobotu vybojovala, v arktických podmínkách s teplotami hluboko pod bodem mrazu ji Vítková v neděli převzala. 

Přestože bylo velmi chladno, Vítkové před vyhlášením, v jeho průběhu ani po skončení slavnostního ceremoniálu nezmizel úsměv z tváře. 

„Jaký je to pocit? Nádherný, ani nevím, co k tomu říct. Teď už vím, že to nebyla sranda. A mám ji,“ usmívala se Vítková s medailí za třetí místo ve sprintu na krku. 

V sobotu, bezprostředně po závodě, si také užila stupně vítězů, na cenný kov si však musela ještě téměř 24 hodin počkat.

Velký chlad ji o náladu nepřipravil. „Už mi málem přimrzla k zubům. Je krásná,“ řekla Vítková, která tradičně pro fotografy pózovala zakousnutá do medaile. „Není úplně teplo, fouká, ale za tohle to určitě stojí,“ uvedla.

Bezprostředně po závodu devětadvacetiletá biatlonistka přiznala, že jí stále nedochází, co dokázala. Teď už to ví. 

„Na pódiu mi to došlo, člověk byl dost naměkko. Byl to pěkný pocit,“ řekla Vítková, která byla před čtyřmi lety v Soči členkou stříbrné smíšené štafety.

Vítková bude mít v pondělí další šanci rozšířit medailovou sbírku, představí se ve stíhačce. 

„Teď se budu snažit co nejvíc si odpočinout. Po závodě se mi to úplně nepodařilo, do vesnice jsem se nedostala před druhou,“ poukázala na dlouhou dobu strávenou na dopingové kontrole. 

„Přijde mi, že dneska jsem se od rána nezastavila. Snad si budu moci teď chvilku lehnout a nabrat síly do zítřejšího závodu,“ přála si.

I přes dnešní večerní slavnost se chce rychle začít koncentrovat na druhý olympijský start. „Už by to asi chtělo začít,“ pousmála se Vítková. 

„Ale dokážu se zkoncentrovat, žiju závod od závodu. Myslím, že se mi letos dařilo se na ně soustředit, koncentrovat, nemyslím, že by to teď mělo být jinak,“ uvedla Vítková.

Bude se snažit udržet na vítězné vlně. „Sama vím, že to jde, že tam můžu jezdit s nejlepšíma a bojovat o medaili. V biatlonu se ale může stát cokoli. Uvidíme, co další závod,“ řekla s tím, že medaili si vystaví v pokoji. 

„Budu si ji tam střežit a hlídat. Jestli přijde hodně návštěv? Uvidíme,“ dodala Vítková.