Sobota 1. října 2022, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Abraham jde do MotoGP naplno. 'Na takový fofr ale nejsem zvyklý,' tvrdí

Sport

  16:00
PRAHA - Nikdy nebyli velcí kamarádi, ale vzájemně se respektovali. Vždyť Lukáš Pešek a Karel Abraham společně reprezentovali české barvy v mistrovství světa silničních motocyklů. Během loňského roku se ale jejich cesty v šampionátu Moto2 rozdělily. Dlouhodobě nejlepší český motorkář Pešek prožil nešťastnou sezonu v týmu Matteoni.

Karel Abraham se svou novou motorkou. foto: ČTK

Dlouhodobě nejlepší český motorkář Pešek prožil nešťastnou sezonu v týmu Matteoni. A ani ne celou, na konci září jej Italové vyhodili a teď si marně hledá místo. Už to vypadalo, že přestoupí do katarské stáje Moto2 QMMF Racing, ale během prosince vyšlo najevo, že se obě strany nedohodly.

Na rychlost přes tři sta kilometrů nejsem zvyklý

Splnil se mu sen. Letošní sezonu odjede v elitní kategorii MotoGP. Karla Abrahama (21) však teď čeká tvrdá dřina. "Musím mnohem poctivěji trénovat," říká.

Proč?
Při testech jsem zjistil, že mám ve fyzičce mezery. Problém jsem měl hlavně s rukama. Nebylo to jen to, že bych v nich neměl sílu, ale také jsem se pral s motorkou. Držel jsem ji moc křečovitě.

Motocykl je asi těžší, ne?
To taky, ale je také strašně silný a agresivní. Snažil jsem se tedy na motorce hlavně udržet. A to je samozřejmě chyba. Pak jedete špatně a jste daleko dřív a více unavený.

Na začátečníka jste si při testech nevedl špatně. Co říkal tým?
Zatím mi toho moc nevytýkali, první testy jsem se jenom vozil, zkoušel, jak se na motorce jede a jak funguje. Spíš mi pomáhali, abych věděl, jak se s ní pracuje.

Jaké jste měl pocity jako nováček mezi hvězdami?
Když jsem poprvé vyjel ve Valencii, byl jsem nervózní. Hodně mě předjížděli, bylo to trochu nepříjemné, protože na rychlost přes tři sta kilometrů nejsem zvyklý. Ostatní mi ale nedávali najevo, že bych tam neměl co dělat. Tedy až na Caseyho Stonera. Ten to řekl jasně.

Právě. Prohlásil, že by si přestup do MotoGP zasloužili jiní jezdci. Naštval vás?
Tak nebyl jsem šťastný, že v podstatě řekl, že tam nemám co dělat. Další lidé mi říkali, že v tom článku tvrdil, jak jsem dobrej kluk. To je od něj hezké, ale my jsme si nikdy spolu nepovídali. Asi to poznal na dálku...

Během MS asi už nebudete potkávat Lukáše Peška. Mrzí vás to?
Ano. Věřím, že se mu angažmá ještě podaří najít. Vždycky bylo mým cílem ho porazit a myslím, že u něj platilo to samé. Ale bylo to zdravé rivalství. Můžu mu teď popřát jen hodně štěstí.

"Nekývnu na všechno, a pokud nebudou dobré podmínky a taky rychlá motorka, tak se do ničeho nepohrnu. Za každou cenu určitě nepojedu," řekl LN pětadvacetiletý vítěz dvou závodů "stopětadvacítek". "Jsou to pořád jenom motorky" To o čtyři roky mladší Abraham řeší jiné věci. Vyhrál poslední závod Moto2 ve Valencii a oslavy si náležitě užil. Vždyť to bylo jeho loučení s touto kategorií.

Abraham totiž přechází do elitní třídy MotoGP, kde poměří síly se svým sportovním idolem a nejlepším jezdcem současnosti Valentinem Rossim. A navíc budou oba jezdit na motocyklu stejné značky – Ducati... "Jsem trochu nervózní, ale strašně se těším. Vždyť MotoGP je snem každého závodníka," říkal na včerejším setkání s novináři v Praze. "Bude to jiné, protože je to jiná kubatura. Počítám také s větším psychickým tlakem. Ale jsou to pořád jenom motorky," líčil s úsměvem.

Abraham je průkopníkem, v MotoGP se představí jako první Čech. A i když český tým AB Cardion nepatří mezi favority, Abraham nebere první sezonu jako zkušební. "Na nejvyšší příčky se necítím. Můžu ale slíbit, že do sezony půjdeme naplno. Kde bych se mohl pohybovat, uvidíme po nadcházejících testech v Malajsii. Budeme hodnotit závod od závodu a já věřím, že se budu postupně zlepšovat," nastínil brněnský jezdec své plány.

I včera vedle Abrahama seděl nejblíže jeho otec Karel. Právě on je jedním z hlavních důvodů, proč se jeho syn dokázal prosadit. V týmu je manažerem, dokáže na závodění svého syna sehnat peníze. Tedy věc, bez které se v motoristickém sportu prosadíte jen velmi těžko.

"Nebýt taťky, tak se do MotoGP nedostanu. To je jasný, nemá cenu si nic nalhávat. Ale podobně to má spousta jezdců. Je to cesta, jak se do šampionátu dostat. Mnohokrát mi to pomohlo, ale spoustukrát to také byla nevýhoda. Způsobuje to pnutí v týmu, když jedu špatně," připomněl Abraham mladší. Přesto se v paddocku našel hlas, který Abrahamův přestup do elitní kategorie odsoudil. Australan Casey Stoner, mistr světa z roku 2007 prohlásil, že jiní jezdci by si MotoGP zasloužili mnohem víc.

"Já bych ho určitě nezatracoval. Talentovaný je, vidíme, kam se dostal. A pokud má podporu, jakou má, nemusí být jen do počtu," přemítal jeho bývalý rival Pešek. S největší pravděpodobností se ale Abrahamovi ze začátku nevyhnou pády. Tak jako mnoha jiným jezdcům po přechodu mezi elitu. "Nerad bych ležel na zemi pořád, ale pokud to přinese svoje ovoce a člověk si z toho vezme to pozitivní, tak to je přirozený vývoj."

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Mohlo by vás zajímat