12. ledna 2015 9:30 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Africký zápisník z rallye: Je dobojováno. Vládly kamazy a privátní tatra

Momentka z AER 2015. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Momentka z AER 2015. | foto: tomastomecek.cz

SAINT LOUIS (Od spolupracovníka LN) Po jedenácti etapách zná Africa Eco Race 2015 své vítěze. Kategorii kamionů opanovala značka Kamaz, podobně jako na jihoamerické Rallye Dakar, kde čtyři ruské stroje momentálně drtí konkurenci.

Dvě závodní auta a tým třiceti lidí nešlo v afrických bivacích přehlédnout. Tým se státní podporou v zádech poutal pozornost nejen na trati. Modré kamazy startovaly do každé etapy jako nové, a navíc krásně čisté.

Ladislav Lála, navigátor Tatry Tomáše Tomečka na Africa Eco Race 2015.

Ladislav Lála, navigátor Tatry Tomáše Tomečka na Africa Eco Race 2015.

Doprovodné kamiony totiž kromě bohaté zásoby náhradních dílů a stlačeného zemního plynu vezly do pouště i mobilní myčku. Rusové chodí všude minimálně ve dvou, a to i když nás přišli pozvat na údajně skvělé německé pivo.

Zatímco v posledním bivaku účastníci rallye smlouvali s domorodými obchodníky cenu zaručeně pravých afrických masek, modří kupovali ještě pravější slony a tygry. Dobrý dojem zanechal i Tomáš Tomeček se stoprocentní tatrou, který s minimálním rozpočtem vybojoval celkové třetí místo mezi kamiony a šesté celkově.

Hodně zklamaný byl v cíli Maďar Kovacs, který pořídil do své scanie snad vše, co mohl, ale ani přebytek výkonu a nejlepší tlumení na konkurenci továrních kamazů a privátní tatry nestačily. Do senegalského Dakaru se vydali i další Češi.

LADISLAV LÁLA

Autor se zúčastnil závodu Africa Eco Race jako navigátor tatry pilotované Tomášem Tomečkem. Čeští jezdci obsadili mezi kamiony celkové třetí místo.

Během volného dne se v bivaku objevil rekonstruovaný LIAZ, který se v rámci projektu Sen o Dakaru po třiceti letech vrátil na důvěrně známá místa. Kvůli rozpočtovým omezením bohužel jel tento vskutku historický kamion mimo závod a po silnicích.

V Saint Louis jsme narazili i na trio dobrodruhů z Prahy, kteří dorazili až k růžovému jezeru se starým broukem a BMW 21. Auta dostala po cestě pořádně zabrat, ale místní autodílny dokážou spravit s minimem maximum, jen pak třeba musíte v pravidelných intervalech kromě řízení mačkat i balonek odvzdušňující palivový systém.

Ladislav Lála

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz