Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

A teď vzhůru na Djokoviče. Nemám co ztratit, tuší před čtvrtfinále Berdych

Australian Open

  6:00
PAŘÍŽ (OD NAŠEHO ZPRAVODAJE) - V publiku seděl třeba wimbledonský šampion Jan Kodeš. Skupina fanoušků střídavě skandovala „Vamos, David, Vamos“ a „Let’s go, Tomas, let’s go“. Na kurtu Suzanne Lenglenové se mezitím odehrávalo suverénní představení. Tomáš Berdych ve velkém stylu vyřadil Davida Ferrera. „Myslím, že se mi povedla skvělá práce,“ radoval se.

Tomáš Berdych. foto: ČTK/APČTK

Berdych smetl ve třech setech Ferrera, ve čtvrtfinále čeká fenomén Djokovič

Původně se jeho zápas měl hrát už v pondělí. Ten den však pořadatelé program zcela zrušili kvůli dešti.

V úterý pak Berdych nastoupil na 12 minut. Nevyužil tři brejkboly, dostal se s Ferrerem na skóre 1:2, pak musel kvůli dešti znovu do šaten.

Dočkal se až ve středu. Počasí bylo stále chladné, teploměr ukazoval 13 stupňů. Ale Berdych zářil. Nasázel 32 vítězných úderů. Vyrobil jen 19 nevynucených chyb. Ale především byl mimořádně přesný v klíčových okamžicích. Odvrátil devět z devíti brejkbolů a po výhře 6:3, 7:5, 6:3 postoupil do čtvtrtfinále.

„Dny byly dlouhé. Podmínky obtížné. Jediná výhoda byla, že bylo tak ošklivě, že jsme nemuseli pořád z kurtu a na kurt, což je nejhorší možná situace,“ líčil Berdych.

„Ale dostal jsem se do dobré pozice, hrál jsem dobře. Využil jsem těžké podmínky jako výhodu, byl jsem schopný hrát rychle.“

Berdych v uplynulých dnech vzbudil pozornost, když na Twitteru komentoval chybějící střechu na Roland Garros. V úterý napsal „prosbu“ k Australian Open, zdali by jednu ze tří střech nemohlo poslat do Paříže.

Tomáš Berdych na French Open.
Tomáš Berdych.

„Neexistuje pořádné vysvětlení, proč tady střechu nemůžeme mít, když se turnaji daří tak dobře a je to tak velká událost. Ve finále vidíte, že to je víc o turnaji než o hráčích. Celkově si myslím, že by se nemělo zapomínat na to, že takový turnaj by bez hráčů neexistoval,“ prohlásil.

I kvůli chybějící střeše nyní nebude mít příliš mnoho času na odpočinek. Už ve čtvrtek ve 13 hodin nastoupí ke čtvrtfinále s nejtěžším možným soupeřem: světovou jedničkou Novakem Djokovičem, s nímž má děsivou bilanci 2:23.

„Nedá se nic dělat. Musím to brát, jak to je. Jen ten nejlepší to může dotáhnout až do konce.“

Mohly by mu obtížné podmínky pomoci i proti Djokovičovi? „Těžko říct. Obzvlášť s ním. Myslím, že se s těmito podmínkami dokáže taky poprat docela dobře. Ale nemám co ztratit, hraju dobře, chci u toho zůstat. Chci využít můj tenis. A být tím, kdo bude diktovat výměny.“

Pak má šanci uspět.

Berdych: Djokovič se dá porazit

V Paříži je chladno. Je Djokovič na antuce a v těchto podmínkách spíš k poražení?
Čím jsou podmínky nestandardnější, tím je to pro mě lepší. Když kurt není úplně ideální, mám větší šanci. Může do toho ještě trochu foukat, pršet. Ale samozřejmě se může stát, že ho to popadne a člověk bude muset výsledek jen vstřebat.

Co vám na těchto podmínkách svědčí? Že míče méně skáčou?
Přesně tak. Pořád jsem schopný vyprodukovat dost razance a těžké míče mi nevadí. A pokud balon zase tak vysoko nevyskočí, tak někdo, kdo má postavenou hru na tom, že si otevírá vysokým odskokem kurt, ztrácí výhodu a nemá moc co s míčem dělat. Pak pro mě balon zůstává skoro v ideální pozici, můžu daleko víc tvořit, diktovat.

V Paříži jste ještě nikdy na centru nevyhrál. Věříte, že se to povede dnes konečně změnit?
Už je načase. Prohrál jsem tady na centru dost zápasů. Z grandslamů je to jediný, kde jsem nevyhrál.

Jak k pohodě přispívá dočasný trenérský záskok Luka Kutanjac?
I když je to všechno hodně narychlo, řešíme spolu i zápasy, taktiku. On je v tom velký profík. Moc se neznáme, ale má na tenis dobrý pohled. A má odstup. Není to tak, že by chtěl najednou všechno měnit, což se nedá. Každopádně nemá cenu říkat jedno nebo druhé jméno, je to o práci celého týmu. Všechno nám tu dobře funguje, cítím se dobře. A to je nejdůležitější.

Dva dny se v Paříži takřka nehrálo kvůli dešti. Přijde vám nedůstojné, že na Roland Garros stále není střecha?
Nevím, jestli používat zrovna slovo nedůstojné. Ale na to, jaký je to turnaj a jaká je to akce, obrovsky úspěšná a výdělečná, tak mi tohle přijde docela bez respektu k nám hráčům. Všude se o to snaží, ať už tradiční Wimbledon, nebo New York. Říkali tam, že to snad ani není realizovatelné – a letos tam střecha bude. Když ji tam na takovém obrovském kolosu zvládli během dvou let... Tady vidíte, že je to víc o turnaji než o hráčích. Nemělo by se zapomínat na to, že takový turnaj by bez hráčů neexistoval.

V úterý jste chvíli hrál v dešti. Bylo to o zranění?
Když to klouže, kurt není úplně způsobilý. A oni se to snaží jen tlačit, aby nahnali nějaký čas. To může být fakt nebezpečné. V úterý mohlo k něčemu dojít, kurt byl totálně lesklý a strašně kluzký.

Jak jste snášel čekání na zápas?
Bylo tak ošklivě, že jsme aspoň nemuseli pořád z kurtu a na kurt. Ale náš sport je sám o sobě strašně náročný. A když se přidají takové podmínky, že celý den čekáte a nevíte, kdy a jestli půjdete hrát... Tenis je jediný sport, který tohle má. Nedovedu si představit, že by tohle zkusil třeba fotbal.