Tereza Hrochová na minulých olympijských hrách finišovala až na konci šesté desítky, její tokijský start však doprovázely nepříjemné zdravotní komplikace. Před závodem zkolabovala a skončila na lékařském pokoji, letos si tak zážitek z olympiády vylepšila.
Doběhla 26., na vítěznou Sifan Hassanovou z Nizozemska ztratila sedm minut a pět vteřin. Za dalších osm minut dorazila jako 66. do finiše i druhá česká účastnice. (zpravodajství z maratonu)
Moira Stewartová za svou krajankou zaostávala v průběhu celého závodu. Běžkyně, jež v prosinci časem 2:25:36 o 55 sekund překonala více než pět let staré národní maximum Evy Vrabcové-Nývltové, neustála vysoké tempo soupeřek.
Počínání legendárního Emila Zátopka, který v roce 1952 na olympiádě v Helsinkách běžel závody na pět a deset kilometrů a maraton, zopakovala na letošních hrách Hassanová. Nizozemka na Stade de France získala dva bronzy, v neděli společně s dalšími vystartovala k závěrečnému atletickému závodu.
V průběhu nejdelší olympijské tratě se držela v balíku běžkyň, sedm kilometrů před cílem byla součástí sedmičlenné vedoucí skupinky, které vládly Keňanky. V cílové rovince ale ukázala svou sílu a doběhla si pro vysněné zlato a s časem 2:22:55 i olympijský rekord k tomu.
Moderní pětibojařka Lucie Hlaváčková se na rozdíl od reprezentační parťačky Veroniky Novotné probojovala mezi finálovou osmnáctku a v neděli tak byla poslední českou účastnicí, která zasáhla do olympijského dění. (zpravodajství z moderního pětiboje)
V parkuru jednou chybovala a k jejímu času se přičetlo sedm trestných vteřin. V druhé disciplíně, šermu, opanovala dva ze tří zápasů, v plavání na 200 metrů zapsala čas 2:20,54.
Do tříkilometrového běhu s laserovou střelbou startovala ze 14. pozice. Do cíle sice nejprve dorazila jedenáctá, díky trestu pro Španělku Lauru Herediovou se nakonec vmáčkla do elitní desítky. První skončila Maďarka Michelle Gulyásová.
„Radost mám velkou. Top desítka znamená, že se všech pět disciplín poskládalo dobře. Byl to povedený závod,“ těšilo Hlaváčkovou, která má v 18 letech další velké závody teprve před sebou. (ohlas Hlaváčkové a jejího trenéra Svobody)
Poprvé olympijský turnaj vyhrály italské volejbalistky. V pařížském finále porazily americké obhájkyně titulu 3:0. Mezi házenkáři dominovali Dánové, kteří ve finále v Lille deklasovali Německo 39:26 a navázali na triumf z roku 2016.
Poslední zlato her slaví Američanky, které v napínavém basketbalovém finále předčily domácí výběr nejtěsnějším možným rozdílem – 67:66. Díky tomu Spojené státy nakonec ovládly pořadí národů.
Ve 23.58 pak olympijský oheň zhasl při slavnostním zakončení, českou vlajku na něm nesli zlatý kanoista Martin Fuksa a bronzová oštěpařka Nikola Ogrodníková. (zpravodajství ze slavnostního zakončení)
Výsledky českých sportovcůMODERNÍ PĚTIBOJ moderní pětiboj - ženy - finále: Hlaváčková – 10. místo ATLETIKA maraton ženy: Hrochová – 26. místo, Stewartová – 66. místo |