14. září 2011 17:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

2011: rok Novaka, krále srbského

Novak Djokovič | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Novak Djokovič | foto: Reuters

NEW YORK/PRAHA Říkejte mu králi, nebo ho klidně nazývejte šílencem. Tak či onak k němu obojí tak nějak pasuje. Rok 2011 je především tenisovým rokem Novaka Djokoviče. Nikoho jiného. Jen Novaka Djokoviče...

Srbský zázrak, který nepřestává udivovat svět stejně jako sebe samotného. Kde to až může skončit? "Tohle je rok, v němž jsem předváděl nejlepší výkony na grandslamových turnajích," přiznal 24letý rodák z Bělehradu. "A bude mimořádně náročné zopakovat byť jen polovinu toho, co jsem dokázal teď."

Je to vlastně vůbec možné?

Djokovič v pondělí opanoval US Open, když ve finále porazil Rafaela Nadala 6:2, 6:4, 6:7 a 6:1. Letos už dosáhl na třetí grandslam, což se před ním povedlo jen pěti mužům.

Navíc se pyšní bilancí, při níž se až tají dech – 64 výher a jen dvě porážky, z toho jedna kvůli zranění. "Tuhle sezonu," řekl na Djokovičovu adresu poražený Španěl Nadal, "už není možné zopakovat."

Sezonu, ve které si Djokovič splnil sen a stal se světovou jedničkou. Sezonu, v níž kromě newyorského grandslamu vyhrál také Australian Open a slavný Wimbledon.  Sezonu, kde má s hráči z top desítky vzájemné skóre 20:2 a jenom Nadala potupil ve finále hned šestkrát. "Už jste viděli, aby někdo Nadala utavil? Novak to v pondělním finále dokázal," připomněl LN Jiří Novák, bývalý český tenista.

Zatímco v Srbsku už Djokoviče označují za vůbec největšího sportovce v historii země, on zase domů vzkázal, že by za rok rád nesl státní vlajku na olympiádě v Londýně. "Ale stále je tu ještě hodně věcí, které chci dokázat, dokud ve mně zůstane touha po vítězství."

Grafika: Přednosti Novaka Djokoviče

Grafika: Přednosti Novaka Djokoviče

Mimochodem – když světová média hodnotila finále s Nadalem, třeba oficiální web ATP napsal: "Největší počet malých dětí se učí hrát tenis pinkáním o zeď. Rafa si určitě v pondělí vzpomněl na své dětství, když se mu míčky vracely zpět."

Tenisový rok ještě neskončil, ale na ten příští už má Djokovič jeden cíl konkrétní – získat takzvaný kariérní Grand Slam, což znamená dobýt za život všechny turnaje velké čtyřky. Jeho sokům Nadalovi a Rogeru Federerovi se to už povedlo... Srbovi chybí ještě titul z pařížského Roland Garros.

Nepochybujte o tom, že ho získá.

Už během jara změnil jídelníček a zbavil se tak alergie na určité složky potravin, shodil pár kilo a začal být hbitější. Svůj realizační tým doplnil o vyhlášeného specialistu Igora Cetojeviče, jenž má bohaté zkušenosti s čínskou medicínou. A zároveň se staral o svou popularitu.

Djokovič je přece známý tím, že rád imituje své kolegy. V New Yorku zase předváděl vítězné tanečky – a když ho v hledišti napodobil jeden z diváků, vzal ho do šatny a natočili spolu zábavné video.

"Meteorologové v New Yorku se spletli, protože uragán, jenž ho měl 28. srpna ohrozit, prošel tímto městem až 12. září," napsal francouzský list L’Equipe. "Ten uragán se jmenuje Nole (zdrobnělina Novaka – pozn. red.). Řádí už od začátku roku a evidentně nechce skončit."

Djokovič už letos vydělal přes 10,6 milionu dolarů

Novak Djokovič si za letošní sezonu vydělal už přes 10,6 milionu dolarů, což je nový rekord. Čtyřiadvacetiletý Srb v sezoně vyhrál tři ze čtyř grandslamů a dalších sedm turnajů a má úctyhodnou bilanci vítězství a porážek 64:2. Po vítězství nad Španělem Rafaelem Nadalem ve finále US Open převzal celkem 2,3 milionu dolarů: šek na 1,8 milionu byl za triumf na newyorském grandslamu a další půlmilion za druhé místo na přípravných turnajích před US Open. Takovou sumu žádný jiný hráč podle ATP v minulosti za jediný rok nezískal. Nadal loni i bývalá světová jednička Švýcar Roger Federer v roce 2007 se dostali něco málo pod sumu 10,2 milionu dolarů. A tenisová sezona ještě nekončí, takže Djokovič své příjmy z prize money ještě navýší.                                                          čtk

Advantage Consulting, s.r.o.
ŠÉFMONTÉR ELEKTRO

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 32 000 - 40 000 Kč