23. února 2007 10:10 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

465 růží za český rekord

Tomáš Janků daroval Kateřině Baďurové tolik rudých růží, kolik je v centimetrech hodnota jejího rekordu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Janků daroval Kateřině Baďurové tolik rudých růží, kolik je v centimetrech hodnota jejího rekordu. | foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

PRAHA Když minulý týden tyčkařka Kateřina Baďurová sebrala o centimetr kolegyni z tréninkové skupiny v pražské Dukle Pavle Rybové český rekord, začal její přítel Tomáš Janků vymýšlet překvapení.

Včera se pak před objektivy fotoreportérů a kameramanů v pražském hotelu Coubertin vytasil s třípatrovým pugetem rudých růží, jejichž počet 465 odpovídal hodnotě českého rekordu jeho milé.

„V přípravě na halovou sezonu jsme si udělali soukromou dohodu, že když překoná rekord, dostane tolik růží, kolik centimetrů nad čtyři metry skočí. A protože nedělám nic napůl, tak jsem jich pořídil plný počet,“ smál se Janků.

Půvabná tmavovláska nad darem kroutila hlavou. „O překvapení jsem věděla, ale myslela jsem, že růží bude o čtyři sta míň. První, co jsem mu řekla, bylo, ty jsi se asi zbláznil,“ povídala 24letá tyčkařka.

Kytky si většinou kupuje sama
Příliš překvapení si prý ale se stříbrným výškařem z loňského ME neužije, ani květiny jí moc často nenosí. „Většinou si je kupuju sama, protože je mám hrozně ráda,“ přiznala odchovankyně ostravské atletiky.

„Ne že bych Kačce nechtěl kupovat kytky, ale u nás je vedle květinářství obchod se zbraněmi, a tam většinou skončím. Na květiny mi pak nezbudou peníze,“ vymlouval se milovník bojového náčiní.

Sehnat takové množství růží prý nebyl problém, ale vzhledem k tomu, že byl atlet Dukly v minulých dnech na cestách, obstarali mu dárek přátelé. „Musím jim za to poděkovat. A neptejte se, kolik ty kytky stály a jestli bylo takové množství se slevou. Je to dárek, a to se neříká, běžte se zeptat do květinářství,“ bránil se naoko palbě otázek.

Výškařova přítelkyně ještě musí vyřešit, co s takovým množstvím růží provede. „Každopádně skončí u nás doma, ale ještě se musím rozmyslet, jestli je usuším, nebo uchovám nějak jinak,“ přemítala svěřenkyně trenéra Boleslava Patery.

Opačnou situací, co by měl dostat v případě, že by sám překonal český rekord, se Janků příliš nezabýval. „Mně bude bohatě stačit, aby Katka dobře skákala a byla po vleklých zdravotních problémech v pořádku,“ přál si 32letý skokan. Myšlenku na zdolání rekordu ale nosí v hlavě. „Podle halových výsledků by se o něm dalo uvažovat v létě,“ přiznal jablonecký rodák.

Možnost, že by Kateřině za každý rekord kupoval růže v řádu stovek, odmítnul. „Další květiny ji čekají až za světový rekord. Doufám, že to bude brzy,“ pravil nepříliš vážným tónem.

„To je na mě moc vysoko, nikdy jsem o tom nepřemýšlela,“ reagovala Baďurová. „Myslím, že bych se teď mohla dostat na 470 cm, další zlepšení je otázkou budoucnosti.“

Ještě že nehází oštěpem
Není počet 465 růží hodný zápisu do knihy rekordů? „To jsem nezkoumal, ale můžu být rád, že Kačka nehází oštěpem. To bych pak asi růže raději přepočítávat na metry,“ dodal se smíchem Janků.