Středa 30. listopadu 2022, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

100 dní do OH. V nominaci je 49 českých sportovců

Sport

  11:22
PRAHA - Sto dní před olympijskými hrami v Londýně je v české nominaci 49 sportovců, výprava však bude nejspíš více než dvojnásobná. O jmenovité nominaci se rozhodne až na základě návrhů jednotlivých svazů na plenárním zasedání Českého olympijského výboru 28. června.

Česká kajakářka Štěpánka Hilgertová foto: ČTK

"Máme dvě modelové situace, s nimiž aktuálně pracujeme. Nejmenší číslo pro nás je 103 aktivních účastníků, největší až 130 sportovců," řekl šéf české olympijské mise František Dvořák. V prvotních odhadech před rokem Dvořák hovořil až o rekordních 180 sportovcích. V té době ale počítal mimo jiné i s účastí fotbalistů, kteří v Londýně nebudou.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Na minulé olympijské hry do Pekingu se nominovalo 134 českých sportovců. Aktuálně je v seznamu dvanáct sportovců, kteří mají nominaci jistou na své jméno. Je to pět atletů, čtyři plavci, dva gymnasté a stolní tenistka Iveta Vacenovská. Ostatní nominace jsou na zemi, ale je pravděpodobné, že do Londýna většinou pojedou sportovci, kteří místo vybojovali.

Výjimkou je střelecká disciplína trap mužů, v níž získal účastnické místo Jiří Gach, ale do Londýna na základě výkonnosti z loňské sezony a z rozhodnutí šéftrenéra pojede takřka jistě olympijské vítěz z Pekingu David Kostelecký. Boj o místa ve čtyřkajaku mužů na 1000 metrů svedou rychlostní kanoisté.

Velké nervy prožívají vodní slalomáři

Velké nervy prožívají vodní slalomáři, kteří mají jen jedno místo v každé kategorii. Rozhodne se o víkendu na novém kanálu v Českých Budějovicích. Tam bude o svou šestou olympiádu za sebou bojovat kajakářka Štěpánka Hilgertová. Dvojnásobná šampionka z Atlanty a Sydney je po polovině domácí nominace na druhém místě za výrazně mladší Kateřinou Kudějovou.

Seznam českých sportovců do Londýna se může výrazně rozrůst o týmy, neboť ve hře jsou ještě basketbalistky, které mají kvalifikační turnaj na konci června v Turecku. Teoreticky mohou postoupit na blížícím se turnaji v Japonsku také pozemní hokejisté, minimální šanci mají ještě šestkoví volejbalisté. Bez šance je vodní pólo, házená, volejbalistky a basketbalisté.

Takřka jistě se do nominace dostanou nejlepší čeští tenisté Tomáš Berdych, Radek Štěpánek a Petra Kvitová, vybírat se bude podle světového žebříčku na konci června. Pořadí v žebříčku bude určující i v několika dalších sportech. V nominaci by neměli chybět ani špičkoví čeští atleti včetně obhájkyně zlaté medaile oštěpařky Barbory Špotákové. Sportovní svazy předají konečný návrh nominace 20. června. Výkonný výbor jej projedná o týden později, den před plénem ČOV, které jej schválí.

Aktuální nominace na OH v Londýně

Atletika: Jarmila Klimešová, Vítězslav Veselý (oba oštěp), Lucie Pelantová (chůze), Kateřina Šafránková (kladivo), Ivana Sekyrová (maraton)

Cyklistika silniční: dvě místa pro ČR

Cyklistika dráhová: dvě místa pro ČR (Adam Ptáčník, Denis Špička).

Gymnastika: Martin Konečný, Kristýna Pálešová (sportovní), Kristýna Frydrychová (trampolína)

Jachting: Veronika Fenclová (Laser Radial), Karel Lavický (windsurfing)

Kanoistika: C2 (Jaroslav Radoň, Filip Dvořák)

Vodní slalom: Čtyři lodě pro ČR, pět jmen

Plavání: Jana Pechanová (10 km), Petra Chocová, Barbora Závadová, Simona Baumrtová

Stolní tenis: Iveta Vacenovská

Sportovní střelba: deset míst pro ČR (Jan Sychra, Lenka Marušková, Jiří Lipták, Martin Podhráský, David Kostelecký, Kateřina Emmons, Adéla Sýkorová, Martin Strnad, Jakub Tomeček, Ondřej Rozsypal)

Veslování: osm míst pro ČR (Ondřej Synek, Miroslava Knapková, Jitka Antošová, Lenka Antošová, Miroslav Vraštil, Jiří Kopáč, Ondřej Vetešník, Jan Vetešník)

Vzpírání: jedno místo pro ČR (Jiří Orság).

Rychlostní: K4 (Karel Davídek, Jan Souček, Lukáš Trefil, Jan Štěrba)

Autor:

Mohlo by vás zajímat