Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Hrozné podmínky! Na tyčce to bylo o hubu, řekl desetibojař Helcelet

Desetibojař Adam Sebastian Helcelet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Desetibojař Adam Sebastian Helcelet. | foto: ČTK/AP

CURYCH (Od našeho zpravodaje) V Helsinkách 2012 skončil osmý, v Curychu 2014 je nyní v silnější konkurenci jedenáctý. Spokojený Adam Sebastian Helcelet se svým desetibojařským vystoupením na mistrovství Evropy v Curychu není. Na jeho konci má na kontě 7 955 bodů.

„Bylo to dneska těžké,“ ulevil si Helcelet po tradičním oslavném kolečku všech desetibojařů. „Soutěž se táhla, ani jsme pořádně nevěděli, kdy budeme mít další disciplínu. A ta tyčka byla vážně nebezpečná, tam to bylo o hubu.“

Bál jste se, že se vám při ní může něco stát?
Strach tam byl. Ale ten si nesmíte připouštět. Začalo pršet, pak tyč přerušili, potom jsme znovu začali a znovu začalo pršet. Kazmirek přede mnou spadl do šuplíku a já se ptal rozhodčích, jestli by to nemohli zase na chvilku přerušit. Ale oni řekli, že ne. A to bylo klíčové, že jsem nic neskočil, protože jsem nic neviděl. Mrkal jsem před šuplíkem a odrazil se jen instinktivně. Úplně jsem tu tyč pokazil. Neměl jsem tady žádnou zázračnou disciplínu, jen osobák v oštěpu byl super, protože jsme na něj měli dobrý vítr. Oštěp byl to jediné, co se mi tu povedlo, jinak jsem nebyl spokojený s ničím.

Zažil jste už někdy tak rozsypaný časový program desetiboje?
Ne. To jsou taky nové zkušenosti. Dokonce existovala teorie, že poběžíme patnáctistovku až ve čtvrtek ráno.

To vám říkali?
Ano, prý to tak klidně mohlo skončit. To by se mi určitě nechtělo běžet ji až zítra, už jsem chtěl mít celý desetiboj za sebou. Předtím jsem ještě musel čekat na skupinu, co jí odložili tyč, bylo to vážně dost zdlouhavé.

ČTĚTE TAKÉ

Ještě v úterý večer jste tvrdil, že ve středu chcete získat víc bodů než první den. Ale k tomu bylo daleko.
Abych řekl pravdu, na tyč jsem si věřil nejvíc ze všech disciplin. Věřil jsem, že v ní skočím s přehledem pět metrů a že se pokusím o osobák. Ta tyč mě prostě zklamala, byla minus 150 bodů. Na překážkách mi předtím úplně neseděladráha, i když čas není na tuto sezonu špatný. Zato v disku pršelo, byl mokrý kruh, já si v disku nejsem letos jistý a prostě jsem ho pokazil.

Byly to nejsložitější podmínky ve vaší kariéře?
V první den jsme je měli dobré, ale druhý den byl naopak nejhorší, jaký jsem kdy zažil.

Čím si vysvětlujete, že sezona není taková, jak jste si představoval?
Poté, co jsem dokončil Götzis i s bolavým kotníkem, myslel jsem si, že minimálně 8 300 bodů letos dám. Ale nastaly určité chyby v tréninku, něco jsme udělali špatně, co mi nesedělo. A pak mě hlavně v nejdůležitější moment tři týdny před Evropou začala bolet klenba nohy. Týden jsem pořádně nic nedělal. Pak už jsem se do toho složitě dostával. V podstatě mohu být rád, že jsem tu mohl desetiboj dokončit.

Pojedete ještě na závěrečný desetiboj sezony do Talance?
Ředitel mítinku mě zval, že by mě tam chtěli. Ale asi kvůli té noze nepojedu. Nechci si žádnou bolest s sebou táhnout do přípravy na halovou sezonu.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!