Čtvrtek 18. srpna 2022, svátek má Helena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hrozné podmínky! Na tyčce to bylo o hubu, řekl desetibojař Helcelet

Sport

  23:41
CURYCH (Od našeho zpravodaje) - V Helsinkách 2012 skončil osmý, v Curychu 2014 je nyní v silnější konkurenci jedenáctý. Spokojený Adam Sebastian Helcelet se svým desetibojařským vystoupením na mistrovství Evropy v Curychu není. Na jeho konci má na kontě 7 955 bodů.

Desetibojař Adam Sebastian Helcelet. foto: ČTK/AP

„Bylo to dneska těžké,“ ulevil si Helcelet po tradičním oslavném kolečku všech desetibojařů. „Soutěž se táhla, ani jsme pořádně nevěděli, kdy budeme mít další disciplínu. A ta tyčka byla vážně nebezpečná, tam to bylo o hubu.“

Bál jste se, že se vám při ní může něco stát?
Strach tam byl. Ale ten si nesmíte připouštět. Začalo pršet, pak tyč přerušili, potom jsme znovu začali a znovu začalo pršet. Kazmirek přede mnou spadl do šuplíku a já se ptal rozhodčích, jestli by to nemohli zase na chvilku přerušit. Ale oni řekli, že ne. A to bylo klíčové, že jsem nic neskočil, protože jsem nic neviděl. Mrkal jsem před šuplíkem a odrazil se jen instinktivně. Úplně jsem tu tyč pokazil. Neměl jsem tady žádnou zázračnou disciplínu, jen osobák v oštěpu byl super, protože jsme na něj měli dobrý vítr. Oštěp byl to jediné, co se mi tu povedlo, jinak jsem nebyl spokojený s ničím.

Zažil jste už někdy tak rozsypaný časový program desetiboje?
Ne. To jsou taky nové zkušenosti. Dokonce existovala teorie, že poběžíme patnáctistovku až ve čtvrtek ráno.

To vám říkali?
Ano, prý to tak klidně mohlo skončit. To by se mi určitě nechtělo běžet ji až zítra, už jsem chtěl mít celý desetiboj za sebou. Předtím jsem ještě musel čekat na skupinu, co jí odložili tyč, bylo to vážně dost zdlouhavé.

ČTĚTE TAKÉ

Ještě v úterý večer jste tvrdil, že ve středu chcete získat víc bodů než první den. Ale k tomu bylo daleko.
Abych řekl pravdu, na tyč jsem si věřil nejvíc ze všech disciplin. Věřil jsem, že v ní skočím s přehledem pět metrů a že se pokusím o osobák. Ta tyč mě prostě zklamala, byla minus 150 bodů. Na překážkách mi předtím úplně neseděladráha, i když čas není na tuto sezonu špatný. Zato v disku pršelo, byl mokrý kruh, já si v disku nejsem letos jistý a prostě jsem ho pokazil.

Byly to nejsložitější podmínky ve vaší kariéře?
V první den jsme je měli dobré, ale druhý den byl naopak nejhorší, jaký jsem kdy zažil.

Čím si vysvětlujete, že sezona není taková, jak jste si představoval?
Poté, co jsem dokončil Götzis i s bolavým kotníkem, myslel jsem si, že minimálně 8 300 bodů letos dám. Ale nastaly určité chyby v tréninku, něco jsme udělali špatně, co mi nesedělo. A pak mě hlavně v nejdůležitější moment tři týdny před Evropou začala bolet klenba nohy. Týden jsem pořádně nic nedělal. Pak už jsem se do toho složitě dostával. V podstatě mohu být rád, že jsem tu mohl desetiboj dokončit.

Pojedete ještě na závěrečný desetiboj sezony do Talance?
Ředitel mítinku mě zval, že by mě tam chtěli. Ale asi kvůli té noze nepojedu. Nechci si žádnou bolest s sebou táhnout do přípravy na halovou sezonu.

Autor:

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Mohlo by vás zajímat