Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

19. etapa Vuelty: Froome v časovce nedal soupeřům šanci, König dojel šestý

Sport

  18:45
Úžasnou časovku předvedl v devatenácté etapě španělské Vuelty Chris Froome. Na sedmatřiceti kilometrech ujel Nairu Quintanovi o více než dvě minuty, Estebanu Chavesovi dokonce o tři a před poslední horskou etapou na vedoucího Kolumbijce ztrácí 1:21 minuty. Skvěle se držel i Leopold König, který na šestém místě ztratil na svého týmového kolegu minutu a 51 vteřin.

Archivní foto foto: Facebook Sky

Nebýt té zatracené etapy na Formigal, vedl bych teď Vueltu, říká si nejspíš Chris Froome po páteční časovce.

V té totiž ukázal, že z cyklistů jedoucích na celkové pořadí, v jízdě proti času nemá konkurenci.

Průběžné pořadí před časovkou bylo následující: 1. Quintana, 2. Froome -3:37, 3. Chaves -3:57, 4. Contador -4:02.

A po ní?

Vueltu stále vede Nairo Quintana, ale ze svého téměř čtyřminutového náskoku přišel o podstatnou část. Už po dvanácti kilometrech totiž za Froome zaostával o 46 vteřin! Ztráta na Brita se dále prohlubovala, v cíli až na 2:16 minuty.

„Je to pro mě poslední závod sezony, jsem rád, že mám stále dobrou kondici,“ usmál se v cíli vítěz dne. „Quintana má pořád k dobru více než minutu, navíc má k dispozici silný tým, ale my budeme v sobotu bojovat. S klukama si sedneme a určitě něco vymyslíme,“ varoval.

Oddech pro lídry. Rovinatou etapu Vuelty ovládl ve spurtu Cort Nielsen

Solidní časovku zajel i Alberto Contador, který na Frooma na osmém místě ztratil minutu a 57 vteřin. Díky tomu se tak dostal na třetí místo, jelikož dvojice Oriky Esteban Chaves a Simon Yates ztratila ještě víc.

Chavese Froome dojel o dvě minuty už v polovině trati, Kolumbijec pak i dále ztrácel až na 3:12 minuty. Yates na tom byl ještě o půl minutu hůř a propadl se na šestou příčku.

Povedenou časovku má za sebou i Leopold König.

Český cyklista z rampy vyjížděl jako devětadvacátý od konce. V cíli měl pátý nejrychlejší čas, a ten už překonal pouze lídr stáje Sky. König tak potvrdil, že nebýt nešťastné etapy na Formigal, mohl na Vueltě směle pomýšlet na boj o podium.

Poraženým dne je loučící se Španěl Samuel Sanchez. Domácí miláček totiž během časovky škaredě upadl, do cíle dojel v slzách se ztrátou více než šesti minut a ze sedmé příčky se propadl na dvanáctou.

V roce 2014 se frustrovaný Chris Froome ptal ředitele Vuelty Javiera Guillena, proč na ní není nikdy žádná absolutně rovinatá časovka. Guillen nelenil a splnil Britovi přání, o rok později se jelo 38 rovinatých kilometrů kolem Burgosu.

Jenže to už Froome kvůli zranění nebyl v závodě.

Letos se ale rovinaté časovky dočkal znovu - v devatenácté etapě. „Ale myslím na ni už teď,“ říkal vítěz Tour de France ve středu. Právě v časovce chtěl zahájit ještě poslední ofenzivu na na první pohled nedobytnou tvrz s názvem Quintana.

Na Kolumbijce sice ztrácel více než tři a půl minuty, ale tolik se v ní mohlo stát. „Ale já bych nechtěl ztratit víc než minutu,“ tvrdil před startem vedoucí muž závodu.

Sedmatřicetikilometrová časovka z Jávey do Calpe vedla podél pobřeží Středozemního moře. Profilově náročná nebyla, na trase čekalo jen 330 metrů převýšení, ale byly to technické pasáže, které ji dělaly obtížnou.

Těch opravdu rovných pasáží na ní bylo poskrovnu, k tomu přidejte vítr od moře, vysokou teplotu a o zábavu máte postaráno.

Spousta týmů navíc místní pobřeží dobře zná, do Calpe míří v zimním období na soustředění třeba belgický Etixx.

Jako první z rampy v Jávee sjel Svein Tuft ve 13:46. Po něm startovali cyklisté s minutovými rozestupy, poslední třicítka pod s dvouminutovými.

Mezi prvními do závodu odstartoval i Kolumbijec Restrepo, kterého ale hned po startu zpomalila zelená nafukovací brána, která se málem zřítila kvůli silnému větru.

Skvělý čas zajel belgický šampion v časovce Victor Campenaerts z Lotto-Jumbo, který byl v cíli o 1:43 minuty rychleji než druhý Manuele Boaro, pak ho ale vystřídal Yves Lampaert z Etixxu a toho zase o dvě vteřiny Tobias Ludvigsson z Giantu.

Ten držel první místo v cíli do příjezdu domácího Jonathana Castrovieja, který jeho čas o 40 vteřin překonal.

Castroviejo pak v horkém křesle lídra seděl hodinu a půl, než s vyplazeným jazykem přilétl Chris Froome a z prvního místa ho sesadil. Brit si pak za cílem kvůli ochlazení organismu okamžitě poléval hlavu studenou vodou.

S Castroviejem asi velcí kamarádi nebudou. Froome mu nejprve na olympiádě v Riu sebral bronzovou medaili a teď ho připravil o vítězství v etapě. „Ale jsou to mezi námi krásné bitvy,“ usmál se v cíli Froome.

V sobotu ho čeká ještě jedna, tentokrát s jiným soupeřem.

Vyhraje i ji?

Cyklistický etapový závod Vuelta

19. etapa: Xabia - Calp (individuální časovka na 37 km)

1. Froome (Brit./Sky) 46:33, 2. Castroviejo (Šp./Movistar) -44, 3. Ludvigsson (Švéd./Giant) -1:24, 4. Lampaert (Belg./Etixx-Quick-Step) -1:26, 5. Campenaerts (Belg./LottoNL) -1:47, 6. König (ČR/Sky) -1:51, 7. Talansky (USA/Cannondale) -1:54, 8. Contador (Šp./Tinkoff) -1:57, 9. Felline (It./Trek-Segafredo) -1:58, 10. L. Sánchez (Šp./Astana) -2:10, ...35. Štybar (ČR/Etixx-Quick-Step) -3:54.

Průběžné pořadí: 1. Quintana (Kol./Movistar) 75:18:52, 2. Froome -1:21, 3. Contador -3:43, 4. Chaves (Kol./Orica) -4:54, 5. Talansky -7:12, 6. S. Yates (Brit./Orica) -7:32, 7. Scarponi (It./Astana) -10:01, 8. Moreno (Šp./Movistar) -10:07, 9. De La Cruz (Šp./Etixx-Quick-Step) -10:11, 10. Formolo (It./Cannondale) -11:14,...29. König -59:43, 64. Štybar -2:10:44.

Velvyslanectví Thajského království
Political, Cultural and Economic Affairs Assistant

Velvyslanectví Thajského království
Praha
nabízený plat: 34 310 - 39 458 Kč