13. června 2017 6:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Agassi: Nadal je nejlepším tenistou historie. Brzy v grandslamech překoná i Federera

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 3Diskuse
Bude Rafael Nadal nejlepším tenistou historie? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bude Rafael Nadal nejlepším tenistou historie? | foto: ČTK/AP

paříž Už dlouhá léta je zřejmé, že Roger Federer a Rafael Nadal jsou nejlepšími tenisty historie. Vše pak umocnily jejich famózní letošní návraty po zranění. Švýcar ovládl Australian Open a jarní část sezony na betonech, Nadal zase antukovou část sezony, včetně French Open. Otázkou však je, koho si historie bude pamatovat jako nejlepšího tenistu, až oba ukončí kariéry.

Pětatřicetiletý Švýcar vyhrál více turnajů, včetně těch grandslamových, a byl déle na pozici světové jedničky.

O čtyři roky mladší Španěl zase ovládl více velkých turnajů (grandslamy a turnaje Masters), má lepší bilanci vzájemných zápasů a na rozdíl od Federera má na kontě zlatý Grand Slam, protože vyhrál i dvouhru na olympijských hrách.

Federer má jednoznačně víc fanoušků kvůli svému elegantnímu vystupování na kurtu i mimo něj a také díky svému pohlednému tenisovému stylu. Za bojovníka Nadala se zase staví většina odborníků z řad bývalých tenistů.

Roger Federer na turnaji v Miami.
Rafael Nadal nedokáže věřit tomu, že v Paříži vyhrál už podesáté.

Debatu rozproudil desátý Nadalův titul na French Open. Mužskou dvouhru totiž na jednom grandslamovém turnaji nedokázal nikdo vyhrát víckrát, na druhém místě jsou se sedmi triumfy na Wimbledonu Federer s Američanem Petem Samprasem.

„Rafa (Nadal) sice ztrácí na Rogera (Federera) tři grandslamové tituly, pokud však vydrží zdravý a bude mít dál tak drtivý forhend a výborný servis jako v Paříží, ještě letos sníží ztrátu na jeden,“ poukazuje André Agassi na to, že by Nadal mohl letos vyhrát Wimbledon i US Open.

„A pokud dokáže Rogera předehnat, fanoušci si ho budou pamatovat jako nejlepšího tenistu historie. Už teď je to největší bojovník, kterého jsem kdy viděl hrát. Větší než Chang, Hewitt, Murray či Djokovič,“ dodal Agassi, který je spolu s Nadalem, Federerem a Djokovičem vítězem na všech čtyřech grandslamech v moderní éře.

Andre Agassi.

Andre Agassi.

Současný Djokovičův super-trenér poukazuje na fakt, že by si to Nadal zasloužil i z toho důvodu, že má bilanci vzájemných zápasů 23:14 a to ještě tři zápasy letos prohrál.

„Rafovi je teprve třicet jedna, Rogerovi bude v srpnu třicet šest a věk nezastavíte. Může se s vámi vsadit, že Rafa určitě alespoň dvakrát vyhraje v Paříži a pokud mu vydrží forma, bude se letos radovat minimálně ještě letos,“ uvedl sedmačtyřicetiletý Američan.

„Rafa by měl být číslem jedna, Roger číslem dvě. Říkám to proto, že zatímco Roger vyhrával už v době, kdy ještě nehráli Djokovič a Murray nebo Wawrinka, Rafa vyhrál před érou velké pětky jediný grandslam,“ dodal osminásobný grandslamový vítěz.

Jeho slova pak podpořil Nadalův krajan a někdejší vynikající antukář Tommy Robredo, někdejší světová pětka.

Španělský tenista Tommy Robredo.

Španělský tenista Tommy Robredo.

„Víte, stačí se podívat, na jakých površích se grandslamy hrají. Dvakrát na betonu a jednou na trávě, což vyhovuje Rogerovi. Přesto Rafa ztrácí jen tři tituly. Jsem si jistý, že kdyby se hráli dva grandslamy na antuce, byl by Rafa dávno před ním,“ říká Robredo.

Pětatřicetiletý Španěl však dodává, že oba muže řadí historicky na stejnou úroveň, protože je Nadal je nejlepším hráčem historie na antuce a Federer na trávě.

Odpověď oba experti i fanoušci dostanou, až oba tenisté ukončí kariéry. Do té doby je předčasné vynášet kategorické soudy.

larJaroslav Šindelář
  • 3Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz