Sobota 28. listopadu 2020svátek má René 2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Africký zápisník z rallye: Skoro nepijeme. Stavět totiž znamená ztrátu

Tatra Tomáše Tomečka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tatra Tomáše Tomečka. | foto: tomastomecek.cz

DAKHLA (Od spolupracovníka LN) Jak vypadá typický den na dálkové soutěži Africa Eco Race? Etapy startují povětšinou z bivaku, což je všeobecně vnímáno jako velmi pozitivní. Do etapy startují jako první vždy motocykly, obvykle v 7.45.

My vstáváme před sedmou a startujeme povětšinou krátce po deváté, přičemž máme o hodinu méně, než je čas v Praze. V bivaku je připravena snídaně. Snažíme se být opatrní s pitím, protože zastavit během rychlostní zkoušky znamená časovou ztrátu, takže žádné kafe.

Ladislav Lála, navigátor Tatry Tomáše Tomečka na Africa Eco Race 2015.

Ladislav Lála, navigátor Tatry Tomáše Tomečka na Africa Eco Race 2015.

Před startem se ze sebe snažíme dostat všechnu vodu. Během etapy pije Tomáš minimálně, já skoro vůbec. Vím, že to není ideální a v Mauretánii už to tak nejspíš nepůjde.

Po dojezdu rychlostní zkoušky a zkontrolování auta vyrážíme do spojovací etapy, během které se vrhneme na balíčky s jídlem, poskytované organizátory.

Není to úplně nejzdravější strava, ale po stresu a energetickém výdeji během etapy přijdou nějaké kalorie vhod. Po dojezdu do bivaku dostaneme itinerář na příští den, který je třeba připravit a zanést do něj nejnovější změny.

Ladislav Lála

Autor jede na Africa Eco Race jako navigátor Tatry pilotované Tomášem Tomečkem. Po páté etapě závodu, který navazuje na tradici africké Rallye Dakar, jim patří mezi kamiony druhé místo.

Na každý den je předem naplánována údržba auta. Samozřejmě se opravuje to, co se toho dne rozbilo. V osm hodin začíná večeře, ale především briefing s vedením závodu. Spaní je individuální podle toho kolik je práce, ale zatím se nám daří ulehnout do stanu před půlnocí. V bivaku je však často živo až do rána - světla svítí, centrály běží...

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Löw přestal být mezi fanoušky Německa oblíbený. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Löw přestal být mezi fanoušky Německa oblíbený. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Löw přestal být mezi fanoušky Německa oblíbený. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...