27. května 2015 17:44, aktualizováno  19:30 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Giro si odskočilo do Švýcarska. Etapu vyhrál Modolo, König schytal penalizaci

Sacha Modolo v cíli etapy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sacha Modolo v cíli etapy. | foto: Reuters

LUGANO Tým Lampre-Merida prožívá na letošním Giru krásné chvíle, tři etapy vybojoval v předchozích šestnácti závodních dnech. Zářez číslo 4 dobyli Italové v hromadném dojezdu 17. dějství díky Sachu Modolovi, který tak slavil v tomto ročníku závodu podruhé. Hlavní favorité včetně Leopolda Königa i růžového Alberta Contadora přežili rovinatou etapu bez úhony.

Relativně krátká a relativně jednoduchá byla středeční porce italské Grand Tour. Závodníci po drsném předchozím dni potřebovali aspoň trošku zregenerovat, než vyrazí ke třem posledním etapám v horách. Na 134 kilometrech do švýcarského Lugana stál jen vrchol 3. kategorie.

König dostal penalizaci

Byť do cíle dojel v bezpečí, spolu s dalšími esy pelotonu, ztráta Leopolda Königa v průběžném pořadí byla o 10 sekund vyšší, než s jakou původně zakončil předchozí den v Aprice. Úterní etapa byla totiž v tomto ročníku Gira nejnáročnější, což se odrazilo i v počtu udělených pokut cyklistům za přidržování se doprovodných vozů. Celkem šestnáct mužů si vysloužilo nějakou podobu trestu a mezi nimi byli favorité celkového pořadí včetně Čecha. Lídr týmu Sky byl spolu s Belgičanem Van den Broeckem mezi těmi, co dostali pokutu 50 švýcarských franků a časovou penalizaci.

Už po dvou kilometrech vyrazilo z pelotonu trio Bandiera, Berlato, Keisse, muži týmů, které na letošním Giru nezískaly ani etapu. A na této statistice se nemělo nic měnit ani tentokrát.

Když se náskok uprchlíků přiblížil třem minutám, peloton vedený spurterskými týmy zabral a rychle tlačil svou ztrátu dolů. 

Na poslední rychlostní prémii si ještě Berlato užil vítězství, ale peloton už supěl 26 sekund zpět. Tehdy uprchlíci pochopili, že je konec, podali si ruce, jejich pouť byla u konce. Na metě 26 kilometrů před koncem etapy už peloton šlapal pohromadě.

Vzápětí vyrazil vpřed Němec Gretsch, za ním Australan z Čech Hansen, oba nebezpeční tempaři a hlavní skupina znervózněla. Kolumbijec Atapuma chtěl duo stíhat, ale jejich tempu nestačil, Němec mu odmítl střídat a Australan zůstal sám. 

Jeho náskok kulminoval na hodnotě 20 sekund a pak rychle padal. Muži stáje Tinkoff-Saxo se usadili v čele, jedině tak se dalo vyhnout potenciálním potížím jejich lídra Contadora.

Sladký polibek. Vítěz 17. etapy Gira Sacha Modolo mezi hosteskami.
Alberto Contador - průběžný lídr Gira.

Osm kilometrů před cílem projeli italskou-švýcarskou celnicí, pak se ještě v posledním stoupání o svou šanci rval Nizozemec Slagter spolu s Belgičanem Gilbertem, ale i tyto dobrodruhy peloton ve sjezdu do Lugana zlikvidoval.

V ulicích města Merida jako jediná dokázala poskládat vláček pro svého rychlíka Modola, který na cílové rovině rozjel dlouhý spurt korunovaný vavříny.

Cyklistický závod Giro d'Italia - 17. etapa Tirano - Lugano (134 km)

1. Modolo (It./Lampre) 3:07:51, 2. Nizzolo (It./Trek), 3. Mezgec (Slovin./Giant), 4. Haussler (Austr./IAM), 5. Appollonio (It./Androni Giocattoli), 6. Broeckx (Belg./Lotto), 7. Lobato (Šp./Movistar), 8. Porsev (Rus./Kaťuša), 9. Reza (Fr./FDJ), 10. Van der Lijke (Niz./LottoNL), ...18. König (ČR/Sky) všichni stejný čas, 73. Kreuziger (ČR/Tinkoff-Saxo) -47, 123. Vakoč (ČR/Etixx-Quick-Step) -3:51.

Průběžné pořadí: 1. Contador (Šp./Tinkoff-Saxo) 68:12:50, 2. Landa (Šp./Astana) -4:02, 3. Aru (It./Astana) -4:52, 4. Amador (Kost./Movistar) -5:48, 5. Trofimov (Rus./Kaťuša) -8:27, 6. König -9:31, 7. Caruso (It./BMC) -9:52, 8. Kruijswijk (Niz./LottoNL) -11:40, 9. Geniez (Fr./FDJ) -12:48, 10. Hesjedal (Kan./Cannondale) -13:01, ...22. Kreuziger -38:34, 117. Vakoč -3:20:53.

filFilip Grim

Najdete na Lidovky.cz