24. února 2018 14:30 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda

Zdráhalová dosáhla svého olympijského maxima. V hromadném závodě skončila osmá

Nikola Zdráhalová získala v hromadném závodě osmou příčku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nikola Zdráhalová získala v hromadném závodě osmou příčku. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Kangnung Nikola Zdráhalová skončila osmá při olympijské premiéře závodu s hromadným startem rychlobruslařek. Zvítězila Japonka Nana Takagiová, která už má zlato ze stíhačky a ve finiši porazila domácí favoritku Kim Po-num. Nizozemskou rychlobruslařskou velmoc zachraňovala třetím místem Irene Schoutenová.

Jednadvacetiletá Zdráhalová je nejmladší z tria českých rychlobruslařek na hrách a už dnes se o ní hovoří jako o velké naději pro příští hry za čtyři roky v Pekingu. 

Takticky skvěle zvládla závěr semifinálové jízdy, kterou dokonce vyhrála.

Ve finále však na ni byl závěr příliš rychlý a dvě kola před koncem nezachytila nástup sedmičlenné skupiny. 

Nikola Zdráhalová
Nikola Zdráhalová

Přesto za sebou nechala několik mnohem zkušenějších soupeřek včetně nejúspěšnější rychlobruslařky všech dob Němky Claudie Pechsteinové nebo trojnásobné mistryně světa Američanky Heather Bergsmaové.

Závod s hromadným startem je novinkou v olympijském programu, v níž rychlobruslařky nebojují s časem, ale přímo se soupeřkami a o tvrdé souboje a pády není nouze. 

O tom se na vlastní kůži přesvědčila mistryně světa z roku 2016 Kanaďanka Ivanie Blondinová, která pohřbila naděje po pádu už v semifinále a ani získaný bod za dílčí sprint ji nezachránil.

Rychlobruslařky musely během devadesáti minut absolvovat dva šestnáctikolové závody, tedy celkem téměř 13 kilometrů na dráze. 

Nikola Zdráhalová

Nikola Zdráhalová

Každé čtvrté kolo končilo sprintem o body, které byly důležité pro postup do finále. V něm už bylo pro medaile rozhodující jen pořadí v cíli.

Zdráhalová, pro niž to byl už čtvrtý start v Kangnungu, nemá takovou absolutní rychlost jako sprinterské specialistky a ve svém semifinále na průběžné body nedosáhla. 

Závěr jízdy, v němž potřebovala dojet do třetího místa, však zvládla na jedničku a cílem projela bezpečně první. Hlavní favoritky už v té době měly díky získaným bodům postup jistý a závěr vypouštěly.

Finále už se jelo bez taktizování při bodovaných sprintech. Rychlobruslařky nechaly v klidu sbírat body Estonku Saskii Alusaovou a dvě kola před cílem rozjely raketový finiš. 

Nikola Zdráhalová

Nikola Zdráhalová

Zdráhalová, která poslední bodový sprint čtyři kola před koncem projela na třetím místě, do sedmičlenného vláčku nestihla naskočit. Získaný bod jí ale vynesl osmé místo.

Do cílové rovinky vjížděla na první pozici Nizozemka Schoutenová, mistryně světa z roku 2015, ale dravější závěr měly její asijské soupeřky. 

Domácí Kim Po-num, která tady loni slavila titul, se ke zklamání zaplněného hlediště musela sklonit před Japonkou Nanou Takagiovou. 

Ta do rodinné sbírky se sestrou Miho přidala už pátou medaili a jako první japonská sportovkyně získala druhé olympijské zlato.

Nikola Zdráhalová

Nikola Zdráhalová

Martina Sáblíková se bojům s ostrými lokty na dráze vyhýbá. V Kangnungu měla možnost startovat z pozice náhradnice, ale omluvila se kvůli problémům se zády.

Zklamání korejským fanouškům vzápětí vynahradil I Sung-hun triumfem v mužském závodě s hromadným startem. Pro hostitelskou zemi získal už páté zlato, ale první na dlouhé dráze. 

Stříbro vybojoval nečekaně Bart Swings a byla to teprve šestá medaile pro Belgii na zimních olympijských hrách v historii. 

Sousedé veleúspěšného Nizozemska se naposledy radovali v roce 1988 v Naganu a zásluhu na tom tehdy měl také rychlobruslař - Bart Veldkamp.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!