10. ledna 2015 7:30 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Africký zápisník z rallye: ‚záchranný‘ kamion i hlídkující kulomety

Momentka z AER 2015. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Momentka z AER 2015. | foto: tomastomecek.cz

AZOUGUI (Od našeho zpravodaje) V osmé etapě jsme se těšili na další přetahovanou s kamazy a po výjezdu z dun jsme byli na prvním místě průběžného pořadí. Během chvíle se však naše situace zkomplikovala.

Uvíznutí na terénní nerovnosti vypadalo zpočátku nevinně, ale odfouknutí obou kol na pravé straně, a navíc ještě na nejhorším možném místě, nevěstilo nic dobrého.

Ladislav Lála, navigátor Tatry Tomáše Tomečka na Africa Eco Race 2015.

Ladislav Lála, navigátor Tatry Tomáše Tomečka na Africa Eco Race 2015.

Tatra byla v nebezpečném náklonu a kromě jejího přizvednutí vzduchovými vaky jsme museli podkopat obě kola. Práce to byla vysilující a s každou vyhozenou lopatou se sypký písek z malé duny nad námi svážel zpátky. Po necelých třech hodinách bylo auto opět na všech čtyřech kolech.

Z přetahované o minuty se rázem stal boj o dojetí etapy za světla a v časovém limitu. Náročná trať se kromě závodní a doprovodné techniky podepisuje i na závodnících. Několik motorkářů již muselo kvůli zlomeninám končetin i žeber v důsledku pádů odstoupit.

LADISLAV LÁLA

Autor jede na Africa Eco Race jako navigátor tatry pilotované Tomášem Tomečkem. Po deváté etapě závodu, který navazuje na tradici africké Rallye Dakar, jim patří mezi kamiony třetí místo.

Když se ale uprostřed dunového pole položí na bok kamion, dokáže mu pomoci jen kamion bailé („koště“). Ty pro Africa Race poskytuje Tomáš Tomeček a jejich řidiči odvádějí pro organizátory dnem i nocí fantastickou práci. Kdykoliv je někdo v nesnázích, organizátoři vyšlou na inkriminované místo právě kamion bailé.

Dvě tatry tak svážejí z těžko přístupných míst motocykly, automobily a samozřejmě i závodníky. O bezpečnost závodníků se v Mauritánii stará armáda. Bivak je doslova obklíčen terénními vozidly s kulomety. Když se v noci vypravíte z bivaku směrem do pouště, brzy narazíte na neviditelného vojáka.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!