6. listopadu 2011 15:29, aktualizováno  18:01 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Abraham upadl v posledním kole, dojel osmý

Karel Abraham. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karel Abraham. | foto: ČTK

VALENCIE Karel Abraham zakončil svou premiérovou sezonu ve třídě MotoGP osmým místem ve Valencii. Český motocyklový závodník bojoval v závěrečné Grand Prix sezony o čtvrtou pozici, což by byl jeho nejlepší výsledek v královské kategorii, ale v posledním kole upadl.

Jednadvacetiletý Abraham tak prohrál souboj s Calem Crutchlowem o nejlepšího nováčka roku. V konečném pořadí obsadil čtrnácté místo se ziskem 64 bodů, Brit byl dvanáctý.

Právě s Crutchlowem jezdil brněnský závodník většinu dnešní Velké ceny a přetahovali se o páté místo. V závěrečných kolech, když se rozpršelo, se oba debutanti dotáhli na čtvrtého Španěla Daniho Pedrosu a Abraham se dokonce na umístění těsně pod stupně vítězů krátce dostal. Pak ho však předstihl Crutchlow a český jezdec mu ve snaze vrátit předjetí ťuknul do zadního kola, vyjel mimo trať a upadl.

"Stalo se to v místě, kde jsem čekal, že to ještě (Crutchlow) zkusí. Byl jsem ale moc rychlý a nechal se zavřít," uvedl na svém webu Abraham.

Podařilo se mu alespoň nasednout na stroj a dojet na osmém místě, což je navzdory pádu jeho druhé nejlepší umístění v sezoně po sedmých místech v Jerezu a Silverstone.

"Co na to mám říct. Strašně mě to mrzí. Byl to skvěle rozjetý závod. Mohl jsem udělat nejlepší výsledek v sezoně a ještě šlo o titul nováčka roku.

Abraham bude mít nový stroj

Štve mě to, ale takové věci se prostě stávají. Tahle sezona prostě byla trochu smolná, tak budu doufat, že příští rok budeme mít víc štěstí," dodal Abraham. Jeho rival, který nakonec dokončil závod na čtvrté příčce, přišel Abrahamovi po dojezdu do cíle potřást rukou a celý sporný incident si spolu v dobrém vyříkali.

K první desítce Abrahamovi pomohl i hromadný pád v prvním kole, po němž nepokračovala čtveřice Randy de Puniet, Álvaro Bautista, Nicky Hayden a Valentino Rossi. Závod tak dokončilo pouze dvanáct jezdců.

Závěrečnou Grand Prix sezony vyhrál symbolicky již jistý mistr světa Casey Stoner z Austrálie, jenž na cílové rovince o pouhou setinu sekundy předstihl Američana Bena Spiese a dosáhl na desátý letošní triumf. Třetí místo obsadil Ital Andrea Doviziozo a stejná pozice mu patří i celkově v MS. Loňský šampion a letošní vicemistr světa Jorge Lorenzo kvůli zranění ve Valencii nestartoval.

Abraham si už pondělí převezme novou motorku Ducati Desmosedici GP12. Tu pohání nový motor o objemu 1000 kubických centimetrů na rozdíl od letošní osmistovky. "Mám z té motorky respekt, ale těším se, až ji vyzkouším. Zatím každý přechod na silnější motorku pro mě znamenal zlepšení, tak doufám, že to bude platit i v příští sezoně," uvedl první český jezdec v MotoGP.

ČTK, Lidovky.cz