14. září 2015 9:40 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Lezecké zjevení Adam Ondra: Výzev, které připravila příroda, je ještě spousta

Adam Ondra během zdolávání La Dura Dura. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Adam Ondra během zdolávání La Dura Dura. | foto: Reprofoto

PRAHA Nejlepší český lezec Adam Ondra posbíral další triumfy: minulý týden vyhrál v italském Arcu tradiční závod Rock Master v lezení na obtížnost a obdržel i prestižní ocenění La Sportiva Competition Award. A další cíle? „Motivovat ostatní, aby objevili lezení,“ říká 22letý talent v rozhovoru pro Lidovky.cz

Jak prestižně vnímáte akci Rock Master, kde jste dokázal zvítězit?
Rock Master je nejstarší lezecký závod, který letos oslavil 30. narozeniny. Je to svátek, který každoročně láká spoustu lezců jako diváků. Už jen proto, že mohou vše krásně zkombinovat s vlastní a nejen lezeckou dovolenou. Specialitou Rock Masteru oproti závodům Světového poháru je takzvaná after work cesta, kdy se neleze stylem onsight, což je styl, kdy má lezec pouze jeden pokus a žádné informace o cestě. Zde má naopak každý závodník 20 minut na vyzkoušení trati, a tak mohou být cesty o to těžší a záludnější. Letos kvůli nabitému harmonogramu - probíhalo zde i mistrovství světa juniorů - organizátoři uspořádali pouze jednu další místní specialitu. Duel, kdy se leze paralelně proti soupeři stejná cesta na rychlost.

Nejlepší český lezec Adam Ondra.
Nejlepší český lezec Adam Ondra na boulderové stěně.

Co pro vás a vaši kariéru znamená ocenění La Sportiva Competition Award, které se uděluje za nejlepší výsledky v uplynulé sezoně?
Vážím si jej hodně, protože na závodním poli na umělé stěně mě to stálo opravdu velké úsilí. Loňská sezona nebyla vůbec jednoduchá a udělal jsem mnoho chyb, ale v rozhodujících dvou momentech se mi zadařilo a vyhrál jsem mistrovství světa jak v obtížnosti, tak boulderingu, což se nikomu předtím nepodařilo.

Ocenění většinou symbolizují poděkování za určitý přínos. V čem vidíte svůj přínos pro lezectví?
Udělal jsem některé nejtěžší cesty ve skalách, navrtal nějaké cesty i v nižších obtížnostech, ale jako profesionální lezec cítím jakousi odpovědnost v tom, abych ostatní motivoval. Nejen moje budoucí soupeře, ovšem i veškerou lezeckou obec či motivovat i nelezce, aby objevili lezení. Snad se mi to alespoň trochu daří.

Ve finále vyřazovacího závodu proti Kanaďanovi McColleovi to bylo dost vyrovnané, co přesně se stalo při dohmatu? Z videa to vypadá, že o trochu dříve dohmátl Váš soupeř.
Sean zariskoval a přeskočil poslední chyt, ale na tlačítko těsně nedosáhl.

Jaké máte další výzvy? Necítíte to tak, že už jste ve svém sportu dosáhl všeho?
Rozhodně ne. Ve skalách překonávám výzvy, které připravila sama příroda a těch je ještě na světě velká spousta.

Součástí festivalu byl i mládežnický světový šampionát. Vidíte u nás nějakého svého talentovaného nástupce?
Určitě, nebojím se, že bych neměl nástupce a budoucnost našeho sportu vidím velmi pozitivně.