Pondělí 10. května 2021svátek má Blažena 9 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Absolutně s tím nesouhlasím, zlobí se Kreuziger po zákazu činnosti

Český cyklista Roman Kreuziger | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český cyklista Roman Kreuziger | foto: ČTK

PRAHA Přišel o Tour de France a přišel nyní i o etapy Kolem Polska. V sobotu v 16.04, pouhých 21 hodin před startem závodu, k němuž byl svojí stájí nominován, se Roman Kreuziger v Gdaňsku dozvěděl, že Mezinárodní cyklistická unie UCI mu start zakázala.

Kreuziger byl funkcionáři UCI dočasně suspendován, než bude dořešen případ „nesrovnalostí“ v jeho biologickém pasu. Jedná se o precedent v historii antidopingových případů. Podle všech dostupných svědectví je tak poprvé  tímto způsobem suspendován sportovec, jehož hodnoty biologického pasu nepřekročily povolené individuální meze, které pro něj byly vytyčeny.

„Jde o účelové rozhodnutí, abych nemohl startovat, a je v rozporu s vlastními předpisy UCI,“ říká Kreuziger z Polska v rozhovoru pro iDnes.cz. „Co nejdříve, jakmile se setkám se svým právníkem panem doktorem Šťovíčkem, se proti mé provizorní suspendaci odvoláme u CAS (Mezinárodní sportovní arbitráže v Lausanne). Trváme na mé nevině. Rozhodnutí UCI je v rozporu s předpisy UCI. Nemají právo na to, aby mě suspendovali.“

Český cyklista Roman Kreuziger (vlevo)

Český cyklista Roman Kreuziger (vlevo)

Byl jste už v Gdaňsku, připravený na nedělní start Kolem Polska. Jak na vás potom tato zpráva zapůsobila?
Jsem zklamaný a hlavně naštvaný. Odletěl jsem do Polska, těšil se na závody a najednou taková rána, kterou jsem nečekal. Dnes už jsem se s klukama projel, měl jsem závodní číslo a najednou po čtvrté odpoledne přišlo takové rozhodnutí UCI. Času na reakci nebylo moc. S tím, co udělali, absolutně nesouhlasím, takhle se seriózně nejedná.

Čekali jste, že vás UCI může těsně před startem zastavit?
Věděl jsem, že nějaké riziko hrozí, protože se jim nelíbilo, že jsem se najednou rozhodl zase závodit. Čekali jsme na jejich reakci včera, než jsem odletěl. Měli jsme informaci, že nám případně dají vědět do té doby, než v UCI skončí kancelářské hodiny, tedy v pátek do pěti odpoledne. Ale do té doby se neozvali. Brali jsme to tedy tak, že se nic neděje. Mysleli jsme si: Dospěli k názoru, že nemají právo zakázat mi závodit. Jenže jak je vidět, vymysleli si to načasování ještě jinak, než jsme čekali.

ČTĚTE VÍCE

Stefano Feltrin, generální manažer vašeho týmu Tinkoff-Saxo, už uvedl, že se jedná o agresivní rozhodnutí UCI a že s vámi neprávem zacházejí jako s někým, kdo měl A-test pozitivní.
Je třeba si uvědomit, že oni použili proti mně článek, pod kterým je uvedeno, že provizorní suspendace může nastoupit v okamžiku, jestliže máte pozitivní vzorek A. Což já jsem neměl! Kvůli tomu se budeme odvolávat. Oni na to prostě nemají právo.

Tušíte, co UCI k takovému rozhodnutí mohlo vést?
Bylo mi jasné, že dokud nebudu na startu, může se stát cokoliv. Ale nevidím do toho. Probíhala komunikace s externím právníkem UCI, od kterého jsme měli nějaké informace, jenže pak přišel takovýhle dopis. Těžko můžeme předvídat, co se od nich dá čekat.

Věříte, že ještě budete v této sezoně závodit?
Běžné procesy u CAS trvají delší dobu, ale pak jsou urgentní případy, které tam vyřeší velice rychle. Za poslední dobu jsem se naučil přijímat pozitivní i negativní zprávy a nehroutit se z nich. Věřím tedy, že při odvolání uspějeme a že je třeba pořád Vuelta reálná.

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Zdeněk Krpoun psycholog | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!